Inflace oslabuje, je to ale dobrá zpráva?
22.06.2023
Inflace oslabuje, ukazují statistická data. Dobrá zpráva, řeknete si. Jenže ouha. Výhledy zas tak optimistické nejsou. Neznamená to ale, že se v boji proti vysoké inflaci nedaří. Český statistický úřad nedávno oznámil, že spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly o 11,1 procenta, inflace tak zpomalila z dubnových 12,7 procenta. Meziměsíčně se ovšem ceny zvýšily, a to o 0,3 procenta.
Protože žijeme v Česku, není nijak těžké zjistit, že se tu místo skutečně rychlého nalezení způsobů cest, jak inflaci ještě více srazit k zemi, aby tu lidé nemuseli platit za vše jedny z nejvyšších cen v Evropské unii, dohadujeme. Dobře. Jenže, proč se pak výsledky těch dohadů „nějak“ neprojeví? Hádáme se o to, jestli centrální banka, vláda, instituce, ale třeba i my sami děláme maximum proto, aby zdražování konečně dostalo stopku.
A předem víme, že jednak všichni vědí a vidí, jak to je a jak to třeba mohlo být, ale že to tak není. A místo toho, aby se z toho ti odpovědní poučili a dělali to líp, tak tu máme dokola jen ty dohady. Není pak divu, že třeba dubnový Eurobarometr (výsledky průzkumu veřejného mínění) jasně potvrdil, že v české společnosti (pořád) vládnou silné obavy z rostoucích cen a inflace i z dalšího vývoje v energetice a také nespokojenost s domácí ekonomikou. Aby bylo jasno, nejsem rozhodně pro to, aby lidé jásali nad tím, že rostou ceny.
Na jednu stranu tak lze pochopit argument o tom, že tradičně k jakýmkoli úspěchům skeptičtí a kritičtí Češi (člověk se ale musí dokola ptát proč? Jako by tu lidé neznali jedno krásné staré moudro o tom, že „Být nespokojený je snadné. Proto se moudří lidé nespokojenosti vyhýbají a stydí se za ni.“) nedůvěřují a nevěří nikomu a ničemu. Navíc, když se dozví data o tom, že třeba inflace v Německu dosáhla v květnu 6,1 procenta, v Rakousku 8,8 procenta.
A ta data, pocházející z nějaké analýzy dále říkají, že inflace v takovém Polsku byla v květnu 13 procent a na Slovensku 13,8 procenta. Co na tom, že se po jejich zveřejnění objeví kritické komentáře, které s odkazem na, řeknu jednoduše určitou „nekompatibilitu“ dat, poukazují na to, že nemají takovou vypovídací schopnost, jakou by zasloužily. Podstatné je, že to už naštvaní Češi neslyší, protože je zlobí, že tu mají místo málo procent, o dost vyšší inflaci.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz/)
Růst inflace zpomalil, zdražil ale alkohol i tabák
11.03.2021
Meziroční růst spotřebitelských cen v únoru zpomalil posedmé v řadě. Ceny se zvýšily o 2,1 procenta, zatímco v lednu to bylo o 2,2 procenta. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
V meziměsíčním srovnání inflace rostla o 0,2 procenta, ovlivnily to především ceny za dopravu. Podle vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavly Šedivé měly na zpomalení meziročního růstu největší vliv ceny oblečení, obuvi a bytového vybavení. Naopak více než v lednu zdražoval alkohol a tabák. "Hlouběji do kapsy si musí šáhnout kuřáci i konzumenti alkoholu. Kvůli zarvaným hospodám a nízké konzumaci čepovaného piva došlo ke zdražení zlatavého moku o 9,2 procenta. Připlatí si i milovníci vína, které zdražilo o 3,9 procenta," komentuje výsledek ekonom BH Securities Štěpán Křeček. Celkově oproti loňskému únoru letos lidé platili za alkohol a tabák o 10,5 procenta více.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Obcím loni přebytek hospodaření klesl a kraje vykázaly schodek
04.03.2021
Obce loni hospodařily s přebytkem 19 miliard korun a hospodaření krajů vykázalo schodek pět miliard korun. Informovalo o tom ministerstvo financí. Předloni obce hospodařily s přebytkem 25,5 miliardy korun a kraje s přebytkem 5,8 miliardy korun.
Celkově tak hospodaření územních rozpočtů včetně dobrovolných svazků obcí loni skončilo i přes dopady pandemie koronaviru s přebytkem 14 miliard korun, zatímco o rok dříve to bylo 31,7 miliardy korun. Celkové příjmy územních rozpočtů loni vzrostly o 32,2 miliardy korun na 626,4 miliardy korun. Za růstem byly především transfery ze státního rozpočtu. Naopak daňové příjmy klesly o 18,6 miliardy korun na 301,6 miliardy korun. Celkové výdaje územních rozpočtů loni stouply o 49,8 miliardy na 612,2 miliardy korun. Z toho běžné výdaje vzrostly o 38,1 miliardy na 476,6 miliardy korun. Kapitálové výdaje, tedy investice, stouply o 11,8 miliardy na 135,6 miliardy korun.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Česká měna pod tlakem
01.03.2021
Koruna od začátku týdne oslabuje. Zatímco ještě na jeho začátku stálo jedno euro zhruba 25,80 koruny, nyní ho lze koupit za více než 26 Kč. Tento trend způsobuje zhoršující se situace kolem covidu a očekávání, že se opatření v Česku zpřísní.
"Vyhrocená pandemická situace se už začíná projevovat na korunovém trhu," uvádí ve svém komentáři ekonom Komerční banky Martin Gürtler. Ten očekává, že těsně nad hranicí šestadvaceti korun by měla česká měna setrvat i v následujících dnech. K dramatickému oslabení typu loňského jara, kdy během pár dnů oslabila o více než desetinu, by ale dojít nemuselo.
V
Česká zbrojovka vydává dluhopisy za čtyři miliardy korun
25.02.2021
Zbrojařská skupina CZG - Česká zbrojovka Group SE (CZG) vydává dluhopisy v celkové hodnotě až čtyři miliardy korun. Peníze využije na ohlášenou akvizici amerického výrobce zbraní Colt Holding Company LLC. Informuje o tom server Seznam Zprávy. Stoprocentní podíl v Coltu by CZG měla získat za 220 milionů dolarů (4,7 miliardy korun) v hotovosti a dále za 1 098 620 nově vydaných kmenových akcií CZG.
Celkovou hodnotu dluhopisů bude možné navýšit až na pět miliard korun. Budou šestileté s pohyblivou úrokovou sazbou, která by nyní činila až 1,93 až 2,23 procenta ročně. Určené jsou institucím i retailovým klientům.
"Jak společnost CZG již dříve oznámila, pověřila Českou spořitelnu a Komerční banku přípravou potenciální emise dluhopisů, včetně související transakční dokumentace. Do doby řádného zveřejnění prospektu nemůžeme tuto záležitost více komentovat," sdělila serveru mluvčí CZG Eva Svobodová.
Colt Holding Company LLC je mateřskou společností amerického výrobce zbraní Colt’s Manufacturing Company LLC. Česká zbrojovka již dříve upozornila na to, že díky převzetí získá další významné výrobní kapacity ve Spojených státech a v Kanadě a rozšíří svou světovou zákaznickou síť. Transakci musí schválit regulační orgány, její vypořádání se očekává v první polovině letošního roku.
V