Pohonné hmoty v ČR v uplynulém týdnu zlevnily
11.03.2025
PHM v Česku v uplynulém týdnu zlevnily o desítky haléřů. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,22 koruny, před týdnem byl o 26 haléřů dražší.
Nafta zlevnila o 31 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 35,53 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Zlevňování bude podle analytiků i v dalších týdnech pokračovat.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Tržby obchodů porostou rychle i v dalších měsících
09.10.2018
Zpomalení přijde až v příštím roce. Tržby obchodů porostou podle ekonomů meziročním tempem kolem pěti procent i v dalších měsících. Zpomalení přijde až v příštím roce. Lidé již začínají spořit na horší časy, proto i růst maloobchodních tržeb začne pomalu klesat.
Podle hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera je otázkou, do jaké míry jsou či nejsou hodnoty maloobchodu ovlivněny rozdílným rozložením dovolených v zahraničí ve srovnání s předchozím rokem. „Mírně nižší dynamiku tak není nutné přeceňovat. Stejně tak prodeje motorových vozidel po červencovém dvouciferném růstu meziročně poklesly o 1,3 procenta. Trh obecně předpokládal vyšší růst,“ uvedl Seidler.
Továrny jedou naplno, nezaměstnanost klesla na tři procenta
09.10.2018
Firmy se marně snaží obsadit 316 tisíc pozic, hlásí úřad práce. Nejnižší zaměstnanost panuje v Pardubickém kraji. Nejvyšší počet lidí bez práce je v Moravskoslezském a Ústeckém kraji.
Nezaměstnanost v Česku v září klesla na tři procenta. Bez práce bylo 224 331 lidí, což je nejnižší zářijová hodnota od roku 1996. Počet volných pracovních míst vzrostl na více než 316 000. Oznámil to v pondělí Úřad práce ČR (ÚP ČR). Loni v září byla míra nezaměstnanosti 3,8 procenta.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Jak získat peníze do podnikání
08.10.2018
Spolu s podnikateli, experty a investory jsme důkladně rozebrali způsoby, jak získat peníze, když začínáte podnikat, a jak si opatřit finance, když je potřebujete na rozvoj.
Sehnat peníze do začátku podnikání se dá mnoha způsoby. Který z nich je nejlepší, ale nelze obecně říct. Podle Jana Hadravy, ředitele oddělení fúzí a akvizic v PwC, to závisí jak na typu podnikání, tak na ziskovosti založené firmy. "Pokud start podniku nevyžaduje velkou investici, nejvhodnějším zdrojem jsou finance od rodiny a kamarádů. Některé projekty ale takové investice vyžadují nebo trvá dlouho, než začnou být profitabilní. V tom případě je vhodnější získat prostředky od podnikatelského anděla, který je na takové situace zvyklý," říká Hadrava. S vlastními penězi nebo půjčkou od rodičů či známých začíná většina podnikatelů. To je případ i Jana Maryška, který si na začátku roku otevřel v Praze kavárnu QuestCafe, kde provozuje i tři únikové hry. Student Vysoké školy ekonomické na svém prvním podnikatelském projektu pracoval přes rok a půl a dal do něj peníze, které získal z prodeje domu, jejž zdědil po svém otci. Vlastní finance použil proto, že mu to přišlo nejrychlejší. "Oslovit investora nebo banku by byla zdlouhavá cesta. Pokud máte jen dětskou vizi, jako jsem měl já, jsou navíc propůjčené peníze moc drahé nebo je nedostanete vůbec," popisuje Maryško. Celkem stál začátek jeho podnikání 1,5 milionu korun, které se mu podle jeho propočtů vrátí do tří let. Nejvíc peněz spolkla rekonstrukce prostor, drahé bylo i vybavení či materiál a také chyby při stavbě.
Konec podnákladových cen potravin
05.10.2018
Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) by chtěl uzákonit, aby se potraviny v ČR nedaly prodávat za podnákladové ceny. Nechce však úplně rušit slevové akce, řekl to na Žofínském fóru. Podle něj však bude ještě záležet na diskusi s obchodními řetězci, konkrétní výsledky by se mohly objevit na začátku příštího roku.
Ministerstvem financí a zemědělství také zjišťují, zda řetězce více nepodporují dovozové potraviny na úkor tuzemských a zda nemůže jít o dumping nebo nepovolenou exportní podporu. Například máslo z dovozu se letos podle ministerstva do pololetí ve slevových akcích v ČR v průměru prodávalo za 126,09 koruny za kilogram, české za 166,52 koruny za kilogram. "Jsem toho názoru, že by bylo dobré zavést princip zákazu prodeje se ztrátou pro každý jednotlivý výrobek a každý článek potravinářského řetězce," řekl Toman. "Jen pro ilustraci, zatímco v roce 2007 se podíl zboží prodaného ve slevových akcích pohyboval na úrovni 30 procent, loni to bylo už přes 50 procent. Největší podíl zboží prodaného v akci, a to 80 procent, je u másla či vajec. Nastavení pravidel pro fungování slevových akcí nyní probíráme se zástupci jednotlivých obchodních řetězců, kdy se nabízí několik možností řešení, například snížení podílu prodeje v promo akcích nebo nastavení maximální výše slevy," dodal ministr.