Pohonné hmoty v ČR v uplynulém týdnu zlevnily

11.03.2025 PHM v Česku v uplynulém týdnu zlevnily o desítky haléřů. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,22 koruny, před týdnem byl o 26 haléřů dražší.
Nafta zlevnila o 31 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 35,53 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Zlevňování bude podle analytiků i v dalších týdnech pokračovat.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Nová data o inflaci

12.08.2018 Meziroční růst spotřebitelských cen v červenci zpomalil na 2,3 procenta z červnových 2,6 procenta. Oproti loňskému červenci podražilo hlavně bydlení a pohonné hmoty. Naopak levnější byly oděvy, obuv či telekomunikační služby. Informoval o tom ve čtvrtek Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici očekávali zpomalení inflace na 2,2 procenta.
Ceny pohonných hmot a olejů se meziročně zvýšily o 12,6 procenta. Za zmíněnými vyššími cenami u tuzemských čerpacích stanic je třeba hledat meziroční nárůst cen ropy na světových trzích. Ten byl způsoben omezováním těžby ze strany kartelu OPEC a Ruska. Zatímco loni v červenci byla průměrná cena ropy Brent 48,48 amerického dolaru za barel, letos v červenci se obchodovala v rozmezí 71 až 80 dolarů. Nárůst cen pohonných hmot mohl být i výraznější, ale tlumilo jej posílení koruny za posledních 12 měsíců. Navíc v červenci se zvyšování ceny ropy zastavilo. Ceny nájmů v bytech se v červenci meziročně zvýšily o 3,2 procenta. Podražovalo také vodné a stočné, a to o 1,8, respektive 1,3 procenta. O více než pět procent vzrostla cena elektřiny. “Neutuchající zájem o byty se odráží v rekordních cenách nemovitostí a pozvolna se tak přelévá i do nájemného,” řekl Petr Dufek, analytik ČSOB. Podle něj jde o trend, který bude pokračovat i v příštím roce. “Nepůjde přitom jen o nájmy, ale i o energie, jejichž ceny ještě zcela nereflektovaly prudké zdražení elektřiny na německém trhu,” dodal.
(Zdroj: ihned.cz)

Koruna bude dále posilovat, za rok by mohlo stát jedno euro 25 korun

12.08.2018 Kurz české měny by měl v příštích 12 měsících posílit o více než dvě procenta. Vyplývá to z ve čtvrtek zveřejněného průzkumu, který mezi 31 ekonomy a analytiky významných domácích i zahraničních finančních domů pravidelně provádí agentura Reuters.
Zatímco nyní se za jedno euro platí okolo 25,60 koruny, za rok by se měl kurz dostat k 25 korunám. Ve výhledu tří a šesti měsíců pak ekonomové v průměru očekávají kurz okolo 25,50, resp. 25,40 Kč. Zpevnit by měla tuzemská měna i vůči dolaru. Zatímco nyní se za jeden dolar platí něco málo přes 22 korun, za 12 měsíců analytici v průměru predikují kurz 20,32 koruny za dolar. “Vzhledem k tomu, že ČNB patrně bude v letošním roce ještě dále zvyšovat úrokové sazby, tak by koruna měla postupně dále posilovat. V letošním roce však pravděpodobně zůstane nad hranicí 25 Kč za euro,” řekl HN Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank v České republice. Zmíněnou hranici by koruna měla podle výhledu ING Bank prolomit až v závěru prvního čtvrtletí příštího roku. Česká národní banka svou klíčovou, takzvanou dvoutýdenní repo sazbu, za kterou si u ní komerční banky ukládají přebytečnou hotovost, zvýšila naposledy minulý týden o 0,25 procentního bodu na 1,25 procenta. Předtím ji posunula nahoru na předešlém zasedání bankovní rady na konci června. Od loňského dubnového konce měnových intervencí vzrostla repo sazba již celkem pětkrát.
(Zdroj: ihned.cz)

Restaurace mají nedostatek kuchařů a číšníků

10.08.2018 Prezident Asociace hotelů a restaurací navrhuje, aby se otevřely možnosti pro zahraniční pracovníky ze zemí mimo EU. Jinde v Evropě to funguje, říká.
Nízká nezaměstnanost, která v Česku v červenci činila 3,1 procenta a v Praze 2,1 procenta, se projevuje i v gastronomickém odvětví. Nejen v pražských restauracích se provozovatelé potýkají s nedostatkem personálu, ať už kuchařů, nebo obsluhy. Podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací (AHR) Václava Stárka by situaci zlepšilo otevření trhu práce zájemcům z ciziny.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Tuzemská ekonomika šlape stále výborně

09.08.2018 Firmy v České republice dále ovlivňuje pozitivní vývoj ekonomiky a vývoj hrubého domácího produktu (HDP), který roste pátým rokem. Přesto letošní průměrné výsledky české ekonomiky nedosáhnou loňských rekordních hodnot, vyplývá ze společného šetření Svazu průmyslu a dopravy ČR a České národní banky mezi podnikateli za letošní druhé čtvrtletí. Výraznější zvrat v následujících měsících ale žádný z ukazatelů šetření nepředvídá.
"Podniky očekávají, že budou mít v následujících třech až šesti měsících dostatek zakázek. Pozitivní hodnocení zůstalo i u růstu investiční aktivity," uvedl hlavní ekonom a ředitel sekce hospodářské politiky svazu Bohuslav Čížek. Firmy se však stále potýkají s nedostatkem pracovníků. Navíc očekávají, že zaměstnanost v tomto i příštím roce ještě mírně vzroste. Na trhu práce je citelná rivalita, podniky si vzájemně přetahují zaměstnance a bojují s vysokou fluktuací, dodal Čížek. V druhém letošním čtvrtletí opět rostly mzdy, zdražují podle něj ale i dodavatelské ceny, jako jsou energie či služby. Podniky úměrně tomu zatím nezdražují své výrobky ani služby, což ovlivňuje jejich konečnou ziskovost. Jejich zisky celkově proto nerostou tak rychle jako v posledních letech, podotkl. Z šetření vyplývá i to, že se firmy zajišťují proti kurzovému riziku. Téměř 20 procent podniků používá dobrovolně euro i v tuzemských transakcích, což ilustruje význam evropské měny v české ekonomice.
(Zdroj: ihned.cz)
červenec 2025
T po út st čt so ne
27 30 1 2 3 4 5 6
28 7 8 9 10 11 12 13
29 14 15 16 17 18 19 20
30 21 22 23 24 25 26 27
31 28 29 30 31 1 2 3
32 4 5 6 7 8 9 10
Dnes má svátek Nora
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
n� partner