Inflace oslabuje, je to ale dobrá zpráva?
22.06.2023
Inflace oslabuje, ukazují statistická data. Dobrá zpráva, řeknete si. Jenže ouha. Výhledy zas tak optimistické nejsou. Neznamená to ale, že se v boji proti vysoké inflaci nedaří. Český statistický úřad nedávno oznámil, že spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly o 11,1 procenta, inflace tak zpomalila z dubnových 12,7 procenta. Meziměsíčně se ovšem ceny zvýšily, a to o 0,3 procenta.
Protože žijeme v Česku, není nijak těžké zjistit, že se tu místo skutečně rychlého nalezení způsobů cest, jak inflaci ještě více srazit k zemi, aby tu lidé nemuseli platit za vše jedny z nejvyšších cen v Evropské unii, dohadujeme. Dobře. Jenže, proč se pak výsledky těch dohadů „nějak“ neprojeví? Hádáme se o to, jestli centrální banka, vláda, instituce, ale třeba i my sami děláme maximum proto, aby zdražování konečně dostalo stopku.
A předem víme, že jednak všichni vědí a vidí, jak to je a jak to třeba mohlo být, ale že to tak není. A místo toho, aby se z toho ti odpovědní poučili a dělali to líp, tak tu máme dokola jen ty dohady. Není pak divu, že třeba dubnový Eurobarometr (výsledky průzkumu veřejného mínění) jasně potvrdil, že v české společnosti (pořád) vládnou silné obavy z rostoucích cen a inflace i z dalšího vývoje v energetice a také nespokojenost s domácí ekonomikou. Aby bylo jasno, nejsem rozhodně pro to, aby lidé jásali nad tím, že rostou ceny.
Na jednu stranu tak lze pochopit argument o tom, že tradičně k jakýmkoli úspěchům skeptičtí a kritičtí Češi (člověk se ale musí dokola ptát proč? Jako by tu lidé neznali jedno krásné staré moudro o tom, že „Být nespokojený je snadné. Proto se moudří lidé nespokojenosti vyhýbají a stydí se za ni.“) nedůvěřují a nevěří nikomu a ničemu. Navíc, když se dozví data o tom, že třeba inflace v Německu dosáhla v květnu 6,1 procenta, v Rakousku 8,8 procenta.
A ta data, pocházející z nějaké analýzy dále říkají, že inflace v takovém Polsku byla v květnu 13 procent a na Slovensku 13,8 procenta. Co na tom, že se po jejich zveřejnění objeví kritické komentáře, které s odkazem na, řeknu jednoduše určitou „nekompatibilitu“ dat, poukazují na to, že nemají takovou vypovídací schopnost, jakou by zasloužily. Podstatné je, že to už naštvaní Češi neslyší, protože je zlobí, že tu mají místo málo procent, o dost vyšší inflaci.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz/)
Škoda Auto se chystá výrazně posílit za hranicemi Evropy
29.03.2021
Příští roky se pro Škodu Auto ponesou ve znamení zahraniční expanze. Německý koncern Volkswagen jí v posledních dvou letech svěřil odpovědnost hned za několik světových trhů, kde má Škoda rozvíjet byznys nejen svůj, ale všech koncernových značek. Pro automobilku z Mladé Boleslavi nepůjde o jednoduchý úkol. Na některých trzích, kde má prorazit, se v posledních letech nepodařilo uspět ani některým z největších hráčů světového autoprůmyslu. Pokud však svou misi splní, může z toho podle odborníků hodně vytěžit.
„Škoda již dávno přerostla Evropu. Vidět to můžeme na jejím dlouhodobém úspěšném působení v Číně. Skupina Volkswagen nyní nicméně rozšiřuje působení v dalších zemích, a to právě pod taktovkou Škodovky. Ta díky těmto novým rolím posiluje svou roli v rámci koncernu,“ říká partner poradenské firmy EY pro automobilový průmysl Petr Knap.
V
Finanční správa varuje před podvodnými e-mail
24.03.2021
Finanční správa v pondělí na svých stránkách upozornila na podvodné e-maily, které zneužívají jméno a logo správy. E-maily vypadají jako nárok na vrácení částky v eurech s odkazem na vyplnění formuláře. Finanční správa však nikdy ve svých e-mailech nežádá o kliknutí na internetový odkaz.
E-maily rozesílané Finanční správou mají vždy tvar domény "…@fs.mfcr.cz". "Neznámé a podezřelé e-maily a zejména jejich přílohy doporučujeme neotevírat a raději je rovnou smazat," uvedla správa.
Před podobnými podvodnými e-maily varovala správa již zhruba před rokem. Tehdy byli lidé v podvodné korespondenci vyzýváni, aby uhradili dlužnou částku na bankovní účet, který však nebyl účtem finančního úřadu.
V
Zaměstnavatelé nechtějí velikonoční uzavření průmyslu
23.03.2021
Zaměstnavatelé jsou proti uzavření průmyslových podniků kolem Velikonoc, od něhož si někteří experti slibují omezení šíření covidu. ČTK to řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Volno by podle něj dalo prostor pro návštěvy známých a příbuzných, škody by byly vysoké, není jasný plán ani zdravotní přínos.
S
Firmy stále častěji sahají po automatizaci
19.03.2021
Průmysl 4.0 hýbe Evropou a nevyhýbá se ani Česku, jehož ekonomika je na průmyslu založená. Roboti jsou ve výrobě v řadě firem nepostradatelní. Jejich počty rostou.
Český průmysl je na tom s robotizací velmi dobře. Za poslední dekádu automatizace práce v českých firmách zažívá boom. Podle statistik je dnes do procesů zapojeno třikrát více robotů než v roce 2010. Podle Mezinárodní robotické federace bylo Česko v pořadí 15. zemí s nejvyšším nárůstem počtu robotů na celém světě. Informoval o tom odborný magazín Strojírenství.
Roboti se zatím u nás objevují hlavně ve větších firmách, které jimi optimalizují výroby náročné na rychlost, přesnost i množství hotových produktů.
Možná už ale nadešel čas k tomu, aby k automatizaci přičichly i menší společnosti. Kde jinde než v zemi, kde se tak velký důraz klade na průmysl a export.
Otázkou je, kde může automatizace pomoci. V jakých odvětvích můžeme zapojit roboty do práce? Jaké typy jsou k dispozici? Jak se plánuje automatická výroba a jak se udržuje? A co zaměstnanci? Mají se bát o své pozice? Jsou v ohrožení, že je jednou nahradí pouze stroje, nebo se naopak jejich práce zlepší a budou pracovat bok po boku se svými mechanickými kolegy? O tom se bude hovořit ve virtuální debatě Hospodářských novin.
Pozvání do debaty přijali Igor Zahrádka, generální ředitel společnosti B:TECH, Petr Duchoslav, jednatel firmy Fanuc Czech, Pavel Ambrož, prokurista české pobočky společnosti Schunk, a Jaroslav Fiľo, jednatel a spolumajitel firmy S.D.A.
Virtuální debata proběhne v tomto článku ve středu 24. března od 14 hodin. Čtenáři mohou pokládat své dotazy pod textem, zobrazit se mohou se zpožděním.
V