Ministerstvo zdravotnictví ruší zbytečnou byrokracii
17.03.2025
Ministerstvo zdravotnictví pokračuje v realizaci kroků ke snížení administrativní zátěže a byrokracie, které usnadní život nejen podnikatelům a zaměstnavatelům, ale i široké veřejnosti. Ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR a Unií zaměstnavatelských svazů ČR byla připravena a přijata řada opatření, která přispívají k efektivnějšímu fungování zdravotního systému a podpoře podnikatelského prostředí.
Nová opatření významně zjednoduší administrativu a sníží náklady, například i zrušením potravinářských průkazů a povinných pracovnělékařských prohlídek pro nerizikové práce. Dále podporují prevenci zdraví na pracovištích, digitalizaci hlášení infekčních onemocnění či usnadnění domácí výroby potravin. Chystaná opatření rovněž počítají s elektronizací hlášení dětských táborů či se zjednodušením stavebních požadavků pro školy. „Snižování administrativní zátěže občanů, zdravotníků i firem je pro nás dlouhodobou prioritou. Přijatá opatření nejen usnadní život podnikatelům a zaměstnavatelům, ale také uleví lékařům a občanům, kteří se tak mohou soustředit na důležitější věci než nadměrnou byrokracii. Minulý týden Sněmovnou schválené zrušení povinných vstupních pracovnělékařských prohlídek pro nerizikové práce 1. kategorie představuje další krok ke zjednodušení pravidel pro zaměstnavatele i zaměstnance. Věřím, že tato změna přispěje k větší efektivitě a pružnosti na trhu práce,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Doplnil, že v případě schválení Senátem a prezidentem bude změna platná od 1. července 2025.
S
(Zdroj: moneymag.cz)
06.07.2020
Byznys s nebezpečnými odpady v Česku často připomíná hru skořápky. Namísto kuličky ale zkušení hráči hrají s odpadem. Kalíšky, pod nimiž bývá kulička schovaná, nahrazuje spletitá síť firem, na jejímž konci jsou takzvaní bílí koně, nastrčené osoby v prázdných společnostech. Takto se podle Erika Geusse, ředitele České inspekce životního prostředí (ČIŽP), každoročně ztrácí tisíce tun nebezpečných odpadů. Často se jedná o odpad, který škodí zdraví, je toxický nebo karcinogenní. Příkladem mohou být provozní kapaliny, motorové oleje či odpadní syntetické barvy a ředidla.
"Kromě skořápek to připomíná podvody s lehkými topnými oleji v 90. letech. Nejde přitom o náhody, ale systematické jednání určitých subjektů, které na tom vydělávají," popisuje Geuss. Naráží na jednu z největších daňových afér, kdy se zaměňovala nafta za topný olej, aby dosáhla na výrazně nižší daň.
RegioJet si pomocí dluhopisů půjčuje půlmiliardu
23.06.2020
Provozovatel osobní železniční a autobusové dopravy RegioJet navýšil loňskou emisi dluhopisů o 447 milionu korun. Peníze využije na investice do rozvoje svého vozového parku a splacení bankovního financování.
Podle mluvčího dopravce Aleše Ondrůje jde o navýšení loňské emise zajištěných dluhopisů splatných v roce 2024. Celková jmenovitá hodnota všech vydaných dluhopisů činí momentálně 1,368 miliardy korun. RegioJet dosáhl v loňském roce zisku 167 milionů korun a přepravil na všech svých vlakových linkách téměř 11 milionů cestujících. Podle managementu zvládl i letošní pandemickou krizi. "Aktuálně už je v provozu naprostá většina spojů a také počty cestujících se již blíží stavu před vyhlášením nouzového stavu," uvedl Petr Kohoutek, finanční ředitel holdingů RegioJet a Student Agency.
Stát půjčí ČEZ na dostavbu bloku v Dukovanech
29.05.2020
Stát poskytne energetické společnosti ČEZ na stavbu nového bloku dukovanské jaderné elektrárny půjčku. Na čtvrteční tiskové konferenci po středečním jednání vládního výboru pro jadernou energetiku to řekl premiér Andrej Babiš (ANO).
Na výstavbě by se stát měl podílet 70 procenty, zbylých 30 procent by měl zaplatit ČEZ. Očekávaná suma v současných cenách je šest miliard euro (zhruba 162 miliard korun), řekl po tiskové konferenci generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Babiš uvedl, že smlouvy před schválením představí všem předsedům parlamentních stran. Materiál by podle něj měla vláda projednávat asi koncem června. "Týden před zasedáním vlády já pozvu všechny předsedy politických stran, které jsou zastoupené ve Sněmovně, aby se měli možnost se smlouvami seznámit, bude prezentace," řekl. Zdůraznil, že stavba elektrárny je dlouhodobý projekt, který nebude realizovat současná vláda.
Internet nahrazuje Evropanům reálný život
22.05.2020
Na 57 procent evropských spotřebitelů na internetu v dubnu nakupovalo více než v měsících před nouzovým stavem. Také poskytovatelé virtuálních zážitků, jako jsou lekce fitness, platformy pro sledování TV a filmů nebo internetové vzdělávací kurzy, zaznamenali během omezení rekordní počty předplatitelů. Vyplývá to z květnového průzkumu společnosti Mastercard mezi 12 500 respondenty v 15 zemích.
Vedle videohovorů s blízkými, které uvedlo 75 procent respondentů, bylo nejpopulárnějším virtuálním zážitkem sledování televize nebo filmů v rámci on-line předplatného, kterému se věnovalo 58 procent Evropanů. Více než čtvrtina se účastnila on-line cvičení a 24 procent navštěvovalo ve virtuálním prostoru muzea či jiná zajímavá místa. Výdaje za virtuální zážitky zvýšil každý třetí Evropan. Aktuální situace vedla také k větší štědrosti. Za poslední měsíc více než čtvrtina respondentů věnovala prostřednictvím on-line převodu peníze na dobročinné účely. Přitom 14 procent uvedlo, že to bylo poprvé, co takto přispěli.