Zahraniční obchod Česka skončil v únoru v přebytku 35,5 miliardy korun
08.04.2025
Meziročně byl o 0,5 miliardy nižší. Příznivý vliv na celkovou bilanci měl především obchod s motorovými vozidly, elektřinou, ropou a zemním plynem. Vyplývá to z předběžných výsledků, které zveřejnil Český statistický úřad.
"Únorová obchodní bilance si zachovala příznivý vývoj zejména kvůli nárůstu vývozu motorových vozidel a jejich dílů, a to meziročně o šest procent. Jejich dovoz naopak klesl o 4,9 procenta. K meziročnímu růstu dovozu pak nejvíce přispěla elektrická zařízení, a to o 11,7 procenta," uvedla ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu Českého statistického úřadu. Meziročně vzrostl vývoz o 1,3 procenta na 400 miliard korun a dovoz o 1,6 procenta na 364,5 miliardy korun. Letošní únor měl o jeden pracovní den méně než únor 2024.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
ČR patří k největším znečišťovatelům ovzduší mezi vyspělými státy
18.07.2018
Česká ekonomika důraz na uhlí a intenzivní průmyslovou. To se negativně projevuje na úrovni životního prostředí. Česká ekonomika patří mezi vyspělými státy i nadále k největším spotřebitelům energie a znečišťovatelům ovzduší uhlíkovými plyny.
K dosažení dalšího pokroku v oblasti udržitelného rozvoje je zapotřebí větší politické vůle, uvedla dnes ve svém hodnocení stavu a politiky životního prostředí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), jejíž generální tajemník Ángel Gurría je na návštěvě Prahy. "Česká republika je malá, velmi otevřená ekonomika, která v posledním desetiletí zaznamenala vyšší růst, než byl průměrný růst zemí OECD. Zemi se podařilo dosáhnout pokroku při oddělování environmentálních tlaků od hospodářské činnosti a při zlepšování environmentální infrastruktury," uvádí OECD ve své zprávě. Česko si podle ní vede dobře, pokud jde o cíle udržitelného rozvoje týkající se chudoby, vody a biologické rozmanitosti. "Avšak skutečnost, že česká ekonomika klade důraz na uhlí, intenzivní průmyslovou a zemědělskou činnost a rozvoj silniční infrastruktury, umocňuje environmentální problémy," varuje organizace.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Trh práce v Česku je podle centrální banky přehřátý
16.07.2018
Trh práce je v Česku přehřátý a vytváří inflační tlaky kvůli vysokému růstu mezd. Domácí ekonomika na rozdíl od vnějšího prostředí nepředstavuje zdroj nejistot, vyplývá ze záznamu jednání bankovní rady České národní banky, zveřejněného v pátek. Ta koncem června jednomyslně zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na jedno procento.
Poslední vývoj zahraničních výrobních cen, v němž se projevuje růst cen komodit, hodnotili členové rady jako riziko pro inflaci v krátkém období. Na druhou stranu bylo řečeno, že globální nejistoty spojené s rizikem eskalace obchodních válek a dopady brexitu mohou způsobit, že v delším horizontu bude zahraničí působit naopak protiinflačně. Vícekrát zaznělo, že nyní není možné přesně kvantifikovat střednědobý vliv globálních nejistot na domácí ekonomiku. Oslabení koruny souvisí podle vyjádření členů rady s odlivem kapitálu z rozvíjejících se ekonomik do dolarových aktiv z důvodu nárůstu globálních nejistot. Tento jev může přetrvávat delší dobu. Na druhou stranu v režimu volně plovoucího kurzu jsou podle nich výkyvy v řádu několika procent běžné. Současné oslabení kurzu koruny ve druhém čtvrtletí považují členové bankovní rady za spíše mírné.
Seznam nespolehlivých podnikatelů roste, je jich už přes 5 tisíc
13.07.2018
Počet podnikatelů a firem na takzvaném seznamu nespolehlivých osob překročil hranici pěti tisíc. Seznam už rok provozuje finanční správa, je veřejný a slouží podnikatelům k tomu, aby si mohli ověřit, zda jejich obchodní partner nemá problémy s berním úřadem.
Naprostá většina firem a podnikatelů se mezi nespolehlivé osoby dostala automaticky tak, že se nejprve ocitla na "starém" seznamu dlužníků daně z přidané hodnoty. Ten funguje od roku 2013 a zahrnuje neplatiče DPH. "Platí, že dluh na DPH nad 500 tisíc korun po dobu několika měsíců už ukazuje buď na podvod, nebo na problémy v podnikání," říká Petra Štěpánová z poradenské společnosti Bisnode. Podnikatelé však objevili cestu, jak se z černé listiny dostat. Zrušili registraci k platbě DPH a následně se nechali znovu zapsat pod novým číslem, čímž se "očistili". Ministerstvo financí proto od loňského července zavedlo druhý seznam − nespolehlivých osob. Ten je vázaný na IČO, a nikoliv na číslo daňové registrace.
Trh je zahlcený levným dřevem z kůrovcových kalamit
11.07.2018
Státnímu podniku Lesy České republiky (LČR) loni klesl čistý zisk o 26 procent na 3,08 miliardy korun z předloňských 4,16 miliardy korun. Představovalo to nejnižší zisk za posledních sedm let. Výsledky podnik zveřejnil na svém webu ve výroční zprávě. Snížení zisku Lesy ČR přičetly především poklesu tržeb za dříví o 722 milionů korun a zvýšení tvorby rezerv o 206 milionů korun. Podniku patří téměř polovina lesů v zemi. Zejména na Moravě se firma nyní potýká s likvidací rozsáhlé kůrovcové kalamity.
Za vlastní výrobky a služby podnik loni utržil 10,16 miliardy korun, předloni to bylo 10,88 miliardy korun. Těžba dřeva loni klesla na 8,05 milionu metrů krychlových z předloňských 8,1 milionu metrů krychlových. Snížení tržeb způsobil podle podniku propad cen dřeva, když byl trh zahlcen méně kvalitním dřívím z větrných a kůrovcových kalamit. Největší propad cen nastal na přelomu třetího a čtvrtého čtvrtletí loňského roku, kdy průměrné zpeněžení dřeva kleslo o více než třetinu na 797 korun za metr krychlový. Podnik také od pololetí roku 2017 zastavil úmyslné těžby jehličnatých stromů, u nichž jsou výnosy nejvyšší. Objem nahodilých těžeb Lesům ČR loni dále vzrostl o desetinu na 4,78 milionu metrů krychlových a na celkové těžbě se podílel 59 procenty. Z toho na kůrovcové dříví připadl objem 2,6 milionu metrů krychlových. Ještě v roce 2013 činil podíl nahodilých těžeb 25 procent.