Zahraniční obchod Česka skončil v únoru v přebytku 35,5 miliardy korun
08.04.2025
Meziročně byl o 0,5 miliardy nižší. Příznivý vliv na celkovou bilanci měl především obchod s motorovými vozidly, elektřinou, ropou a zemním plynem. Vyplývá to z předběžných výsledků, které zveřejnil Český statistický úřad.
"Únorová obchodní bilance si zachovala příznivý vývoj zejména kvůli nárůstu vývozu motorových vozidel a jejich dílů, a to meziročně o šest procent. Jejich dovoz naopak klesl o 4,9 procenta. K meziročnímu růstu dovozu pak nejvíce přispěla elektrická zařízení, a to o 11,7 procenta," uvedla ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu Českého statistického úřadu. Meziročně vzrostl vývoz o 1,3 procenta na 400 miliard korun a dovoz o 1,6 procenta na 364,5 miliardy korun. Letošní únor měl o jeden pracovní den méně než únor 2024.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Stoupl objem peněz na finančním trhu v Česku
06.06.2018
Stoupl nejvíce od roku 2012, dvě třetiny jsou v bankách. Celkové úspory domácností v posledních letech stále postupně narůstají. Loni stouply o 7,7 procenta na 3,49 bilionu korun. Celkový objem peněz umístěných na finančním trhu v Česku loni stoupl o 9,7 procenta na 6,13 bilionu korun.
. Jde tak o nejvyšší nárůst od roku 2012. Zhruba 68 procent z toho tvoří vklady v bankách a záložnách, které loni stouply o 11 procent na 4,2 bilionu korun. Nejvíce loni vzrostly finanční prostředky v investičních fondech, a to o 15,5 procenta na 615,2 miliardy korun. Vyplývá to ze zprávy o vývoji finančního trhu v roce 2017, kterou zveřejnilo ministerstvo financí. Celkové úspory domácností podle zprávy v posledních letech stále postupně narůstají. Loni stouply o 7,7 procenta na 3,49 bilionu korun. "Produktem, který během celého sledovaného období let 2012 až 2017 vykazoval největší meziroční absolutní nárůst, byly netermínované vklady," uvádí zpráva.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Potravinové banky pomohly loni téměř 100 tisíc lidem
06.06.2018
V loňském roce distribuovaly potravinové banky v České republice 2336 tun potravin v hodnotě 128 milionů. Pomoc tak dostalo 96 tisíc lidí. Potravinové banky loni v Česku distribuovaly potřebným 2336 tun potravin, meziročně to bylo skoro o 1000 tun více.
Potraviny v hodnotě 128 milionů korun tak dostalo na 96 000 lidí. Uvedla to ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová. Letos jich může být výrazně víc. Letos začal platit zákon, podle kterého musí obchody s výměrou nad 400 metrů čtverečních nabídnout bankám nezávadné jídlo, které hodlají vyřadit z prodeje. Láchová tak očekává letos další nárůst, kvůli nárůstu počtu odběratelů ale podle ní potravin pro potřebné stejně nebude dost.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
V Česku je nouze o brigádníky
04.06.2018
Letní brigády začaly firmy podle informací personalistů letos nabízet o něco dřív než v minulých letech. Nejčastěji už v dubnu. Některé pozice se ale ani tak nedaří plně pokrýt. Podle údajů personální agentury Grafton vzrostly hodinové odměny napříč obory i regiony po celém Česku meziročně o 10 procent. V Praze se běžná odměna za nekvalifikovanou práci pohybuje kolem 150 korun za hodinu. Jinde je nižší. Například v Brně si podle srovnání Graftonu brigádník ve výrobě vydělá v průměru 127 korun za hodinu. Na Liberecku 120, na Zlínsku je to kolem 110 korun.
Nejvíce brigádnických pozic, jež se nedaří naplnit, je ve výrobních firmách, obchodech, logistických a zákaznických centrech. "Dříve často na brigády nastupovali lidé, kterým se nedařilo najít práci na hlavní pracovní poměr. K tomu celkově klesá i zájem ze strany důchodců a studentů," říká manažerka Graftonu Jitka Součková. Zaměstnavatelé se proto v některých případech snaží dokonce i lidi na brigádnických postech stále častěji motivovat například zvýhodněnými stravenkami a dalšími benefity, podobně jako v případě standardního zaměstnání. Server Jobs.cz obsadí ročně kolem 60 tisíc brigádnických pozic. Poslední dva roky jde vždy meziročně o zhruba desetiprocentní nárůst počtu nabídek. Zájem ze strany studentů je podle vedoucího oddělení analýz, komunikace a vztahů společnosti LMC, kam Jobs.cz patří, Tomáše Ervína Dombrovského oproti dřívějšku limitován několika faktory. Třeba i tím, že řada studentů chodí na dlouhodobější stáže v průběhu roku, často pracují na částečný úvazek a prázdniny proto pro ně nejsou z tohoto pohledu vrcholem. Podle Dombrovského je pak také naopak viditelná čím dál větší touha mladých vyrazit za letní brigádou do zahraničí. A co se zahraničních studentů mimo EU týče, ti mohou mít problém se získáním potřebných povolení.
Češi letos volí dražší dovolenou
31.05.2018
Na dovolené se bojí více zdravotních rizik než terorizmu.
Průměrná cena zahraniční dovolené včetně dopravy se pohybuje mezi 10 až 15 tisíci korunami za osobu. Rodin, které na své volno v cizině vynaloží méně než 10 tisíc korun na osobu, letos razantně ubylo. Zatímco ještě loni podle exkluzivního průzkumu ČSOB pro MF DNES dosahoval jejich podíl 37 procent, nyní klesl na 30 procent.
(Zdroj: ekonomika.idnes.cz)