Inflace oslabuje, je to ale dobrá zpráva?
22.06.2023
Inflace oslabuje, ukazují statistická data. Dobrá zpráva, řeknete si. Jenže ouha. Výhledy zas tak optimistické nejsou. Neznamená to ale, že se v boji proti vysoké inflaci nedaří. Český statistický úřad nedávno oznámil, že spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly o 11,1 procenta, inflace tak zpomalila z dubnových 12,7 procenta. Meziměsíčně se ovšem ceny zvýšily, a to o 0,3 procenta.
Protože žijeme v Česku, není nijak těžké zjistit, že se tu místo skutečně rychlého nalezení způsobů cest, jak inflaci ještě více srazit k zemi, aby tu lidé nemuseli platit za vše jedny z nejvyšších cen v Evropské unii, dohadujeme. Dobře. Jenže, proč se pak výsledky těch dohadů „nějak“ neprojeví? Hádáme se o to, jestli centrální banka, vláda, instituce, ale třeba i my sami děláme maximum proto, aby zdražování konečně dostalo stopku.
A předem víme, že jednak všichni vědí a vidí, jak to je a jak to třeba mohlo být, ale že to tak není. A místo toho, aby se z toho ti odpovědní poučili a dělali to líp, tak tu máme dokola jen ty dohady. Není pak divu, že třeba dubnový Eurobarometr (výsledky průzkumu veřejného mínění) jasně potvrdil, že v české společnosti (pořád) vládnou silné obavy z rostoucích cen a inflace i z dalšího vývoje v energetice a také nespokojenost s domácí ekonomikou. Aby bylo jasno, nejsem rozhodně pro to, aby lidé jásali nad tím, že rostou ceny.
Na jednu stranu tak lze pochopit argument o tom, že tradičně k jakýmkoli úspěchům skeptičtí a kritičtí Češi (člověk se ale musí dokola ptát proč? Jako by tu lidé neznali jedno krásné staré moudro o tom, že „Být nespokojený je snadné. Proto se moudří lidé nespokojenosti vyhýbají a stydí se za ni.“) nedůvěřují a nevěří nikomu a ničemu. Navíc, když se dozví data o tom, že třeba inflace v Německu dosáhla v květnu 6,1 procenta, v Rakousku 8,8 procenta.
A ta data, pocházející z nějaké analýzy dále říkají, že inflace v takovém Polsku byla v květnu 13 procent a na Slovensku 13,8 procenta. Co na tom, že se po jejich zveřejnění objeví kritické komentáře, které s odkazem na, řeknu jednoduše určitou „nekompatibilitu“ dat, poukazují na to, že nemají takovou vypovídací schopnost, jakou by zasloužily. Podstatné je, že to už naštvaní Češi neslyší, protože je zlobí, že tu mají místo málo procent, o dost vyšší inflaci.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz/)
Každý pátý zaměstnanec změnil za poslední půlrok práci
15.04.2019
V uplynulých šesti měsících změnilo zaměstnání přes 20 procent Čechů. To je nejvíce od roku 2010, od kdy společnost Randstad v Česku dělá svůj průzkum na toto téma. Nejčastěji měnili zaměstnání lidé pracující chemickém průmyslu, v telekomunikačních a poštovních službách a tradičně v hotelnictví a stravování.
Další pětina lidí si aktuálně novou práci aktivně hledá nebo se po zajímavých pracovních příležitostech poohlíží. Počet lidí, kteří se domnívají, že by mohli přijít o svou práci, se proti minulému čtvrtletí mírně snížil. Se svým zaměstnavatelem je spokojeno 70 procent českých zaměstnanců. Míra fluktuace byla za poslední půlrok u mužů i žen stejná. Nejvyšší podíl těch, kteří měnili práci (29,7 procenta), připadá na věkovou kategorii 25 až 34 let a tradičně také na nejmladší kategorii zaměstnanců ve věku 18 až 24 let (26,7 procenta).
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Automobilkám se nedaří dohnat loňská čísla, zato stavebnictví se daří
12.04.2019
Průmyslová produkce v Česku po lednovém poklesu v únoru meziročně vzrostla o 1,5 procenta. Nejvíce k tomu přispělo odvětví energetiky.
Klesla naopak výroba aut. Také stavebnictví se vrátilo k meziročnímu růstu - stouplo o 5,8 procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně byla průmyslová výroba reálně vyšší o půl procenta.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Počet volných pracovních míst láme rekordy
10.04.2019
Nezaměstnanost v březnu klesla na tři procenta z únorových 3,2 procenta. Bez práce bylo 227 tisíc lidí, což je nejnižší březnová hodnota od roku 1997. Počet volných pracovních míst se zvýšil na téměř 340 tisíc, jedná se tak o další rekord.
Oznámil to Úřad práce ČR. Loni v březnu byla míra nezaměstnanosti 3,5 procenta. Na úřadech práce zůstávají hlavně starší lidé. "Pokles není až tak dán ekonomickou výkonností Česka, která v prvních měsících roku podle všeho spíše zpomaluje, ale stojí za ním nástup sezónních prací ve stavebnictví a zemědělství. Zajímavý je pohled na statistiku volných pracovních pozic, ta se zvýšila na 339 tisíc. Nicméně i to je díky příznivé sezónnosti," připomíná ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Přebytek zahraničního obchodu ČR v únoru klesl
10.04.2019
Zahraniční obchod České republiky v únoru skončil v přebytku 17,6 miliardy korun, meziročně tak byl nižší o 1,4 miliardy. Bilanci příznivě ovlivnil vývoz motorových vozidel.
Naopak negativně se na ní podepsal horší výsledek obchodování s ostatními dopravními prostředky, jako jsou lodě, lokomotivy, letadla nebo jízdní kola, s ropou a zemním plynem a s počítači. Vyplývá to z předběžných výsledků, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle analytiků byly výsledky mírně nad očekáváním trhu.