Inflace oslabuje, je to ale dobrá zpráva?
22.06.2023
Inflace oslabuje, ukazují statistická data. Dobrá zpráva, řeknete si. Jenže ouha. Výhledy zas tak optimistické nejsou. Neznamená to ale, že se v boji proti vysoké inflaci nedaří. Český statistický úřad nedávno oznámil, že spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly o 11,1 procenta, inflace tak zpomalila z dubnových 12,7 procenta. Meziměsíčně se ovšem ceny zvýšily, a to o 0,3 procenta.
Protože žijeme v Česku, není nijak těžké zjistit, že se tu místo skutečně rychlého nalezení způsobů cest, jak inflaci ještě více srazit k zemi, aby tu lidé nemuseli platit za vše jedny z nejvyšších cen v Evropské unii, dohadujeme. Dobře. Jenže, proč se pak výsledky těch dohadů „nějak“ neprojeví? Hádáme se o to, jestli centrální banka, vláda, instituce, ale třeba i my sami děláme maximum proto, aby zdražování konečně dostalo stopku.
A předem víme, že jednak všichni vědí a vidí, jak to je a jak to třeba mohlo být, ale že to tak není. A místo toho, aby se z toho ti odpovědní poučili a dělali to líp, tak tu máme dokola jen ty dohady. Není pak divu, že třeba dubnový Eurobarometr (výsledky průzkumu veřejného mínění) jasně potvrdil, že v české společnosti (pořád) vládnou silné obavy z rostoucích cen a inflace i z dalšího vývoje v energetice a také nespokojenost s domácí ekonomikou. Aby bylo jasno, nejsem rozhodně pro to, aby lidé jásali nad tím, že rostou ceny.
Na jednu stranu tak lze pochopit argument o tom, že tradičně k jakýmkoli úspěchům skeptičtí a kritičtí Češi (člověk se ale musí dokola ptát proč? Jako by tu lidé neznali jedno krásné staré moudro o tom, že „Být nespokojený je snadné. Proto se moudří lidé nespokojenosti vyhýbají a stydí se za ni.“) nedůvěřují a nevěří nikomu a ničemu. Navíc, když se dozví data o tom, že třeba inflace v Německu dosáhla v květnu 6,1 procenta, v Rakousku 8,8 procenta.
A ta data, pocházející z nějaké analýzy dále říkají, že inflace v takovém Polsku byla v květnu 13 procent a na Slovensku 13,8 procenta. Co na tom, že se po jejich zveřejnění objeví kritické komentáře, které s odkazem na, řeknu jednoduše určitou „nekompatibilitu“ dat, poukazují na to, že nemají takovou vypovídací schopnost, jakou by zasloužily. Podstatné je, že to už naštvaní Češi neslyší, protože je zlobí, že tu mají místo málo procent, o dost vyšší inflaci.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz/)
Nezaměstnanost v říjnu
28.11.2013
Míra nezaměstnanosti se v říjnu nezměnila a je tak téměř o jeden procentní bod vyšší než loni na podzim.
Říjen je v posledních letech poklidný měsíc, takže klid na trhu práce v tomto měsíci vůbec neznamená, že by se situace začala zlepšovat. Ekonomika už vybředla z recese, avšak trh práce tento fakt ještě v podstatě nezaregistroval. V první fázi díky oživení v průmyslu firmy přestanou propouštět a teprve následně se začnou ve větší míře objevovat nová pracovní místa. S tím ovšem můžeme počítat teprve až v průběhu příštího roku. Ostatně statistika volných pracovních míst to jen potvrzuje.
V Brně startuje SMS jízdenka
28.11.2013
Dopravní podnik města Brna nabídne od pondělí 25. listopadu možnost koupit si jízdenky formou SMS.
Základní podmínkou pro nákup SMS jízdenky je aktivace služby Premium SMS u mobilního operátora majitele mobilního komunikačního zařízení. Přestupní jízdenku s platností 75 minut bude stát 29 Kč, jízdenka celodenní 99 Kč.
Požádejte o zvýšení důchodu
28.11.2013
Žádat o zvýšení důchodu za dobu výdělečné činnosti při souběžném pobírání starobního důchodu je možné buď po dvou letech nepřetržité výdělečné činnosti, ze které se odvádí pojistné na důchodovém pojištění, nebo po jejím skončení.
Pro zvýšení starobního důchodu je rozhodné získání 360 kalendářních dní výdělečné činnosti zakládající účast na důchodovém pojištění. Do doby výdělečné činnosti se pro účely zvýšení starobního důchodu nezapočítávají doby neplaceného volna, neomluvené absence ani tzv. omluvné doby jako doba dočasné pracovní neschopnosti a ošetřování člena domácnosti.
Rozdíly mezi platy mužů a žen jsou menší
27.11.2013
Rozdíly mezi platy se letos snížily.
Ženy však pořád musí mít vyšší vzdělání v porovnání s muži, aby dostaly stejné peníze. Největší rozdíly jsou u zaměstnanců se základním vzděláním.
Rozdíly v platech dané pohlavím v podstatě znamenají, že žena musí mít o jeden stupeň vyšší vzdělání než muž, aby se jejich průměrný plat vyrovnal