Běžný účet platební bilance skončil loni v přebytku 140,5 miliardy korun
19.03.2025
Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil loni v přebytku 140,5 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Spolu s loňskými daty aktualizovala také výsledky za rok 2023, podle nich skončil předloni běžný účet platební bilance v deficitu 8,5 miliardy korun, před revizí uváděla ČNB za rok 2023 přebytek 23,7 miliardy korun. V loňském roce byl běžný účet platební bilance v přebytku v osmi měsících. Nejvýraznější byl v březnu, kdy činil 55,2 miliardy korun. Naopak schodkové měsíce byly čtyři, nejvyšší deficit evidovala ČNB v červnu, a to 24,8 miliardy korun.
V posledním čtvrtletí loňského roku skončil běžný účet platební bilance v přebytku 35,3 miliardy korun. Bilance zboží a služeb dosáhla ve čtvrtém čtvrtletí přebytku 109 miliard korun. Meziročně se podle ČNB výsledné saldo v běžných cenách zlepšilo o 3,4 miliardy korun. Obchodní bilance se zbožím byla aktivní ve výši 95,9 miliardy korun, což je meziroční zlepšení o šest miliard korun. Bilance služeb skončila rovněž přebytkem, a to 13 miliard korun, což ale představuje meziroční pokles aktivního salda o 2,7 miliardy korun. Celkový obchodní obrat zboží a služeb v běžných cenách byl v meziročním srovnání ve čtvrtém čtvrtletí o 5,7 procenta vyšší při navýšení vývozu o 76,2 miliardy korun a dovozu o 72,8 miliardy korun.
Záporné saldo bilance prvotních důchodů dosáhlo loni v posledním čtvrtletí 54,3 miliardy korun. "Jeho meziroční pokles o 38,7 miliardy korun ovlivnily především nižší platby dividend z přímých a portfoliových investic do zahraničí a pokles podílu nerezidentů na reinvestovaném zisku v tuzemských firmách," uvedla ČNB. Objem vyplacených dividend do zahraničí činil 45,1 miliardy korun, meziročně to bylo o 15,6 miliardy korun méně.
V bilanci druhotných důchodů vznikl ve čtvrtém čtvrtletí schodek 19,4 miliardy korun. V meziročním prohloubení záporného salda o 13,1 miliardy korun se podle ČNB nepříznivě promítly růst pasivního salda čistých příjmů z rozpočtu EU zaznamenávaných v bilanci druhotných důchodů a dále zhoršená bilance nákladů na pracovní sílu v souvislosti se zaměstnáváním nerezidentů v ČR a rezidentů ČR v zahraničí.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Schodek státního rozpočtu ke konci června rekordně stoupl
02.07.2021
Schodek státního rozpočtu ke konci června stoupl na 265,1 miliardy korun z květnových 255 miliard korun. Informovalo o tom ministerstvo financí (MF). Jde o nejhorší červnový výsledek od vzniku Česka.
Loni ke konci června byl schodek 195,2 miliardy korun. "Protiepidemická opatření, která omezovala ekonomickou aktivitu, negativně dopadala na daňové výnosy rozpočtu, jejichž pokles prohlubovalo snížení zdanění práce, kapitálu či majetku. Dále šlo o změnu rozpočtového určení daní ve prospěch územních rozpočtů. Spolu s podporou státu zaměřenou na pomoc zasaženým sektorům ekonomiky, sociálnímu a zdravotnímu systému jde o hlavní příčiny meziročního propadu hospodaření státního rozpočtu za první pololetí," komentovalo MF výsledky. Na celý letošní rok je schválen schodek státního rozpočtu 500 miliard korun. Loni, kdy byl výsledek ovlivněn dopady pandemie, skončil státní rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun. Na příští rok MF navrhuje schodek 390 miliard korun.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Stavební firmy očekávají, že stavebnictví letos vzroste o 1,4 procenta
02.07.2021
České stavebnictví letos meziročně vzroste o 1,4 procenta, příští rok o 1,3 procenta. Vyplývá to ze studie analytické společnosti CEEC Research, kterou zveřejnila na dnešním on-line Setkání lídrů českého stavebnictví. V průzkumu oslovila zhruba stovku stavebních firem v Česku. Na konci loňského roku očekávaly pro letošek pokles o 1,8 procenta.
V
Česká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla o 2,4 procenta
30.06.2021
Česká ekonomika v prvním letošním čtvrtletí meziročně klesla o 2,4 procenta. Jde o zpřesněný údaj, který v úterý oznámil Český statistický úřad. Původně uváděl pokles hrubého domácího produktu o 2,1 procenta. I přes zhoršení je pokles nejmírnější za poslední čtyři čtvrtletí, ale výraznější než v prvním čtvrtletí loni. Mezičtvrtletní snížení zůstává na 0,3 procenta.
Míra úspor domácností v prvním čtvrtletí podle statistiků dál dosahovala nadprůměrných hodnot. Činila 23,7 procenta. V časové řadě od roku 2005 byla vyšší pouze v posledním čtvrtletí loňského roku, kdy činila 25 procent. "Domácnostem v prvním čtvrtletí vzrostly celkové příjmy meziročně o 3,5 procenta. Naopak jejich spotřební výdaje poklesly o 3,4 procenta, a to zejména v souvislosti s pokračující uzávěrou části ekonomiky," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Mezičtvrtletně ale příjmy domácností klesly o 2,9 procenta. Výraznější mezičtvrtletí pokles byl patrný naposledy v prvním čtvrtletí 2013.
V
Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů klesla o 0,51 bodu
29.06.2021
Index spotřebitelských úvěrů, který ukazuje průměrnou úrokovou sazbu u spotřebitelských úvěrů, v květnu podruhé v řadě klesl. Jeho hodnota se snížila o 0,51 procentního bodu na 6,01 procenta.
Před rokem byly sazby v průměru na 6,91 procenta. Vyplývá to z indexu spotřebitelských úvěrů, který ČTK poskytla poradenská firma Broker Consulting.
S