Inflace oslabuje, je to ale dobrá zpráva?
22.06.2023
Inflace oslabuje, ukazují statistická data. Dobrá zpráva, řeknete si. Jenže ouha. Výhledy zas tak optimistické nejsou. Neznamená to ale, že se v boji proti vysoké inflaci nedaří. Český statistický úřad nedávno oznámil, že spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly o 11,1 procenta, inflace tak zpomalila z dubnových 12,7 procenta. Meziměsíčně se ovšem ceny zvýšily, a to o 0,3 procenta.
Protože žijeme v Česku, není nijak těžké zjistit, že se tu místo skutečně rychlého nalezení způsobů cest, jak inflaci ještě více srazit k zemi, aby tu lidé nemuseli platit za vše jedny z nejvyšších cen v Evropské unii, dohadujeme. Dobře. Jenže, proč se pak výsledky těch dohadů „nějak“ neprojeví? Hádáme se o to, jestli centrální banka, vláda, instituce, ale třeba i my sami děláme maximum proto, aby zdražování konečně dostalo stopku.
A předem víme, že jednak všichni vědí a vidí, jak to je a jak to třeba mohlo být, ale že to tak není. A místo toho, aby se z toho ti odpovědní poučili a dělali to líp, tak tu máme dokola jen ty dohady. Není pak divu, že třeba dubnový Eurobarometr (výsledky průzkumu veřejného mínění) jasně potvrdil, že v české společnosti (pořád) vládnou silné obavy z rostoucích cen a inflace i z dalšího vývoje v energetice a také nespokojenost s domácí ekonomikou. Aby bylo jasno, nejsem rozhodně pro to, aby lidé jásali nad tím, že rostou ceny.
Na jednu stranu tak lze pochopit argument o tom, že tradičně k jakýmkoli úspěchům skeptičtí a kritičtí Češi (člověk se ale musí dokola ptát proč? Jako by tu lidé neznali jedno krásné staré moudro o tom, že „Být nespokojený je snadné. Proto se moudří lidé nespokojenosti vyhýbají a stydí se za ni.“) nedůvěřují a nevěří nikomu a ničemu. Navíc, když se dozví data o tom, že třeba inflace v Německu dosáhla v květnu 6,1 procenta, v Rakousku 8,8 procenta.
A ta data, pocházející z nějaké analýzy dále říkají, že inflace v takovém Polsku byla v květnu 13 procent a na Slovensku 13,8 procenta. Co na tom, že se po jejich zveřejnění objeví kritické komentáře, které s odkazem na, řeknu jednoduše určitou „nekompatibilitu“ dat, poukazují na to, že nemají takovou vypovídací schopnost, jakou by zasloužily. Podstatné je, že to už naštvaní Češi neslyší, protože je zlobí, že tu mají místo málo procent, o dost vyšší inflaci.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz/)
Klesá prodej zlata
16.08.2013
Celosvětová poptávka po zlatě je nejmenší za poslední čtyři roky.
Klesl zájem investorů a centrálních bank. Nákupy centrálních bank se snížily téměř o 60 %. Investoři zase navíc stahovali své peníze z fondů založených na zlatě. Díky nižším cenám však stoupla poptávka po zlatých špercích. Cenu zlata tlačí dolů očekávání, že americká centrální banka začne v blízké době omezovat měnové stimuly.
Sezónní prodejci šidí zákazníky
16.08.2013
Při kontrolách zjistila Česká obchodní inspekce, že obchody a restaurace často šidí zákazníky.
V průběhu turistické sezóny tak dělá každý třetí podnik. Nejčastěji špatně účtují ceny a nedodržují míry jídla a pití. Dělají tak hlavně v Praze a ve středních Čechách. ČOI udělila padesát pokut v celkové výši 73 tisíc korun.
Ceny benzínu i nafty mírně klesají
16.08.2013
Benzín i nafta v ČR v uplynulém týdnu zlevnily o šest haléřů.
Cena nejprodávanějšího benzínu Natural 95 byla ve středu na 36,78 korun za litr a cena nafty na 36,17 korun za litr.
Mírný pokles cen nastal ve většině regionů. Pořád jsou nejdražší benzín a nafta stále v Praze a Jihomoravském kraji. Nejlevnější benzín i nafta je v Jihočeském a Libereckém kraji.
Práce na dálnici D1 pokračují, stavební firma přestala stávkovat
16.08.2013
Práce na stavbě u Velké Bíteše se naplno rozjíždějí po mnoha týdnech.
Stavař OHL ŽS se se státem dohodl na kompromisu. Dohoda nyní počítá i s navýšením plateb, mělo by jít o miliony korun. Obě strany se dohodly na novém technickém řešení prací, týkajících se nevyhovující krajnice staré dálnice.