Inflace oslabuje, je to ale dobrá zpráva?
22.06.2023
Inflace oslabuje, ukazují statistická data. Dobrá zpráva, řeknete si. Jenže ouha. Výhledy zas tak optimistické nejsou. Neznamená to ale, že se v boji proti vysoké inflaci nedaří. Český statistický úřad nedávno oznámil, že spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly o 11,1 procenta, inflace tak zpomalila z dubnových 12,7 procenta. Meziměsíčně se ovšem ceny zvýšily, a to o 0,3 procenta.
Protože žijeme v Česku, není nijak těžké zjistit, že se tu místo skutečně rychlého nalezení způsobů cest, jak inflaci ještě více srazit k zemi, aby tu lidé nemuseli platit za vše jedny z nejvyšších cen v Evropské unii, dohadujeme. Dobře. Jenže, proč se pak výsledky těch dohadů „nějak“ neprojeví? Hádáme se o to, jestli centrální banka, vláda, instituce, ale třeba i my sami děláme maximum proto, aby zdražování konečně dostalo stopku.
A předem víme, že jednak všichni vědí a vidí, jak to je a jak to třeba mohlo být, ale že to tak není. A místo toho, aby se z toho ti odpovědní poučili a dělali to líp, tak tu máme dokola jen ty dohady. Není pak divu, že třeba dubnový Eurobarometr (výsledky průzkumu veřejného mínění) jasně potvrdil, že v české společnosti (pořád) vládnou silné obavy z rostoucích cen a inflace i z dalšího vývoje v energetice a také nespokojenost s domácí ekonomikou. Aby bylo jasno, nejsem rozhodně pro to, aby lidé jásali nad tím, že rostou ceny.
Na jednu stranu tak lze pochopit argument o tom, že tradičně k jakýmkoli úspěchům skeptičtí a kritičtí Češi (člověk se ale musí dokola ptát proč? Jako by tu lidé neznali jedno krásné staré moudro o tom, že „Být nespokojený je snadné. Proto se moudří lidé nespokojenosti vyhýbají a stydí se za ni.“) nedůvěřují a nevěří nikomu a ničemu. Navíc, když se dozví data o tom, že třeba inflace v Německu dosáhla v květnu 6,1 procenta, v Rakousku 8,8 procenta.
A ta data, pocházející z nějaké analýzy dále říkají, že inflace v takovém Polsku byla v květnu 13 procent a na Slovensku 13,8 procenta. Co na tom, že se po jejich zveřejnění objeví kritické komentáře, které s odkazem na, řeknu jednoduše určitou „nekompatibilitu“ dat, poukazují na to, že nemají takovou vypovídací schopnost, jakou by zasloužily. Podstatné je, že to už naštvaní Češi neslyší, protože je zlobí, že tu mají místo málo procent, o dost vyšší inflaci.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz/)
Konec dotací obnovitelných zdrojů
19.08.2013
Sněmovna schválila návrh na omezení podpory výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů v nových elektrárnách, které se uvedou do provozu od budoucího roku.
Účelem je omezit dopady podpory obnovitelných zdrojů na spotřebitele a na státní rozpočet. Letos šlo na podporu cca 45 miliard korun, z toho téměř 12 miliard ze státního rozpočtu.
Výrobce světlometů přijme 174 lidí
19.08.2013
Novojičínská společnost Varroc Lighting Systems by měla mít letos růst tržeb ve stovkách milionů korun.
Je to kvůli rostoucímu počtu zakázek v automobilovém průmyslu. Jsou připraveni najmout desítky inženýrů. Jeden z největších zaměstnavatelů v Moravskoslezském kraji má indického vlastníka a roční obrat přes 5,5 miliardy korun. Firma vyrábí světlomety pro automobily Škoda, VW, ale třebas i pro Bentley.
Česká ekonomika se dostává z recese
19.08.2013
Hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí mezičtvrtletně vzrostl o 0,7 %.
Mezičtvrtletní nárůst mírně překonal odhady analytiků. Česká ekonomika je na startu oživení. Pozitivní byl v Česku hlavně příspěvek zahraničního obchodu. Vývoz zboží meziročně vzrostl o 1,4 %, zatímco dovoz pouze o 0,3 %. Celková investiční aktivita se však nadále snižovala.
Internetový obchod Amazon hledá v ČR tisíc lidí
19.08.2013
Nový velkosklad pro svoji německou pobočku se buduje u Prahy.
Nabídne tisíc stálých a 700 sezónních pracovních míst. Amazon plánuje v Česku otevřít centrální středisko pro logistiku vráceného zboží v říjnu 2013. Firma zatím neplánuje spustit českou verzi svého e-shopu, velkosklad bude sloužit pouze pro zboží vrácené zákazníky německého Amazonu.