Senát dnes rozhodne o nových zákonech kvůli koronaviru
30.10.2020
Zákony, které se vztahují ke koronavirové krizi, bude ve čtvrtek schvalovat Senát.
Očekává se, že opatření většinou podpoří. V rámci příspěvku pro podnikatele, kteří museli kvůli vládním opatřením omezit činnost nebo zavřít, ale bude chtít přinejmenším uzákonit také finanční pomoc krajům. Horní komora má schvalovat rovněž pomoc vojenských zdravotníků ze zemí NATO a EU.
S
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Jak koronavirus dopadl na realitní trh a fondy?
20.05.2020
Realitní fondy, které umožňují zhodnocovat peníze v různých komerčních nemovitostech, získávaly v uplynulých letech v Česku na popularitě. V době rychlého růstu nemovitostí a nízkých úroků volili investoři - nejen movití jednotlivci, ale i drobní střadatelé - tyto fondy jako bezpečnou a dobře výnosnou alternativu. Do fondů vlastnících logistické parky, výrobní haly, kanceláře a obchodní centra tekly miliardy korun.
Letošní rok ale kvalitu těchto investic prověří. Omezení v důsledku pandemie koronaviru a očekávaný propad hospodářství bude leckde znamenat výpadky nájmů, pokles cen budov a přeceňování majetku. I když jsou investice do nemovitostí hlavně dlouhodobé, na některé fondy může letošní situace dopadnout negativně. Některým fondům se naopak otevřou příležitosti k výhodným nákupům. Jak se tedy koronavirová krize projeví na trhu průmyslových nemovitostí? Které typy nemovitostí zasáhne nejvíce a jak se to promítne ve výnosech realitních fondů? Na tyto otázky se ve čtvrtek zaměří virtuální debata Hospodářských novin. Diskutovat v ní budou David Mazáček, ředitel Institutu strategických investic, Martin Konečný, finanční ředitel investiční skupiny Arete, Peter Lukáč, místopředseda představenstva ZFP Investments, Ondřej Spodniak, předseda představenstva skupiny Premiot a místopředseda představenstva Českomoravské nemovitostní Josef Eim.
Společníci malých s.r.o mohou od státu získat přes 40 tisíc
11.05.2020
Kromě živnostníků, kteří mohou od státu jednorázově získat 25 tisíc korun, se podpory dočkají také společníci malých společností s ručením omezeným. Každý z nich může požádat o takzvaný kompenzační bonus ve výši 500 korun denně, který lze čerpat za období od 12. března do 8. června. Celkem tak může jeden společník získat maximálně 44,5 tisíce korun.
Příslušný zákon ve středu ve zkráceném jednání schválili poslanci. Ministerstvo financí očekává, že Senát a prezident dávku odsouhlasí v příštím týdnu. Ihned poté začnou finanční úřady přijímat žádosti podnikatelů, jimž má nová státní podpora odlehčit od obtíží spojených s pandemií koronaviru. Žádosti lze podávat do šedesáti dnů od ukončení zmíněného období, tedy do začátku srpna.
Peníze na nájem přijdou firmám v červnu
06.05.2020
Firmám, kterým zkomplikovala podnikání koronavirová krize a s ní spojená vládní omezení, začne stát posílat příspěvek na nájemné už v červnu. Vláda se dohodla, že za podnikatele uhradí polovinu nájmu za duben, květen a červen.
"Pro ty nejrychlejší zájemce o podporu jsme dokonce připraveni balíček předkopnout. Uhradíme jim částečně už čtvrtletí, i když ještě nebude uzavřené," prohlásil včera ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) na konferenci pořádané Svazem průmyslu a dopravy.
Nižší DPH, úhrada půlky nájmu i odklad EET
04.05.2020
Vláda chystá speciální zákon, jímž chce pomoci hotelům a restauracím, které musely kvůli koronavirovým opatřením zavřít provoz. "Je to ta nejpostiženější skupina," řekl premiér Andrej Babiš z ANO v neděli v pořadu Televizní noviny: Speciál televize Nova.
Detaily pomoci mají být známé po dnešním jednání vlády a jejího ekonomického poradního týmu NERV, už teď je ale podle Babiše zřejmé, že zákon by měl počítat se snížením daně z přidané hodnoty "v hotelech a ubytovacích zařízeních na 10 procent na jídlo, nealkoholické nápoje a pivo". V současnosti tato daň činí 15 procent, restauracím už DPH klesla na 10 procent od května. Provozovatelé podniků, kteří jsou v nájmu a nějak se jich dotkla vládní opatření, pak v případě, že se dohodnou s pronajímatelem, budou moci požádat o to, aby za ně v období od 12. března do konce letošního června hradil 50 procent nájmu stát. Dalších 30 procent má platit pronajímatel a 20 procent nájemce. Babiš počítá s tím, že úpravy využije 125 tisíc provozovatelů hotelů či restaurací.