Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Zavedení dálničních známek v Německu
07.11.2013
Řidiči osobních aut zřejmě budou brzy k cestám po německých dálnicích potřebovat dálniční známky.
Podle serveru Focus Online se na jejich zavedení shodují konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie SPD, které zrovna zahajují jednání o vzniku vládní koalice. Cizinci by si museli známky kupovat, Němci by je dostali po zaplacení daně z vozidla.
Italským firmám se na Ostravsku daří
07.11.2013
Italským firmám se v Moravskoslezském kraji líbí čím dál víc - láká je nízká cena práce, za kterou jsou místní lidé ochotni pracovat.
Rozšiřují své továrny a pracoviště. V nejbližších měsících by to mělo být přes 150 míst.
Konkurence mezi dodavateli - zlevnění elektřiny
07.11.2013
Češi se mohou těšit na zlevnění cen elektřiny v novodobé historii.
Podle toho, jak moc jí spotřebovávají, ušetří ročně stovky až tisíce korun. Nižší ceny na příští rok již oznámily energetická skupina ČEZ a Pražská energetika (PRE), dva největší dodavatelé elektřiny v zemi.
Katastr nemovitostí
17.10.2013
Poslanecká sněmovna posunula v únoru do druhého čtení vládní návrh zákona o katastru nemovitostí (katastrální zákon), který by měl nabýt účinnosti stejně jako nový občanský zákoník, tedy dnem 1. 1. 2014.
Problematika katastru nemovitostí je aktuálně řešena dvěma relativně samostatnými zákony, z nichž jeden upravuje zejména problematiku toho, co se do katastru nemovitostí zapisuje (zákon č. 344/1992 Sb., o katastru nemovitostí), a druhý samotný proces zápisu do katastru nemovitostí (zákon č. 265/1992 Sb., o zápisech vlastnických a jiných věcných práv k nemovitostem). S účinností nového zákona o katastru nemovitostí bude problematika katastru nemovitostí upravena převážně v tomto novém předpise, s výjimkou některých dílčích otázek, které budou řešeny přímo v novém občanském zákoníku. Níže si přiblížíme některé změny, které zákon o katastru nemovitostí, potažmo nový občanský zákoník, ve vztahu ke katastru nemovitostí zavádí do českého právního řádu.