Mzdy neustále rostou, Češi ale stále více chudnou, ukazují statistiky ČSÚ
28.09.2023
Ačkoliv Český stát by na chystaném konsolidačním balíčku rád zbohatnul, realita je podle Českého statistického úřadu opačná. Češi jsou totiž stále chudší.
Ve 2. čtvrtletí 2023 podle zjištění vzrostla průměrná hrubá měsíční nominální mzda na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství proti stejnému období předchozího roku o 7,7 %, ale reálně klesla o 3,1 %. Medián mezd činil 36 816 Kč.
Reálná mzda klesla posedmé za sebou. Ve 2. čtvrtletí 2023 vzrostla sice nominální mzda na přepočtené počty zaměstnanců proti stejnému období minulého roku o 7,7 % na 43 193 Kč, ale po započtení vlivu inflace se reálně snížila o 3,1 %.
Ve 2. čtvrtletí 2023 činila průměrná hrubá měsíční nominální mzda na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství celkem 43 193 Kč, což je o 3 101 Kč (7,7 %) více než ve stejném období roku 2022.
Spotřebitelské ceny se ale zvýšily za dané období o 11,1 % a reálně tak mzda naopak klesla, o zmíněné 3,1 %. Nejvyšší růst průměrné mzdy proti stejnému období roku 2022 zaznamenán v odvětví výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (13,7 %).
Následují činnosti v oblasti nemovitostí (10,6 %), těžba a dobývání (10,4 %) a peněžnictví a pojišťovnictví (10,0 %). K nejnižšímu růstu o 2,9 % došlo v ostatních činnostech.
ČSÚ upozornil, že medián mezd (36 816 Kč) vzrostl proti stejnému období předchozího roku o 7,8 %, u mužů dosáhl 39 847 Kč, u žen byl 33 862 Kč. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 19 320 Kč a 70 247 Kč.
V 1. pololetí 2023 pak dosáhla průměrná mzda 42 249 Kč, v meziročním srovnání činil přírůstek 3 198 Kč (8,2 %). Spotřebitelské ceny se ale zvýšily za uvedené období o 13,7 %, a reálně tak mzda opět klesla, a to o 4,8 %...
B
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Vláda od čtvrtka zavře většinu obchodů a služeb, je zakázan i volný pohyb lidí
29.10.2020
Kvůli koronaviru bude od čtvrtka 6:00 uzavřen maloobchod a služby, schválila vláda. Výjimku mají prodejny základního sortimentu. Vláda také omezila pohyb a kontakt s lidmi s výjimkou cest do práce a na nákupy. Pohyb v přírodě je možný do dvou osob.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Se splácením hypotéky může pomoci stát
28.10.2020
Se začátkem listopadu musí všichni dlužníci začít splácet své úvěry. Konkrétně zhruba 180 tisíc pozastavených splátek se týká úvěrů, které jsou zajištěné nemovitostí, patří sem tedy i hypotéky. Pandemická a ekonomická situace se ale nezlepšuje, ba naopak zhoršuje. Proto u dávky mimořádné okamžité pomoci poskytované úřady práce přibyla ve výčtu životních potřeb, na něž lze v nouzi žádat od státu peníze, hypotéka. Nikdy předtím se přitom žádat o pomoc se splátkou úvěrů nesmělo.
Podmínky k posouzení žádosti o pomoc jsou navíc mnohem měkčí, než bývaly, dosáhne na ni proto i střední třída. Benevolence je ale podmíněna tím, že musí být příjmy domácnosti prokazatelně zasaženy pandemií. Mnoha lidem může dávka zachránit střechu nad hlavou alespoň dočasně, pro jiné čekající na levnější bydlení je to spíš další špatná zpráva.
V
Živnostníci dostanou opět 500 korun na den
19.10.2020
Vláda schválila příspěvek, tzv. kompenzační bonus, 500 Kč denně pro podnikatele, kteří museli kvůli nejnovějším opatřením vlády uzavřít provozy nebo jim bylo zamezeno v podnikání. Živnostníci budou také mít opět nárok na ošetřovné. Bude ve výši 400 korun na den po celou dobu uzavření škol. Podporu lidé získají na dítě do deseti let.
Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). "O bonus mohou požádat podnikatelé, kterým jsme přímo usnesením vlády vypnuli podnikání a zamezili podnikat," uvedla ministryně. Další podmínkou o žádost je, že příjmy z podnikání musí být u žadatele větší než polovina příjmů. Žádosti bude možné podávat v době nouzového stavu, který byl vyhlášen od 5. října na 30 dnů. Žádost bude možné podat jako u předchozích příspěvků na finanční úřad e-mailem, datovou schránkou, prostřednictvím aplikace Elektronická podání pro Finanční správu (EPO), prostřednictvím poštovních služeb nebo osobně. Vyplácený příspěvek je fakticky podle zákona vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti.
V
Na nákup ve dvou
12.10.2020
Od pátku mohou zákazníci v českých obchodech nakupovat maximálně ve dvou, výjimkou jsou jen nezletilé děti. Vláda toto omezení svobody pohybu zavedla v nouzovém stavu v rámci boje s koronavirem. Provozovatelé obchodů upozorňují, že nová povinnost není uložena jim, ale občanům, a je tedy na jejich zodpovědnost. Kontrolovat její dodržování hodlají stejným způsobem jako například nošení roušek.
"Omezení na vstup pouze po dvou osobách se vztahuje na úplně všechny obchody," potvrzuje pro on-line deník Aktuálně.cz Kryštof Barka z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví. Tato povinnost není podle mluvčí Globusu Lutfie Volfové uložena provozovatelům, ale občanům. "Kdy usnesením vlády 995 v bodě 7 vláda omezuje svobodu pohybu. Platí stejně jako v případě nenošení roušek - tedy provozovatel upozorní nakupující a v případě neuposlechnutí volá policii," připomíná Volfová.