Zahraniční obchod Česka skončil v únoru v přebytku 35,5 miliardy korun
08.04.2025
Meziročně byl o 0,5 miliardy nižší. Příznivý vliv na celkovou bilanci měl především obchod s motorovými vozidly, elektřinou, ropou a zemním plynem. Vyplývá to z předběžných výsledků, které zveřejnil Český statistický úřad.
"Únorová obchodní bilance si zachovala příznivý vývoj zejména kvůli nárůstu vývozu motorových vozidel a jejich dílů, a to meziročně o šest procent. Jejich dovoz naopak klesl o 4,9 procenta. K meziročnímu růstu dovozu pak nejvíce přispěla elektrická zařízení, a to o 11,7 procenta," uvedla ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu Českého statistického úřadu. Meziročně vzrostl vývoz o 1,3 procenta na 400 miliard korun a dovoz o 1,6 procenta na 364,5 miliardy korun. Letošní únor měl o jeden pracovní den méně než únor 2024.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Pohonné hmoty v Česku zlevnily
29.11.2018
Ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu opět klesly. Zlevňují již tři týdny v řadě. Nejprodávanější benzin Natural 95 zlevnil od minulé středy v průměru o 24 haléřů na 33,17 koruny za litr a nafta o 16 haléřů na 33,51 koruny. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje. Cena nafty přesáhla cenu benzinu začátkem listopadu. Předtím byla nafta dražší než benzin naposledy v březnu 2015.
Ceny nafty jsou v současnosti vyšší než ceny benzinu ve všech regionech republiky. V některých krajích je nafta dražší než benzin o desítky haléřů, třeba v Plzeňském kraji dokonce o 76 haléřů. Nejvyšší z celého Česka jsou stále ceny pohonných hmot v Praze. Litr Naturalu 95 tam řidiči koupí v průměru za 33,92 koruny a litr nafty za 34,10 koruny. Nad 34 korunami je cena nafty už jen na Vysočině, kde stojí 34,09 koruny. Nejlevnější je nadále benzin v Ústeckém kraji a nafta v Královéhradeckém kraji. Litr benzinu stojí v Ústeckém kraji 32,50 koruny a litr nafty v Královéhradeckém kraji je za 33,03 koruny.
Rekordní útraty na Black Friday
28.11.2018
Útraty Čechů v minulém týdnu během slevových akcí na tzv. černý pátek dosáhly rekordní 4,2 miliardy korun. V meziročním srovnání je to zhruba o 19 procent více. Číslo je zároveň více než dvojnásobné proti běžnému týdnu v roce.
Vyplývá to z údajů Asociace pro elektronickou komerci. "Současně lze odhadnout, že během samotného pátku atakovaly nárůsty obratů e-shopů až 300 procent oproti běžným útratám," uvedl výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška. Podle údajů platební brány PayU se objem transakcí v pátek, proti loňskému černému pátku, zvýšil o 80 procent. Za celý víkend byl nárůst v objemu plateb 73 procent.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Stavebnictví příští rok meziročně vzroste o 2,6 %
28.11.2018
V roce 2020 bude růst činit 0,6 procenta. Vyplývá to z průzkumu analytické firmy CEEC Research, jehož výsledky v pondělí zveřejnila na setkání lídrů českého stavebnictví. Tržby stavebních firem by příští rok měly vzrůst v průměru o 3,9 procenta.
Firmy mají zakázky v průměru na devět měsíců dopředu. V průzkumu odpovídalo v říjnu a listopadu 109 ředitelů tuzemských stavebních firem. Optimističtější jsou zástupci společností, které se zaměřují více na zakázky z inženýrského stavitelství, tvořené z velké části dopravní infrastrukturou. Ti očekávají růst stavebnictví o 5,4 procenta.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
V Česku pracuje už půl milionu cizinců
26.11.2018
oni pracovalo v Česku více než půl milionu cizinců, o 379 tisíc více než v roce 2004. Přibývá zejména těch s vyšším vzděláním a ze západní Evropy. Od vstupu do EU se počet pracujících cizinců v ČR za čtyři roky zdvojnásobil. Od roku 2008 kvůli světové ekonomické krizi mírně klesl. Od roku 2011 jich opět přibývá, plyne z dat Českého statistického úřadu, ministerstva práce a ministerstva průmyslu zpracovaných v analýze poradenské společnosti BDO.
Od vstupu do EU v ČR značně přibylo zaměstnaných cizinců z ekonomicky vyspělejších zemí. Zatímco na přelomu tisíciletí jich zde pracovaly desítky či stovky, v posledních letech jsou v Česku ekonomicky aktivní tisíce Západoevropanů. Nejvíce, přes 7000, jich pochází z Německa. Jejich počet se za sledované období ztrojnásobil. Dohromady přes 15 tisíc pak z Velké Británie, Francie, Itálie a Španělska a dalších klíčových ekonomik Evropy. "Mnoho zahraničních společností má v Česku centrálu pro trhy střední či východní Evropy. Často sem vysílají expatrianty, pro které atraktivita Česka v posledních letech vzrostla. Zásadně se zvýšila kvalita života, navíc zde vznikají globální projekty, na nichž se cizinci významně podílí," uvedl Lukáš Hendrych z BDO. Zpravidla podle něj jde o vzdělané specialisty či řídící pracovníky, kteří působí zejména v Praze a Brně. Za sledované období přibylo relativně nejvíce pracovníků z Portugalska, ve srovnání s rokem 2004 se jejich počet zvětšil téměř 60krát.