Ministři 15 zemí EU včetně Česka žádají nová řešení pro boj s nelegální migrací
17.05.2024
Ministři 15 členských zemí EU včetně Česka žádají v dopise Evropskou komisi, aby společně se státy navrhla nové způsoby a řešení, jak zabránit nelegální migraci do Evropy. Koalici zemí, které chtějí jít dál než současný migrační pakt, dalo dohromady Česko spolu s Dánskem a Rakouskem. Dopis, který podepsalo 15 ministrů vnitra, byl ve středu večer doručen do Bruselu. Unijní exekutiva se podle ní nyní bude zabývat jeho obsahem, nicméně vedle toho bude řešit i uvedení do praxe těch předpisů, které jsou obsaženy v nedávno přijatém migračním balíčku.
"Níže podepsaní ministři sdílejí přesvědčení, že Evropská unie musí pokračovat v práci na vytvoření spravedlivějšího, více humánního, udržitelnějšího a účinnějšího azylového systému na celém světě," uvádí se na úvod dopisu. Jak text dodává, tento systém by měl být zaměřený na prevenci a řešení nelegální migrace, jak jejích kořenů, tak i migračních tras, ale zároveň i poskytovat adekvátní ochranu a přístřeší těm, kteří to potřebují, a rovněž posilovat návratovou politiku. "Od tohoto cíle jsme bohužel daleko," dodávají ministři vnitra Česka, Bulharska, Dánska, Estonska, Řecka, Itálie, Kypru, Lotyšska, Litvy, Malty, Nizozemska, Rakouska, Polska, Rumunska a Finska. Jak dále stojí v dopise, současné výzvy týkající se azylového a migračního systému Evropské unie, včetně prudkého nárůstu nelegálních příchodů, jsou neudržitelné. "Naší hlavní odpovědností a závazkem je podporovat stabilitu a sociální soudržnost a vyhýbat se riziku polarizace v evropských společnostech a ztráty jednoty v rodině členských států unie," uvádějí ministři, mezi kterými je i český zástupce Vít Rakušan.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Británia môže jednostranne zastaviť brexit
04.12.2018
Spojené kráľovstvo by mohlo odvolať svoje oznámenie o vystúpení z Európskej únie a zastaviť tak proces brexitu jednostranne, teda aj bez súhlasu ostatných členských krajín.Vyplýva to z posudku generálneho advokáta Súdneho dvora EÚ, zverejneného v utorok.
Generálny advokát Manuel Campos Sánchez-Bordona navrhuje, aby Súdny dvor EÚ deklaroval, že článok 50 Zmluvy o Európskej únii umožňuje jednostranné odvolanie oznámenia o úmysle vystúpiť z Únie. Táto možnosť podľa advokáta existuje, pokým nie je dohoda o vystúpení "oficiálne uzatvorená", oznámil súdny dvor v Luxemburgu. O posúdenie záležitosti požiadal Súdny dvor EÚ najvyšší civilný súd Škótska po žiadosti tamojších politikov, ktorí nie sú stotožnení s predstavou, že by Spojené kráľovstvo malo opustiť Európsku úniu. Zástancovia nového referenda o zotrvaní krajiny v EÚ dúfajú, že potvrdenie možnosti jednostranného zastavenia procesu vystúpenia z Únie by vytvorilo právny predpoklad pre zvrátenie brexitu.
Miliardový bankovní skandál ohrožuje stabilitu Dánska
03.12.2018
Problémy s praním špinavých peněz v Dánsku, kde je největší bankovní společnost Danske Bank zapletena do skandálu podezřelých finančních převodů v objemu 200 miliard eur, v přepočtu 5,2 bilionu korun, mohou ohrozit finanční stabilitu země.
O nebezpečí informuje ve své analýze dánská centrální banka. Bývalý zaměstnanec Danske Bank Howard Wilkinson, který na skandál upozornil, při výpovědi v Evropském parlamentu minulý týden uvedl, že do skandálu Danske Bank může být zapleteno i Česko. "Problémy s praním špinavých peněz v jediné bance by se mohly rozšířit do celého finančního sektoru a mohly by ovlivnit finanční stabilitu," píše se ve zprávě centrální banky. Danske Bank je největším poskytovatelem úvěrů v Dánsku, rozvaha ústavu je 1,5krát větší než hrubý domácí produkt Dánska. Analýza centrální banky uvádí, že v boji proti praní špinavých peněz je zapotřebí koordinovaného úsilí mezi firmami a státními orgány. Banka také vyzývá k lepší evropské spolupráci včetně posílení přeshraniční spolupráce v oblasti dohledu.
Stát neutratil miliardy z eurodotací
30.11.2018
Na ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) se několik let snášela kritika kvůli podmínkám pro čerpání peněz z evropských fondů na podporu podnikání. I kvůli tomu se nedařilo peníze vyčleněné na roky 2014 až 2020 čerpat dostatečně rychle a kritici začali varovat, že Česko nestihne do konce období všechny peníze využít.
I když se situace letos zlepšila, ministerstvo samotné s rychlostí čerpání není spokojené. "Stav nepovažujeme za ideální, předpokládali jsme rychlejší proplácení finančních prostředků," uvedl František Kotrba z tiskového oddělení MPO. Vedle snahy ministerstva zjednodušit podmínky čerpání by nyní situaci mohl pomoci plán vlády na přesun části peněz na podporu podnikání do jiných oblastí. Finance by měly pocházet například z nevyčerpaných dotací na vysokorychlostní internet. V září podle Kotrby proběhlo jednání s Evropskou komisí, které zástupci české vlády navrhli přesunutí celkem 6,2 miliardy korun z operačního programu na podporu podnikání a inovací do dvou jiných − na podporu životního prostředí a regionální rozvoje. Jde o něco přes pět procent celkové částky, která byla na dotace pro podnikání a inovace vyčleněna pro roky 2014−2020. Součástí návrhu je rovněž přesun dvou miliard korun v rámci podpory podnikání. Místo efektivnějšího nakládání s energiemi by peníze měly podpořit rozvoj infrastruktury a malé a střední podniky.
Sbližování východu a západu Evropy se zastavilo
29.11.2018
Hospodářské sbližování východní a západní Evropy se prakticky zastavilo, což může být potenciální hrozbou pro Evropskou unii. Na pondělní konferenci o evropské hospodářské integraci (CEEI) to uvedl člen Výkonné rady Evropské centrální banky (ECB) Benoit Coeuré.
Podle Coeurého se země bývalého komunistického bloku na východním okraji EU i tři desetiletí po pádu železné opony stále snaží dohnat bohatší země a některé populistické strany se stávají více nepřátelské vůči unii, i když podpora EU zůstává široká. "Pokud zde nebude důvěryhodný výhled toho, že země s nižšími příjmy to brzy doženou, je zde riziko, že lidé žijící v těchto zemích se začnou ptát na pravé výhody členství v EU nebo v měnové unii," uvedl Coeuré. "Takové pochybnosti by byly zvláště znepokojivé v nestabilním světě, ve kterém v současnosti žijeme." Důvěra v EU klesá v některých zemích východní Evropy, jako je Maďarsko a Bulharsko. Převážná většina obyvatel východních členských zemích EU však stále uvádí, že jejich země těží z členství, ukázal výzkum provedený EU.