Inflace oslabuje, je to ale dobrá zpráva?
22.06.2023
Inflace oslabuje, ukazují statistická data. Dobrá zpráva, řeknete si. Jenže ouha. Výhledy zas tak optimistické nejsou. Neznamená to ale, že se v boji proti vysoké inflaci nedaří. Český statistický úřad nedávno oznámil, že spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly o 11,1 procenta, inflace tak zpomalila z dubnových 12,7 procenta. Meziměsíčně se ovšem ceny zvýšily, a to o 0,3 procenta.
Protože žijeme v Česku, není nijak těžké zjistit, že se tu místo skutečně rychlého nalezení způsobů cest, jak inflaci ještě více srazit k zemi, aby tu lidé nemuseli platit za vše jedny z nejvyšších cen v Evropské unii, dohadujeme. Dobře. Jenže, proč se pak výsledky těch dohadů „nějak“ neprojeví? Hádáme se o to, jestli centrální banka, vláda, instituce, ale třeba i my sami děláme maximum proto, aby zdražování konečně dostalo stopku.
A předem víme, že jednak všichni vědí a vidí, jak to je a jak to třeba mohlo být, ale že to tak není. A místo toho, aby se z toho ti odpovědní poučili a dělali to líp, tak tu máme dokola jen ty dohady. Není pak divu, že třeba dubnový Eurobarometr (výsledky průzkumu veřejného mínění) jasně potvrdil, že v české společnosti (pořád) vládnou silné obavy z rostoucích cen a inflace i z dalšího vývoje v energetice a také nespokojenost s domácí ekonomikou. Aby bylo jasno, nejsem rozhodně pro to, aby lidé jásali nad tím, že rostou ceny.
Na jednu stranu tak lze pochopit argument o tom, že tradičně k jakýmkoli úspěchům skeptičtí a kritičtí Češi (člověk se ale musí dokola ptát proč? Jako by tu lidé neznali jedno krásné staré moudro o tom, že „Být nespokojený je snadné. Proto se moudří lidé nespokojenosti vyhýbají a stydí se za ni.“) nedůvěřují a nevěří nikomu a ničemu. Navíc, když se dozví data o tom, že třeba inflace v Německu dosáhla v květnu 6,1 procenta, v Rakousku 8,8 procenta.
A ta data, pocházející z nějaké analýzy dále říkají, že inflace v takovém Polsku byla v květnu 13 procent a na Slovensku 13,8 procenta. Co na tom, že se po jejich zveřejnění objeví kritické komentáře, které s odkazem na, řeknu jednoduše určitou „nekompatibilitu“ dat, poukazují na to, že nemají takovou vypovídací schopnost, jakou by zasloužily. Podstatné je, že to už naštvaní Češi neslyší, protože je zlobí, že tu mají místo málo procent, o dost vyšší inflaci.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz/)
Pětina silničních mostů je podle kontrolorů v havarijním stavu
18.08.2020
Stát zanedbává kontroly, údržbu a opravy silničních i dálničních mostů. Vyplývá to z prověrky, jejíž výsledky zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Například ani po 13 letech od uzákonění nevznikla povinná evidence cest. Stát také dlouhodobě neřeší závady části mostů, a to až do té míry, že některé musely být strženy.
Ministerstvo dopravy v reakci na zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) odkázalo na páteční tiskovou konferenci, při níž ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) oznámil, že nechá provést audit hospodaření se všemi 24 300 železničními a silničními mosty v Česku. Silničních a dálničních mostů je v Česku zhruba 17 500, část ve správě státu a část spravovaná kraji. Ve špatném až havarijním stavu je podle NKÚ asi pětina z nich. Kontrola podle úřadu ukázala, že stát vůbec nemá přehled, v jakém stavu mosty skutečně jsou. "Neexistuje ani jednotný systém pro evidenci stavu mostů, plánování jejich oprav a objemu financí, které jsou na ně potřeba," oznámil NKÚ v tiskové zprávě.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Lesy ČR vypsaly tendr za 4,5 miliardy, bere ohled na kůrovcovou kalamitu
18.08.2020
Státní podnik Lesy České republiky vyhlásil pětiletý lesnický tendr 2021+. Odhadovaná hodnota prací je 4,5 miliardy korun bez DPH, objem dřeva k těžbě je šest milionů metrů krychlových. Uzávěrka pro podání nabídek je 15. září. Lesům ČR patří téměř polovina lesů a jejich nynějším hlavním úkolem je zvládnutí kůrovcové kalamity.
Poplatky za předčasné splacení hypotéky musí vzrůst
17.08.2020
Ani čtyři roky po vzniku zákona, který usnadnil předčasné splácení hypoték, stále není jasné, co všechno mohou banky při ukončení úvěrů na bydlení svým klientům naúčtovat. V některých bankách klient zaplatí jen stovky korun, v jiných desítky tisíc. Stížností zákazníků přibývá.
Tomáš Salomon, generální ředitel České spořitelny a nový prezident České bankovní asociace, nyní přichází s tvrzením, že ve věci bude brzy pořádek: poplatek musí být vyšší než v řádu stokorun, aby bankám nahradil část nákladů, které s náhlým zkrácením hypotéky mají. Jinak podle něj hrozí, že hypotéky zdraží.
Ceny v Česku rostou navzdory předpovědím i v čase koronaviru
17.08.2020
Pro hospodářské krize je typické, že lidé méně utrácejí, a ceny proto nerostou. V Česku se ale v současnosti děje pravý opak. Navzdory ekonomickému propadu vyvolanému pandemií koronaviru zboží a služby dál zdražují.
Podle čerstvých čísel Českého statistického úřadu za červenec stouply spotřebitelské ceny meziročně o 3,4 procenta. Pokračuje tak trend minulých měsíců a tuzemská inflace patří spolu s polskou a maďarskou mezi nejvyšší v celé Evropské unii.