Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Zlevňování hypoték zabralo. Trh se pomalu zvedá
17.07.2019
Prudký propad hypotečního trhu, ke kterému došlo v prvním čtvrtletí letošního roku, se v posledních třech měsících zmírnil. Bankám přibyli klienti a vzrostly i objemy nových úvěrů. I tak je ale výpadek v letošním prvním pololetí stále výrazný, přestože úrokové sazby klesly z lednových tří procent na 2,76 procenta v červnu.
Podle statistiky Hypoindex, kterou pravidelně zveřejňuje společnost Fincentrum, si během prvních šesti měsíců vzalo nový úvěr na bydlení 36 874 lidí, kterým banky rozpůjčovaly 83,6 miliardy korun. V meziročním srovnání však klesl počet nových klientů skoro o čtvrtinu a objemy hypoték o pětinu. Průměrné úrokové sazby bank přitom stále padají, zatímco v květnu se dostaly na 2,8 procenta, podle aktuálního hypoindexu už leží ještě o čtyři bazické body níže. Čísla za červen tak ukazují zatím nejlepší letošní výsledek. Hypotéku si v bance sjednalo 7119 klientů a celkově šlo o 16,5 miliardy korun. "Pokračující akční nabídky přilákaly zatím nejvyšší počet zájemců o hypoteční úvěr v tomto roce. I tak se však jedná o objem obvyklý pro slabší měsíce v minulých letech. Výsledky Fincentrum Hypoindexu potvrzují, že růst cen nemovitostí se prozatím nezastavil. Průměrná výše hypotečního úvěru poprvé překonala hranici 2,3 milionu korun," uvedl Josef Rajdl, hlavní analytik poradenské společnosti Fincentrum.
Česká ekonomika poroste o 2,6 procenta
15.07.2019
Evropská komise (EK) ve své nejnovější prognóze potvrdila, že v letošním roce očekává zvýšení hrubého domácího produktu Česka o 2,6 procenta. Ekonomika v celé Evropské unii poroste podle odhadů o 1,4 procenta. V zemích eurozóny to bude 1,2 procenta.
V případě Česka komise zlepšila údaj za minulý rok a výhled na příští rok, oba o 0,1 procentního bodu. Loni ekonomika podle nejnovější zprávy vzrostla o tři procenta a v roce 2020 má růst zpomalit na 2,5 procenta. EK ve své letní prognóze upozornila, že loni ekonomika znovu silně rostla. Pomohly jí hlavně vysoké investice a solidní spotřeba domácností. Zahraniční obchod však měl negativní dopad na hrubý domácí produkt (HDP), protože vysoká domácí poptávka způsobila, že růst dovozu byl vyšší než vývozu. Hlavním tahounem ekonomického růstu zřejmě zůstane domácí spotřeba. Ta by měla nadále těžit z rychlého růstu mezd a penzí a z vysoké důvěry spotřebitelů. Růst investic se má po loňském prudkém zvýšení normalizovat. Kvůli akutnímu nedostatku pracovní síly by však mohly být prioritou pro firmy investice do automatizace.
Pohonné hmoty v Česku dál zlevňují
12.07.2019
Pohonné hmoty v Česku v posledním týdnu znovu zlevnily, pokles cen ale zpomalil. Litr Naturalu 95 se nyní prodává v průměru za 33 korun, což je o dva haléře méně než minulou středu. Nafta zlevnila o pět haléřů na průměrných 32,07 koruny za litr. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje.
Paliva v Česku od poloviny února zdražovala, růst cen se zastavil na začátku června. Od té doby benzin i nafta zlevnily přibližně o 70 haléřů. Loni touto dobou tankovali motoristé benzin zhruba o 40 haléřů dráž, za litr nafty se platilo o padesátník více. Nejdražší pohonné hmoty stále nabízejí čerpací stanice v Praze. Benzin se v hlavním městě prodává v průměru za 33,49 koruny za litr, nafta tam stojí průměrně 32,83 koruny. Naopak nejlevnější paliva jsou v Jihočeském kraji. Za benzin tam řidiči zaplatí průměrně 32,49 koruny za litr, za naftu pak 31,46 koruny za litr.
V Česku letos přibylo staveb bytů
10.07.2019
Stavební firmy v Česku zahájily letos do konce května stavbu 5467 bytů v bytových domech, meziročně o 60 procent více. Tempo růstu proti konci dubna přesto kleslo zhruba na polovinu. Nejvíce jich bylo v Praze, kde počet zahájených staveb stoupl asi o dvě třetiny. Počet zahájených staveb rodinných domů v Česku meziročně vzrostl o 3,5 procenta. Vyplývá to z pondělních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Největší podíl zahájených staveb bytových domů připadal na Prahu s necelou třetinou. Následovaly Jihomoravský (14,5 procenta), Liberecký (osm procent), Olomoucký (7,9 procenta) a Středočeský kraj (7,6 procenta). Ani jeden byt se nezačal stavět v Ústeckém kraji. V Praze vzrostl počet zahájených staveb bytů meziročně o 68 procent na 1784. Na konci dubna to bylo o 460 procent. Zatímco loni v květnu získalo v hlavním městě stavební povolení 801 bytů, letos pouze 305. V porovnání s rekordním rokem 2008 byl počet zahájených staveb bytů do konce května o více než třetinu nižší.