Inflace oslabuje, je to ale dobrá zpráva?
22.06.2023
Inflace oslabuje, ukazují statistická data. Dobrá zpráva, řeknete si. Jenže ouha. Výhledy zas tak optimistické nejsou. Neznamená to ale, že se v boji proti vysoké inflaci nedaří. Český statistický úřad nedávno oznámil, že spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly o 11,1 procenta, inflace tak zpomalila z dubnových 12,7 procenta. Meziměsíčně se ovšem ceny zvýšily, a to o 0,3 procenta.
Protože žijeme v Česku, není nijak těžké zjistit, že se tu místo skutečně rychlého nalezení způsobů cest, jak inflaci ještě více srazit k zemi, aby tu lidé nemuseli platit za vše jedny z nejvyšších cen v Evropské unii, dohadujeme. Dobře. Jenže, proč se pak výsledky těch dohadů „nějak“ neprojeví? Hádáme se o to, jestli centrální banka, vláda, instituce, ale třeba i my sami děláme maximum proto, aby zdražování konečně dostalo stopku.
A předem víme, že jednak všichni vědí a vidí, jak to je a jak to třeba mohlo být, ale že to tak není. A místo toho, aby se z toho ti odpovědní poučili a dělali to líp, tak tu máme dokola jen ty dohady. Není pak divu, že třeba dubnový Eurobarometr (výsledky průzkumu veřejného mínění) jasně potvrdil, že v české společnosti (pořád) vládnou silné obavy z rostoucích cen a inflace i z dalšího vývoje v energetice a také nespokojenost s domácí ekonomikou. Aby bylo jasno, nejsem rozhodně pro to, aby lidé jásali nad tím, že rostou ceny.
Na jednu stranu tak lze pochopit argument o tom, že tradičně k jakýmkoli úspěchům skeptičtí a kritičtí Češi (člověk se ale musí dokola ptát proč? Jako by tu lidé neznali jedno krásné staré moudro o tom, že „Být nespokojený je snadné. Proto se moudří lidé nespokojenosti vyhýbají a stydí se za ni.“) nedůvěřují a nevěří nikomu a ničemu. Navíc, když se dozví data o tom, že třeba inflace v Německu dosáhla v květnu 6,1 procenta, v Rakousku 8,8 procenta.
A ta data, pocházející z nějaké analýzy dále říkají, že inflace v takovém Polsku byla v květnu 13 procent a na Slovensku 13,8 procenta. Co na tom, že se po jejich zveřejnění objeví kritické komentáře, které s odkazem na, řeknu jednoduše určitou „nekompatibilitu“ dat, poukazují na to, že nemají takovou vypovídací schopnost, jakou by zasloužily. Podstatné je, že to už naštvaní Češi neslyší, protože je zlobí, že tu mají místo málo procent, o dost vyšší inflaci.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz/)
Důvěra v ekonomiku roste v Česku i v Německu
28.04.2021
Podniky i spotřebitelé věří, že česká ekonomika v nejbližších měsících poroste. Důvěra v ekonomiku v dubnu vystoupala podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) na nejvyšší hodnotu za poslední rok a oproti březnovým 87 bodům se vyhoupla na 94,7 bodu. Především podnikatelé v obchodech a službách očekávají, že se v následujících třech měsících jejich situace zlepší. Rostoucí očekávání souvisí především s blížícím se rozvolněním protiepidemických opatření, které by mělo přinést zvýšení poptávky.
Ekonomický optimismus mírně roste i v sousedním Německu. Dubnový indikátor ekonomického institutu Ifo stoupl oproti předchozímu měsíci o dvě desetiny procentního bodu na 96,8 bodu. A třeba nálada v průmyslu je na nejvyšší úrovni od května 2018. Skoro polovina respondentů z tohoto odvětví si ale stěžuje na nedostatek výrobního materiálu. A stejný problém hlásí i němečtí podnikatelé ve stavitelství. Nedostatek materiálu je pro ně spolu s možnou třetí vlnou epidemie hlavní bariérou růstu produkce.
V
Důvěra v českou ekonomiku stoupla
27.04.2021
Důvěra v českou ekonomiku byla v dubnu nejvyšší za poslední rok. Stoupla na 94,7 bodu z březnových 87 bodů, ukázal indikátor Českého statistického úřadu. Zvýšila se jak důvěra podnikatelů, tak spotřebitelů. Podle statistiků je to zřejmě avizovaným rozvolňováním opatření proti šíření koronaviru.
"Předpokládaný růst tempa výrobní činnosti v průmyslu a především očekávané zlepšení poptávky a ekonomické situace podniků v odvětvích obchodu a služeb, motivované zřejmě avizovaným postupným rozvolňováním ekonomiky, byly zdaleka nejvýznamnějšími faktory růstu dubnové důvěry podnikatelů," uvedl Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
Indikátor důvěry podnikatelů se zvýšil proti březnu o 7,1 bodu na 94,8 bodu, pesimismus mezi podnikateli narostl jen ve stavebnictví. U spotřebitelů důvěra stoupla o 9,9 bodu na 93,9 bodu. Proti loňskému dubnu, kdy se naplno projevily dopady první vlny pandemie koronaviru, je důvěra vyšší.
S
(Zdroj: zpravyaktualne.cz)
Uchazeči o práci mají nyní největší šance
27.04.2021
Pandemie mění pracovní trh. Firmy ale navzdory současné krizi stále nabírají nové talenty. Zájem Čechů o změnu práce oproti tomu výrazně klesá. Ukazují to data platformy Welcome to the Jungle. Může za to rostoucí nejistota způsobená pandemií koronaviru.
Podle Honzy Klusoně, CEO Welcome to the Jungle, teď mají uchazeči o nové zaměstnání největší šance na úspěch. Data společnosti Welcome to the Jungle ukazují na rostoucí šance pro uchazeče o nové zaměstnání. „Od srpna zaznamenáváme neustálý růst zveřejněných pracovních nabídek, ale průměrný počet uchazečů o práci klesá. Oproti září loňského roku je jich o 43,62 % méně,” říká Honza Klusoň, CEO.
S
Nové byty v Praze zdražily o 5,5 procenta
27.04.2021
Roste také zájem o místnost pro pracovny. Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci března meziročně vzrostly v průměru o 5,5 procenta na 112 233 korun za metr čtvereční. Tempo zdražování vzrostlo z 2,2 procenta na konci loňského roku.
Ukázaly to údaje developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Podle realitního portálu Bezrealitky se také v koronavirové době zvedají ceny pronájmů za byty s oddělenou pracovnou. Z údajů developerských firem také vyplynulo, že počet prodaných bytů stoupl zhruba o tři pětiny na 2100, bylo jich nejvíce za posledních deset let. Počet bytů v nabídce developerů meziročně klesl více než o desetinu na 4200, což je nejméně za poslední tři roky. "Hlad po pořízení nového bytu pokračuje, a to se odráží v průměrných prodejních cenách. Ať už jde o byt pro vlastní bydlení, či na investici. Nedostatečná nabídka, způsobená zdlouhavým povolováním nové výstavby, v kombinaci s rostoucími vstupy tlačí ceny vzhůru. Své nové majitele v posledních měsících navíc našly i dražší a velké byty, které mnohdy déle čekají na své kupce," uvedl předseda představenstva Skanska Reality Petr Michálek.
S
(Zdroj: zpravyaktualne.cz)