Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Růst tržeb pokračuje, prognóza ekonomiky ale není dobrá
06.09.2019
Maloobchodní tržby v červenci zrychlily meziroční růst na sedm procent z červnových 4,8 procenta.
Nejvýraznější růst vykázaly tradičně internetové obchody, v nichž se tržby zvýšily o pětinu. Dařilo se i prodejnám s počítači, sportovními potřebami, oděvy a obuví nebo prodejcům kosmetiky.
Staví se nejvíce bytů za posledních deset let
04.09.2019
V Česku přibývá stavenišť. Jen za prvních šest měsíců začaly stavební firmy v zemi budovat přes 19 tisíc bytů v bytových a rodinných domech.
To je vůbec nejlepší pololetní číslo za posledních deset let. Současně se tím výstavba dostává na úroveň z doby před ekonomickou krizí.
Přichází skokové zlevnění hypoték
02.09.2019
Silný pokles tržních sazeb s delší splatností v uplynulém měsíci otevřel prostor pro výrazné zlevnění hypoték. Už od začátku roku banky ve snaze nahnat nové klienty hypoteční úroky snižují.
Teď ale mohou jít s úroky dolů více a rychleji a průměrné sazby začít přibližovat dvěma procentům. Jako první z velkých bank se takto do sazeb rozhodla "říznout" Komerční banka, která je po Hypoteční bance a České spořitelně třetím největším hráčem v Česku.
Česká ekonomika udržela tempo růstu na 2,7 procenta
02.09.2019
Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí rostla o 2,7 procenta, stejně jako v prvních třech měsících letošního roku. Vyplývá to ze zpřesněného odhadu a revidovaných údajů, které v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt vyšší o 0,7 procenta.
"Tahounem růstu byla hlavně domácí poptávka," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Výdaje domácností vzrostly proti stejnému období loňského roku o 2,7 procenta, výdaje vládních institucí se zvýšily o 3,4 procenta. Příspěvek zahraniční poptávky k meziročnímu růstu HDP byl 1,1 procentního bodu. Tvorba hrubého fixního kapitálu meziročně rostla o 0,9 procenta. "Podpořena byla zejména investiční aktivitou sektoru vládních institucí," uvedli statistici. V meziročním srovnání vzrostly například investice do bydlení a ostatních budov, méně se investovalo do dopravních prostředků a strojů. Saldo zahraničního obchodu se ve druhém čtvrtletí zvýšilo o 13,9 miliardy korun. Vývoz zboží a služeb meziročně rostl o 2,2 procenta. Tažen byl hlavně obchodem s elektronickými a optickými přístroji a vývozem dopravních prostředků. Dovoz zboží a služeb byl vyšší o 1,4 procenta. Ovlivnil ho hlavně obchod se základními kovy a subdodávky pro automobilový průmysl.