Inflace oslabuje, je to ale dobrá zpráva?
22.06.2023
Inflace oslabuje, ukazují statistická data. Dobrá zpráva, řeknete si. Jenže ouha. Výhledy zas tak optimistické nejsou. Neznamená to ale, že se v boji proti vysoké inflaci nedaří. Český statistický úřad nedávno oznámil, že spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly o 11,1 procenta, inflace tak zpomalila z dubnových 12,7 procenta. Meziměsíčně se ovšem ceny zvýšily, a to o 0,3 procenta.
Protože žijeme v Česku, není nijak těžké zjistit, že se tu místo skutečně rychlého nalezení způsobů cest, jak inflaci ještě více srazit k zemi, aby tu lidé nemuseli platit za vše jedny z nejvyšších cen v Evropské unii, dohadujeme. Dobře. Jenže, proč se pak výsledky těch dohadů „nějak“ neprojeví? Hádáme se o to, jestli centrální banka, vláda, instituce, ale třeba i my sami děláme maximum proto, aby zdražování konečně dostalo stopku.
A předem víme, že jednak všichni vědí a vidí, jak to je a jak to třeba mohlo být, ale že to tak není. A místo toho, aby se z toho ti odpovědní poučili a dělali to líp, tak tu máme dokola jen ty dohady. Není pak divu, že třeba dubnový Eurobarometr (výsledky průzkumu veřejného mínění) jasně potvrdil, že v české společnosti (pořád) vládnou silné obavy z rostoucích cen a inflace i z dalšího vývoje v energetice a také nespokojenost s domácí ekonomikou. Aby bylo jasno, nejsem rozhodně pro to, aby lidé jásali nad tím, že rostou ceny.
Na jednu stranu tak lze pochopit argument o tom, že tradičně k jakýmkoli úspěchům skeptičtí a kritičtí Češi (člověk se ale musí dokola ptát proč? Jako by tu lidé neznali jedno krásné staré moudro o tom, že „Být nespokojený je snadné. Proto se moudří lidé nespokojenosti vyhýbají a stydí se za ni.“) nedůvěřují a nevěří nikomu a ničemu. Navíc, když se dozví data o tom, že třeba inflace v Německu dosáhla v květnu 6,1 procenta, v Rakousku 8,8 procenta.
A ta data, pocházející z nějaké analýzy dále říkají, že inflace v takovém Polsku byla v květnu 13 procent a na Slovensku 13,8 procenta. Co na tom, že se po jejich zveřejnění objeví kritické komentáře, které s odkazem na, řeknu jednoduše určitou „nekompatibilitu“ dat, poukazují na to, že nemají takovou vypovídací schopnost, jakou by zasloužily. Podstatné je, že to už naštvaní Češi neslyší, protože je zlobí, že tu mají místo málo procent, o dost vyšší inflaci.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz/)
Nejvíc zdražily potraviny
12.03.2013
Z hlediska meziročního srovnání zpomalilo tempo růstu spotřebitelských cen na 1,7 % z lednových 1,9 %, dražší byly zejména potraviny, naopak levnější služby za telekomunikaci.
Meziměsíčně zrychlila inflace o 0,1 %.
Za své platy si koupíme stále méně
12.03.2013
Během loňského roku vzrostla průměrná mzda v Čechách o 661 Kč na 25 101 Kč ( 2,7 %).
Na průměrný plat však nedosáhne zdaleka ani polovina pracujících, pokud se podíváme na medián mezd, čili hodnotu uprostřed mzdového rozdělení, dostaneme 22 446 Kč.
Za zničení fotky z rodinného alba můžete žádat velké peníze
12.03.2013
Nový občanský zákoník přinese příští rok do českého práva řadu změn, včetně nového pohledu na odškodňování za poškození věci.
Od ledna 2014 tak budou mít lidé nárok v mnoha případech na vyšší náhrady a budou moci také žádat i vysoké sumy za zničení věci, ke které měli citový vztah.
Kampeličkám se zvýšil zisk
28.02.2013
Zdvojnásobil se počet klientů na 70 000.
Oproti roku 2011 se zisk zvýšil na více než 328 milionů Kč, tedy o více než dvojnásobek. V průběhu roku 2012 kampeličky jako celek podstatně zvýšily své kapitálové vybavení.