Pohonné hmoty v ČR v uplynulém týdnu zlevnily
11.03.2025
PHM v Česku v uplynulém týdnu zlevnily o desítky haléřů. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,22 koruny, před týdnem byl o 26 haléřů dražší.
Nafta zlevnila o 31 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 35,53 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Zlevňování bude podle analytiků i v dalších týdnech pokračovat.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Český autoprůmysl může kvůli brexitu přijít o 15 600 pracovních míst
23.10.2018
Odchod Velké Británie z Evropské unie by mohl ohrozit v českém automobilovém průmyslu až 15 600 pracovních míst a snížit růst hrubého domácího produktu (HDP) Česka o 1,4 procentního bodu. V důsledku takového ekonomického šoku by pak mohla být ve druhé vlně ohrožena další pracovní místa i spotřeba. Vyplývá to ze studie společnosti Coface, která se celosvětově zabývá pojišťováním pohledávek.
"Úspěch automobilového průmyslu není samozřejmý, Česko musí svůj vlajkový průmysl chránit a podporovat. Rizikové scénáře našeho analytického týmu ukazují, že aktuální síla i rekordně nízká nezaměstnanost v Česku nemusí s ohledem na vývoj v Evropě i ve světě trvat věčně," uvedl generální ředitel Coface ČR Ján Čarný. Velká Británie je jedním z nejvýznamnějších odbytišť českých automobilek s podílem sedm procent. Její automobilový trh získal zejména kvůli brexitu od Coface hodnocení jako vysoce rizikový. Vysoká poptávka po nových vozech v EU přispívá k rekordním výsledkům domácího automobilového průmyslu i české ekonomiky. Jen v roce 2017 bylo v ČR vyrobeno 1,42 milionu automobilů. Automobilový průmysl generuje 21 procent českého exportu, ten je však závislý na poptávce po nových vozech v řadě států. Třetina exportu automobilového průmyslu míří z ČR do Německa.
Dotace jsou pro velké farmy
22.10.2018
České ovocnářství nezažívá nejlepší časy. Sadaři bojují s jarními mrazy, kroupami a letním suchem. A hlavně s konkurencí z jiných členských zemí Evropské unie, zejména z Polska.
Od roku 2010 klesl počet českých pěstitelů ovoce o více než jednu čtvrtinu. Příznivé klima pod hřbety Chlumů, nízkých kopců zvedajících se nad Ostroměří na Jičínsku a zadržujících teplo Polabské nížiny, umožňuje Petru Karešovi vyrovnat se se specifikami českého ovocnářství. Společně s tvrdou prací a odvahou zavést inovace přinášející právě tu přidanou hodnotu, po nichž tolik volá Evropská unie. Karešovi pěstují ovoce v Ostroměři již ve čtvrté generaci. Praděd současného majitele ovocnářské farmy před mnoha lety zavedl pěstování odolné, tmavé třešně, která nese jeho jméno - Karešova srdcovka raná.
Česko je nejstabilnější ekonomikou v Evropě
19.10.2018
Nejstabilnější ekonomika v Evropě, nejbohatší země bývalého východního bloku nebo stát s nejnižší nezaměstnaností v Evropské unii. Těmito superlativy označuje agentura Bloomberg tuzemskou ekonomiku.
Americká zpravodajská společnost své výroky opírá o statistiky Eurostatu, podle kterých má Česko nejvyšší HDP na hlavu v porovnání s ostatními zeměmi bývalého východního bloku. Česko v tomto srovnání dokonce předčilo i některé státy, které do EU vstoupily o mnoho let dříve, jako je Řecko nebo Portugalsko. Tuzemská ekonomika například dohání také Itálii, která patří k zakládajícím členům evropského bloku. Česko je rovněž premiantem srovnání, které sestavuje německá pojišťovna Allianz. To se zaměřuje na stabilitu ekonomik bývalých komunistických zemí podle jejich rozpočtové kázně.
Současná vláda hnutí ANO a ČSSD s podporou KSČM proto uspokojivých výsledků českého hospodářství využívá k uvolňování více peněz na sociální výdaje, píše Bloomberg.
T-Mobile dostal pokutu půl milionu
18.10.2018
Mobilní operátor T-Mobile dostal od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) úhrnnou pokutu 500 tisíc korun za agresivní obchodní praktiky. Vymáhal neplatné smluvní pokuty prostřednictvím inkasní agentury. Úřad to ve středu uvedl v monitorovací zprávě. T-Mobile pokutu zaplatí, s pravomocným rozhodnutím ale nesouhlasí a podá proti němu správní žalobu.
Operátor nejprve podal u ČTÚ návrhy na rozhodnutí sporu o zaplacení dlužných částek za poskytnuté služby a současně i o zaplacení smluvních pokut. Podle rozhodnutí Ústavního soudu ale byly tyto pokuty sjednány neplatně. Poté, co ČTÚ začal požadavky na zaplacení smluvních pokut z tohoto důvodu zamítat, T-Mobile vzal zpět tu část svých dosud nerozhodnutých návrhů, která se týká smluvních pokut, aby je následně začal vymáhat mimosoudní cestou přes inkasní agentury. "ČTÚ rozhodl, že T-Mobile využil svého silnějšího postavení a vyšší právní erudovanosti. Vymáhání smluvních pokut načasoval do doby, kdy dluh za poskytnuté služby elektronických komunikací byl již uhrazený. Zákazníkům s mnohdy více než ročním odstupem začaly chodit různé výzvy, kde jim inkasní agentury vyhrožovaly i exekucemi. T-Mobile přitom věděl, že smluvní pokuty sjednané pouze ve všeobecných podmínkách jsou absolutně neplatné," uvedl mluvčí ČTÚ Martin Drtina.