Zahraniční obchod Česka skončil v únoru v přebytku 35,5 miliardy korun

08.04.2025 Meziročně byl o 0,5 miliardy nižší. Příznivý vliv na celkovou bilanci měl především obchod s motorovými vozidly, elektřinou, ropou a zemním plynem. Vyplývá to z předběžných výsledků, které zveřejnil Český statistický úřad.
"Únorová obchodní bilance si zachovala příznivý vývoj zejména kvůli nárůstu vývozu motorových vozidel a jejich dílů, a to meziročně o šest procent. Jejich dovoz naopak klesl o 4,9 procenta. K meziročnímu růstu dovozu pak nejvíce přispěla elektrická zařízení, a to o 11,7 procenta," uvedla ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu Českého statistického úřadu. Meziročně vzrostl vývoz o 1,3 procenta na 400 miliard korun a dovoz o 1,6 procenta na 364,5 miliardy korun. Letošní únor měl o jeden pracovní den méně než únor 2024.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Cirkulární ekonomika je obrovskou příležitostí

26.10.2018 Velkou šancí pro české firmy i veřejnost je cirkulární ekonomika. Podle americké poradenské společnosti McKinsey & Company by Evropská unie mohla díky oběhovému hospodářství uspořit do roku 2030 téměř dva biliony eur ročně. Evropský parlament zase odhaduje, že by za stejné období mohly vzniknout až dva miliony nových pracovních míst. Pro rozvoj cirkulární ekonomiky v Česku je důležitá změna vnímání a také pochopení, že se nejedná o překážku vlastního byznysu, ale naopak o příležitost, shodli se panelisté diskuse Hospodářských novin.
Strategie oběhové ekonomiky je součástí trvale udržitelného rozvoje, stejně jako třeba recyklace či sdílená ekonomika. Zjednodušeně řečeno se tento koncept zaměřuje na to, aby budoucím generacím zůstaly současné zdroje. Pomoci by mohl mimo jiné i se suchem, jaké letos v létě postihlo Česko. "Jedním z jeho důvodů je špatné hospodaření se zemědělskou půdou. Vracíme do ní velmi málo organické hmoty a schopnost půdy vázat vodu se poté velmi snižuje," popsala Soňa Jonášová, zakladatelka Institutu cirkulární ekonomiky. Podle účastníků debaty je třeba se podívat, jak se pracovalo se zdroji a s odpady v minulosti. Množství zdrojů a surovin je omezené, a společnost se proto musí naučit, jak s nimi neplýtvat. "Když se chceme učit nové věci, měli bychom číst ve starých knihách. Stejné je to i s cirkulární ekonomikou. Ta se snaží zpomalit systém, kde vzniká velké množství odpadů, a co nejvíce jich vrátit zpět do výroby," řekla Jonášová.
(Zdroj: ihned.cz)

Zavedení systému jednotných jízdenek

25.10.2018 Systém jednotné jízdenky na vlaky bude stát 254 milionů korun. Vedle jednotných jízdenek návrh zákona počítá s otevřením tuzemského železničního trhu dopravcům, kteří dosud nemají v Česku své sídlo. Nově jim bude stačit sídlo v některé ze zemí Evropské unie.
Zavedení systému jednotných jízdenek na železnici a jeho pětiletý provoz budou stát 254 milionů korun. Systém jednotného tarifu budou muset využívat všichni dopravci, kteří jezdí na základě objednávek státu a krajů. Vyplývá to z novely zákona o drahách, kterou ve středu projedná vláda. Novela zároveň umožní na tuzemský železniční trh vstup zahraničních dopravců, aniž by museli mít v Česku sídlo.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Češi kupují přes polovinu zboží ve slevě

25.10.2018 Častěji sahají po značkách potravin vyrobených na objednávku obchodních řetězců nebo těch, které vznikají v rámci jejich vlastní výroby.
Zároveň se stále ve velké míře ženou za zbožím ve slevách. V promocích se prodalo ve druhém čtvrtletí celkem 55 procent zboží.
(Zdroj: zpravy.idnes.cz)

České firmy se upínají k pracovníkům z Východu

24.10.2018 Tuzemské stavební firmy či výrobní podniky se ve velké míře opírají o zahraniční pracovníky. Lidi, kterých je nyní na českém trhu práce dlouhodobě nedostatek, české společnosti přetahují ze Slovenska, Ukrajiny, Polska nebo Rumunska či Bulharska. Aktuální data Eurostatu ovšem ukazují, že zvláště pro pracovníky z východu Balkánu může Česko ztrácet na atraktivitě.
Zmiňovaná statistika udává meziroční růst nákladů na práci, které vydávají soukromí zaměstnavatelé. Hlavní náklad pro ně představují mzdy − ty ovšem v případě zemí z východu Evropy či Pobaltí rostou ve srovnání s Českem mnohem více. V Česku, které má v rámci Evropské unie dlouhodobě nejnižší nezaměstnanost (v září činila podle úřadů práce tři procenta), byl růst nákladů práce až šestý největší ze zemí osmadvacítky. Nejvíce náklady na práci meziročně vzrostly v Rumunsku, a to téměř o 16 procent. V případě balkánské země to neznamená, že by ve výši mezd dohnala Česko. Stále tam dosahuje necelé poloviny průměrné částky vyplácené v tuzemsku. Zatímco ale průměrná česká mzda byla ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o osm procent vyšší, ta rumunská rostla o 11 procent. Díky tomu mají Rumuni větší motivaci zůstávat doma a nevydávat se za prací třeba právě do Česka.
(Zdroj: ihned.cz)
červenec 2025
T po út st čt so ne
27 30 1 2 3 4 5 6
28 7 8 9 10 11 12 13
29 14 15 16 17 18 19 20
30 21 22 23 24 25 26 27
31 28 29 30 31 1 2 3
32 4 5 6 7 8 9 10
Dnes má svátek Cyril a Metoděj
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
n� partner