Nájemníci budou platit o polovinu víc za opravy v bytech
Nájemce je povinen zajištovat a hradit běžnou údržbu a drobné opravy související s užíváním bytu. Za ostatní opravy pak odpovídá pronajímatel. Nařízení o běžné...
Cena bitcoinu zlomila další rekord
Cena nejznámější kryptoměny bitcoin se ve středu vyšplhala na rekordních více než 109 481 dolarů (zhruba 2,4 milionu korun).
Hrad ušetří 57 milionů
Kancelář prezidenta republiky by měla mít v rozpočtu na příští rok 446,5 milionu korun. Je to zhruba o 57 milionů korun méně, než jí přidělil letošní schválený...
Počet nehod na elektrokolech přibývá
Počet dopravních nehod, při kterých byli cyklisté na elektrokolech, loni tvořil téměř 15 procent ze všech nehod na kolech. Policisté jich evidovali 641...
Teplomilné plodiny "migrují" na sever
Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle odborníků se zemědělství...

Murphy radí

Murphyho zákoník

Co se v životě podaří, o chvíli se obrátí naruby.

Hledáme analfabety na práci s přísně tajnými dokumenty. Zn..: Úřad vlády.

Mýlit se je lidské ale výsledek stojí za to.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

(Murphyho zrnká II)

Co přináší dohoda EU–Mercosur?

12.12.2024 Obchodní dohoda mezi EU a jihoamerickým společenstvím Mercosur se dojednávala čtvrt století. Teď se zdá, že by mohla být ve finálové rovince. Záležet ale bude na tom, jestli se podaří přesvědčit evropské farmáře, kteří se bojí levnější konkurence, a hlavně vlády jejich zemí. Jazýčkem na vahách bude Itálie. Pakt mezi Evropskou unií a Mercosurem (Brazílie, Argentina, Uruguay, Paraguay, Bolívie) má spojit trhy 780 milionů lidí, což by z něj dělalo největší obchodní dohodu na světě.
Dohoda sníží cla na sýry a další mléčné výrobky, víno, lihoviny a čokoládu z EU. Země Mercosuru zároveň úplně zruší cla na více než 90 % dovozu z unie, včetně 35% cla na automobily a cel na součástky, stroje, chemikálie a léčiva. Evropské firmy by také měly získat lepší přístup ke kritickým materiálům jako nikl, měď, hliník, titan a lithium, které EU potřebuje na zelenou transformaci a v současnosti je musí získávat z Ruska a Číny.
EU na oplátku postupně sníží cla na zemědělské, průmyslové a další zboží dovážené ze zemí Mercosuru. Součástí dohody jsou například také investice 1,8 miliardy eur v rámci programu Global Gateway, který má v nové komisi na starosti Čech Jozef Síkela. Tyto peníze mají latinskoamerickému regionu pomoct se zelenou a digitální transformací.
Nejde ale jen o obchod, EU chce díky paktu také šířit své principy a hodnoty. V průběhu dlouhých let jednání s latinskoamerickými partnery se charakter dohody značně proměnil. Evropská komise, která jménem EU vyjednávala, teď slibuje, že nejde o běžnou obchodní dohodu, ale o komplexní dokument, který obsahuje různé environmentální a zemědělské záruky.
Obě strany se mimo jiné zavázaly k tomu, že budou dodržovat Pařížskou dohodu o klimatu z roku 2015. Pakt údajně obsahuje také právně vymahatelný závazek zastavit odlesňování od roku 2030. Dosud v tomto směru existovaly pouze politické deklarace.
Řada zemí a sektorů ale zmíněným zárukám nevěří. Francouzská vláda a Národní shromáždění, stejně jako velká část místní občanské společnosti a zemědělců, jsou proti dohodě. Polsko a Rakousko jsou také proti, zatímco Nizozemsko a Itálie mají výhrady. Největší kritika přichází ze zemědělského sektoru. Evropští farmáři se bojí hlavně dovozu levného jihoamerického hovězího a kuřecího masa nebo banánů.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Do Česká míří stále více společností z Německa

29.09.2014 Do Česka přesouvá z Německa výrobu stále více společností. Hlavně v příhraničních oblastech vytvářejí stovky pracovních míst. České výrobní haly i sklady jsou pro německé firmy čím dál atraktivnější. Šetří jim náklady. Nedávné navýšeni minimální mzdy v Německu činí z České republiky ještě populárnější destinaci pro přesun výrobních aktivit. Za prvních šest měsíců v Česku přibylo 169 tisíc metrů čtverečních průmyslových ploch, což je v meziročním srovnání o 57 procent více.

Zpřísní se vyhláška o dodávkách plynu do ČR

23.09.2014 Energetický regulační úřad chce do konce října připravit přísnější vyhlášku o dodávkách plynu do ČR. Nyní musejí mít plynaři zásoby pouze na jeden měsíc, nově by to bylo na celou zimu. Vyhláška by mohla platit od příští zimní sezony, záležet ale bude na tom, jak rychle projde legislativním procesem. Zásoby navíc budou muset být umístěné v dosahu české distribuční sítě.

Slovensko a Polsko hlásí pokles dodávek z Ukrajiny

19.09.2014 Polsko a Slovensko upozornily na pokračující pokles dodávek zemního plynu z Ruska. Polský státní plynárenský podnik PGNiG sdělil, že země ve středu dostala od ruského monopolního vývozce Gazprom už o 45 procent zemního plynu méně, než si objednala. Gazprom ale uvedl, že Polsko dostává stále stejné množství plynu jako minulý týden, tedy 23 milionů krychlových metrů na den.

Dolar ukazuje euru svaly

12.09.2014 Americká měna je vůči euru nejsilnější za posledních 14 měsíců a nic nenasvědčuje tomu, že by měl v nejbližších týdnech zeslábnout. Jednotné evropské měně ubližují i geopolitická rizika, především ukrajinská krize. Výsledkem je skutečnost, že za jedno euro se nyní poprvé po více než roce platí než 1,30 dolaru. To může mít a v některých případech již má vliv na světovou ekonomiku. Pokud by koruna dál oslabovala na 22 Kč za dolar, průměrná cena benzinu by zhruba po roce mohla opět stoupnout přes 37 korun za litr.
červenec 2025
T po út st čt so ne
27 30 1 2 3 4 5 6
28 7 8 9 10 11 12 13
29 14 15 16 17 18 19 20
30 21 22 23 24 25 26 27
31 28 29 30 31 1 2 3
32 4 5 6 7 8 9 10
Dnes má svátek Cyril a Metoděj
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
n� partner