Zahraniční obchod Česka skončil v únoru v přebytku 35,5 miliardy korun
08.04.2025
Meziročně byl o 0,5 miliardy nižší. Příznivý vliv na celkovou bilanci měl především obchod s motorovými vozidly, elektřinou, ropou a zemním plynem. Vyplývá to z předběžných výsledků, které zveřejnil Český statistický úřad.
"Únorová obchodní bilance si zachovala příznivý vývoj zejména kvůli nárůstu vývozu motorových vozidel a jejich dílů, a to meziročně o šest procent. Jejich dovoz naopak klesl o 4,9 procenta. K meziročnímu růstu dovozu pak nejvíce přispěla elektrická zařízení, a to o 11,7 procenta," uvedla ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu Českého statistického úřadu. Meziročně vzrostl vývoz o 1,3 procenta na 400 miliard korun a dovoz o 1,6 procenta na 364,5 miliardy korun. Letošní únor měl o jeden pracovní den méně než únor 2024.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Hotelů v Česku je stále víc, návštěvníků přibývá hlavně z Asie
18.09.2018
I přes fenomén Airbnb, na něž si hoteliéři v Česku často stěžují, plní tuzemské hotely a penziony výrazně více turistů.
Hostů letos do června přibylo meziročně o sedm procent. Mnohem rychleji přibývá návštěvníků z Asie. Například Číňanů se v ČR letos ubytovalo o 28 procent více než loni.
(Zdroj: ekonomika.idnes.cz)
První český autobankomat má velký úspěch
17.09.2018
Nečekali jsme to, reaguje banka. Komerční banka je poměrem vkladů, který převažuje na výběry, překvapena. 5:4 ve prospěch vkladů. Zhruba taková je statistika provozu prvního "drive-up" bankomatu pro řidiče, který spustila Komerční banka ve spolupráci s Benzinou letos v červenci na čerpací stanici v Argentinské ulici v Praze.
Za dva měsíce provozu do něj řidiči vložili téměř 10 milionů Kč, výběry přesáhly osm milionů korun. Pro Komerční banku to sice není jediné místo, kde by vklady převyšovaly výběry - největší převis ve prospěch vkladů registruje například v Českých Budějovicích (pobočka Krajinská 15), Ostravě (Nádražní 12) či Kutné Hoře (Tylova 390) - přesto je čerstvým zjištěním velmi překvapena.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Zdlouhavá administrativa blokuje projekty na zhruba 40 tisíc bytů
17.09.2018
Češi potřebují na povolení ke stavbě činžáku sedm let. V Belgii stačí šest měsíců. Za poslední tři roku zdražily byty v metropoli o sedmdesát procent. Hlavní příčinou růstu cen bytů v Praze je velká byrokracie při povolování nové výstavby.
Zatímco v Belgii trvá proces povolování nového developerského projektu šest měsíců, v Praze je to v průměru sedm let. Nabídka tak nestačí reagovat na příliv obyvatel, kterých v letech 2006 až 2016 do Prahy přibylo 100 000.
Dalšími důvody růstu cen bytů jsou inflace nebo růst mezd. Naopak vliv sdíleného bydlení, například Airbnb, na ceny se neprokázal. Vyplývá to z výsledků studie Centra ekonomických a tržních analýz (CETA).
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Rozdíl mezi nájmem a ubytovací službou
14.09.2018
Osoba, která poskytuje ubytovací služby, je osobou povinnou k dani a podle zákona o DPH je úplaty za tyto ubytovací služby povinna zahrnout do obratu pro registraci plátce. Při překročení limitu 1 000 000 Kč za poskytnutí ubytovací služby za 12 bezprostředně předcházejících kalendářních měsí¬ců se poskytovatel této služby podle zákona o DPH stává plátcem.
Pokud je služba zprostředkování ubytování poskytnuta osobou neusazenou v tuzemsku plátci nebo podnikateli, který není plátcem, přenáší se povinnost přiznat daň z této přijaté služby na příjemce služby, protože podle zákona o DPH je v takovém případě místo plnění v sídle příjemce služby. Může se jednat například o zprostředkování ubytování pro služební nebo pracovní cesty. Plátce přizná z této přijaté služby daň ve svém daňovém přiznání. Pokud je tato služba poskytnuta podnikateli, který není plátcem, stane se přijetím této služby identifikovanou osobou a je povinen daň přiznat. Pokud je služba zprostředkování ubytování poskytnuta neusazenou osobou občanovi jako osobě nepo¬vinné k dani, je povinen přiznat daň poskytovatel této služby.