Inflace oslabuje, je to ale dobrá zpráva?
22.06.2023
Inflace oslabuje, ukazují statistická data. Dobrá zpráva, řeknete si. Jenže ouha. Výhledy zas tak optimistické nejsou. Neznamená to ale, že se v boji proti vysoké inflaci nedaří. Český statistický úřad nedávno oznámil, že spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly o 11,1 procenta, inflace tak zpomalila z dubnových 12,7 procenta. Meziměsíčně se ovšem ceny zvýšily, a to o 0,3 procenta.
Protože žijeme v Česku, není nijak těžké zjistit, že se tu místo skutečně rychlého nalezení způsobů cest, jak inflaci ještě více srazit k zemi, aby tu lidé nemuseli platit za vše jedny z nejvyšších cen v Evropské unii, dohadujeme. Dobře. Jenže, proč se pak výsledky těch dohadů „nějak“ neprojeví? Hádáme se o to, jestli centrální banka, vláda, instituce, ale třeba i my sami děláme maximum proto, aby zdražování konečně dostalo stopku.
A předem víme, že jednak všichni vědí a vidí, jak to je a jak to třeba mohlo být, ale že to tak není. A místo toho, aby se z toho ti odpovědní poučili a dělali to líp, tak tu máme dokola jen ty dohady. Není pak divu, že třeba dubnový Eurobarometr (výsledky průzkumu veřejného mínění) jasně potvrdil, že v české společnosti (pořád) vládnou silné obavy z rostoucích cen a inflace i z dalšího vývoje v energetice a také nespokojenost s domácí ekonomikou. Aby bylo jasno, nejsem rozhodně pro to, aby lidé jásali nad tím, že rostou ceny.
Na jednu stranu tak lze pochopit argument o tom, že tradičně k jakýmkoli úspěchům skeptičtí a kritičtí Češi (člověk se ale musí dokola ptát proč? Jako by tu lidé neznali jedno krásné staré moudro o tom, že „Být nespokojený je snadné. Proto se moudří lidé nespokojenosti vyhýbají a stydí se za ni.“) nedůvěřují a nevěří nikomu a ničemu. Navíc, když se dozví data o tom, že třeba inflace v Německu dosáhla v květnu 6,1 procenta, v Rakousku 8,8 procenta.
A ta data, pocházející z nějaké analýzy dále říkají, že inflace v takovém Polsku byla v květnu 13 procent a na Slovensku 13,8 procenta. Co na tom, že se po jejich zveřejnění objeví kritické komentáře, které s odkazem na, řeknu jednoduše určitou „nekompatibilitu“ dat, poukazují na to, že nemají takovou vypovídací schopnost, jakou by zasloužily. Podstatné je, že to už naštvaní Češi neslyší, protože je zlobí, že tu mají místo málo procent, o dost vyšší inflaci.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz/)
Úroková sazba hypoték klesla
19.12.2012
Průměrná úroková sazby hypoték za listopad klesla na 3,25 procenta, což je nový rekordní pokles.
Za posledních jedenáct měsíců rekord padl popáté. Nízké sazby znamenají větší zájem o hypotéky. Mírně se i zvyšuje částka, kterou si klienti půjčují.
Zvýšení dotací pro živočišnou výrobu
19.12.2012
Ministerstvo zemědělství zvýšilo rozpočet národních dotací pro letošní a příští rok celkem o 630 miliónů korun.
Podpoří živočišnou výrobu, konkrétně chov prasat a drůbeže. Peníze získalo ministerstvo z Pozemkového fondu. V letošním roce obdrží zemědělci 460 miliónů. V příštím roce to bude 170 miliónů korun. Tato částka může být ještě navýšena. Celková suma vyplacená na národní dotační programy dosáhne letos 1,3 miliardy, v roce 2013 pak minimálně 770 miliónů korun.
Úspora při výstavbě i provozu metra D
19.12.2012
Hlavní město rozhodlo o dalších přípravách nové trasy D, která povede do Písnice.
Vznikne na základě stejných technologií, na jakých fungují i ostatní trasy. Na trase budou jezdit staré soupravy.
Portál, který umožní občanům sledovat veřejné finance
19.12.2012
Ministerstvo financí spustí od března portál s názvem Státní pokladna, na kterém se od ledna propojí informace o výdajích všech státních organizací.
Rozpočet na rok 2013 byl už sestaven a informace z jeho čerpání se budou na portále aktualizovat. Portál bude mít dvě části. První část bude mít předpřipravené výstupy, tabulky, statistiky pro širokou veřejnost. Druhá část je pro odborníky.