Zahraniční obchod Česka skončil v únoru v přebytku 35,5 miliardy korun
08.04.2025
Meziročně byl o 0,5 miliardy nižší. Příznivý vliv na celkovou bilanci měl především obchod s motorovými vozidly, elektřinou, ropou a zemním plynem. Vyplývá to z předběžných výsledků, které zveřejnil Český statistický úřad.
"Únorová obchodní bilance si zachovala příznivý vývoj zejména kvůli nárůstu vývozu motorových vozidel a jejich dílů, a to meziročně o šest procent. Jejich dovoz naopak klesl o 4,9 procenta. K meziročnímu růstu dovozu pak nejvíce přispěla elektrická zařízení, a to o 11,7 procenta," uvedla ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu Českého statistického úřadu. Meziročně vzrostl vývoz o 1,3 procenta na 400 miliard korun a dovoz o 1,6 procenta na 364,5 miliardy korun. Letošní únor měl o jeden pracovní den méně než únor 2024.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Inspektoři odhalili zfalšované doklady cizinců
10.09.2018
Padělané doklady, které z pěti občanů Moldavské republiky „udělaly“ Rumuny a další porušení zákona odhalili inspektoři koncem srpna při kontrolách přímo na pracovištích. Celkem 76 lidí převážně z Ukrajiny je teď podezřelých z porušení zákona o pobytu cizinců na území České republiky a porušení zákona o zaměstnanosti.
Sankce zřejmě čekají i zaměstnavatele. V některých případech bude totiž jejich role zřejmě vyhodnocena jako zastřené zprostředkování zaměstnání. Kontrolní akce Státního úřadu inspekce práce ve spolupráci s cizineckou policií zaměřené na odhalování nelegálního zaměstnávání českých občanů i cizinců proběhly ve všech krajích mezi 27. 8. 2018 a 31. 8. 2018.
Do terénu vyrazilo 75 inspektorů, kteří zkontrolovali více než 600 osob, z nichž bylo 294 cizinců. Jednalo se zejména o zaměstnance z Ukrajiny, ale také z Maďarska, Rumunska, Moldavské republiky, Kyrgyzstánu, Indie, Gruzie, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory a dalších států.
Definitivní výsledky však budou jasné až po úplném dokončení všech kontrolních akcí. Ty byly dosud zahájeny u bezmála 60 subjektů. Vzhledem k tomu, že se na kontrolovaných pracovištích pohybovali také zaměstnanci dodavatelských a subdodavatelských společností, počet zahájených kontrol se bude ještě zvyšovat. Podobné akce budou pokračovat i v následujících měsících.
Automobilkám hrozí miliardové pokuty za pomalé snižování emisí
07.09.2018
Výrobci aut nezvládají dostatečně rychle snižovat množství škodlivých látek, které jejich vozy vypouštějí do ovzduší. Podle nařízení Evropské unie musí být do roku 2021 emise u nově vyrobených aut zhruba o 20 procent nižší než dnes. Do roku 2030 se musí snížit o dalších 30 procent. Evropská asociace výrobců automobilů upozorňuje, že limity nemusí řada automobilek stihnout. "Splnit cíle bude složité," prohlašuje generální tajemník asociace Erik Jonnae.
Nesplnění požadavků může pro podniky znamenat zásadní problém. Pokud bude na jejich auta po roce 2021 připadat v průměru více než 95 gramů emisí oxidu uhličitého, budou platit vysoké pokuty. Za každý gram a prodané auto to bude přibližně 25 eur. Miliardové sankce tak hrozí především velkým výrobcům, kteří se do limitů nevejdou.
Stát získá prodejem emisních povolenek miliardy navíc
06.09.2018
Raketový růst ceny emisních povolenek má nečekaného vítěze. Do státní kasy díky němu jen letos přibude až šest miliard korun navíc. Stát je vydělá prodejem povolenek průmyslovým podnikům.
Získané peníze potečou formou dotací už od příštího roku hlavně domácnostem a firmám, které plánují investovat do zateplení či do obnovitelných zdrojů. "Vzhledem k tomu, že od začátku roku 2018 cena povolenek výrazně vzrostla, budou původní očekávání příjmů z jejich prodeje překonána. Aktuálně očekáváme příjmy za rok 2018 přes 11 miliard korun," říká mluvčí ministerstva životního prostředí Jarmila Krebsová. A dodává, že pokud by růst cen pokračoval i po zbytek letošního roku, mohly by být výnosy státu ještě o něco vyšší. Loni přitom na prodeji vydělal jen okolo 5,2 miliardy korun, před pěti lety získal stát dokonce jen něco málo přes dvě miliardy.
MPSV poskytne na transformaci ústavů 60 milionů korun
06.09.2018
Ministerstvo práce a sociálních věcí vyčlenilo v Operačním programu Zaměstnanost na podporu transformace pobytových sociálních služeb pro osoby se zdravotním postižením dalších 60 milionů korun.
„Peníze jsou určeny zejména na přeměnu velkokapacitních ústavů na služby poskytované v běžném prostředí. Stále totiž přetrvává stav, kdy řada klientů je zařazena do institucionalizované pobytové služby, ačkoliv by byli schopni žít běžný život, za určité asistence, v domácím prostředí,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.
Jde už o třetí takto zaměřenou výzvu pro předkládání projektových žádostí v programovém období 2014-2020. Díky předchozím výzvám (č. 037 a 066) bylo podpořeno zhruba 20 zařízení, které si mezi sebou rozdělily téměř 100 milionů korun. Jde například o Domov na hradě Rychmburk, Domov pod hradem Žampach, Zámeček Střelice nebo Ústav sociální péče pro mládež Kvasiny.
Výzva č. 089 Podpora procesu transformace pobytových služeb a podpora služeb komunitního typu vzniklých po transformaci umožňuje získat finance jak na přípravu změn současné podoby pobytové služby, tak na samotnou transformaci či na podporu nově registrované služby, která díky tomuto procesu vznikla.
O dotaci se mohou ucházet obce a jimi zřizované organizace a poskytovatelé sociálních služeb, kteří jsou zapsaní v registru podle zákona č. 108/2006 Sb. o sociálních službách – tedy domovy pro osoby se zdravotním postižením, domovy se zvláštním režimem, provozovatelé chráněného bydlení, stacionářů či terapeutických dílen a také neziskové organizace. Maximální výše podpory na jeden projekt činí 10 milionů korun. Žádosti o podporu je možné podávat do 31. ledna 2019.