Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Českým drahám se ztenčil zisk
03.09.2018
Osobní doprava se propadla do ztráty. České dráhy za prvních šest měsíců letošního roku vydělaly 262 milionů korun, ve srovnání s loňským pololetím však zisk státem vlastněného dopravce klesl zhruba na polovinu (o 275 milionů).
Do ztráty se po loňském kladném výsledku vrátila i dlouhodobě prodělečná osobní doprava. Zisk negativně ovlivnil i krátkodobý pokles kurzu koruny.
(Zdroj: ekonomika.idnes.cz)
Život v Praze vyjde mladé draho, ukázal průzkum
03.09.2018
Až polovina příjmu jde na bydlení. Průzkumu se zúčastnilo přes 600 mladých Pražanů, seniorů a nízkopříjmových profesí, jako jsou zdravotní sestry, policisté či učitelé.
Náklady na bydlení v Praze tvoří v průměru zhruba dvě pětiny měsíčního příjmu, u mladých Pražanů je to dokonce téměř polovina. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury STEM/MARK. Hned devět z deseti mladých lidí označilo právě cenu a dostupnost bydlení v české metropoli jako nejzávažnější problém. Hůře už dopadlo jen parkování. Výzkumu se zúčastnilo celkem 631 zástupců vybraných skupin - mladých lidí z Prahy, seniorů a nízkopříjmových profesí, jako jsou zdravotní sestry, řidiči MHD, hasiči, policisté, učitelé a jiné profese z veřejného sektoru.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Růst české ekonomiky ve druhém čtvrtletí zpomalil na 2,4 procenta
31.08.2018
Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,4 procenta ze 4,2 procenta v prvním čtvrtletí. Mezičtvrtletně ale hrubý domácí produkt zrychlil růst na 0,7 procenta z předchozích 0,5 procenta. Zpřesněný odhad v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Tempa růstu jsou rychlejší než v prvním odhadu z poloviny srpna, který uváděl meziroční zvýšení o 2,3 procenta a mezičtvrtletní o půl procenta.
"Tempo růstu ekonomiky ČR je ovšem stále znatelně pomalejší než loni, kdy zejména v první polovině roku tuzemská národohospodářská expanze kulminovala. Z podstatné části je tedy zpomalení dáno také efektem poměrně vysoké srovnávací základny loňského roku," uvedl ke zpřesněnému odhadu hlavní ekonom Cyrrusu Lukáš Kovanda. Za celý rok očekává růst ekonomiky o tři procenta. "Za zpomalením růstu HDP v letošním roce bude především vývoj čistých exportů a zásob, mírně slabší růst než v roce 2017 ale může vykázat i spotřeba domácností. Navzdory zpomalení růstu HDP v letošním roce ale platí konstatování, že česká ekonomika pokračuje v růstu, a že již delší dobu operuje nad svým potenciálem," uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. Podle ČSÚ růst ekonomiky táhla domácí i zahraniční poptávka. Nejvíce přispěly investiční výdaje a spotřeba domácností. Podniky více investovaly do strojů a zařízení. Významné byly také investice do dopravních prostředků, hlavně u dopravních podniků. Kromě toho vzrostly investice krajů a obcí do dopravní infrastruktury. Domácnosti více utrácely za zboží i služby. "Výsledkem pozitivního ekonomického vývoje bylo, že ve druhém čtvrtletí pracovalo v České republice o 101 000 osob více než před rokem," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. K meziročnímu růstu HDP o 2,4 procenta přispěly nejvíce investiční výdaje, a to 1,4 procentního bodu. Ve druhém čtvrtletí pokračoval vysoký růst investiční aktivity, který byl podpořen především investicemi do staveb a budov. Spotřeba domácností přispěla k růstu 1,3 procentního bodu. Výdaje na konečnou spotřebu domácností byly vyšší mezičtvrtletně o 0,7 procenta a meziročně o 3,5 procenta.
Volkswagen zvažuje přesunutí části výroby ze Škody do zahraničí
30.08.2018
Automobilka Škoda prochází historicky nejúspěšnějším obdobím. Vyrábí rekordní množství aut, má největší tržby i zisky. Současně jí však na několika frontách přibývají vážné komplikace: naráží na nedostatečnou kapacitu svých výrobních závodů, regulaci EU i plány mateřského koncernu Volkswagen, které nejdou vždy ve prospěch Škodovky.
Už koncem tohoto týdne se na půdě VW sejdou hlavní představitelé německé skupiny spolu s vedením jednotlivých značek, aby nastínili odborářům své plány na blízkou budoucnost. Tato schůzka bude mít vliv na nejbližší budoucnost Škody Auto. "Napínavá bude situace s přidělováním komponentů a jejich jednotlivých dílů," upozorňují odboráři Škody Auto na svém webovém portálu. Na jednání vyráží předák škodováckých odborů Jaroslav Povšík.