Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Murphyho zákony a komentáře

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Příroda fandí skrytým chybám.

Pokud se již jednou něco pokazilo, všechny pokusy o opravu to ještě víc pokazí.

Jeden iniciativní blbec je horší než teroristické komando!

(Murphyho zrnká II)

Daň z nemovitosti 2025 – nová pravidla

15.01.2025 Do konce ledna je nutné podat přiznání k dani z nemovitých věcí. Tato povinnost se týká osob, které v loňském roce nabyly nemovitost, její část nebo u nichž došlo k významné změně vlastněné nemovitosti, například k přístavbě, změně výměry pozemku či jiným úpravám. Pokud ke změnám nedošlo, není potřeba přiznání podávat – finanční správa zohlední případné úpravy automaticky, například změny koeficientů v obcích.
V roce 2024 došlo ke zvýšení základního koeficientu daně z nemovitosti o 80 %, což mělo za následek růst daňové povinnosti. Některé obce tuto změnu ještě navýšily úpravou svého místního koeficientu, který může obce stanovovat v rozmezí od 0,5 do 5. Daň z nemovitosti je totiž příjmem obcí, což jim umožňuje přizpůsobit si výnosy podle vlastních potřeb.
Od roku 2025 se pravidla pro stanovení místních koeficientů mění. Nové rozmezí koeficientů dává obcím širší možnosti – mohou koeficient snížit až na 0,5, čímž by mohly částečně zmírnit dopady předchozích navýšení. Ruší se také koeficient 1,5, který dosud platil pro rekreační objekty, garáže a nemovitosti využívané k podnikání. Některé obce plánují využít těchto změn k úpravě koeficientů směrem dolů, což by mohlo vést k nižším daňovým povinnostem pro jejich obyvatele.
Daňové přiznání se podává na aktuální zdaňovací období, tedy do 31. ledna roku, na který se vztahuje. V případě nepodání hrozí pokuta ve výši 0,05 % z vypočítané daně za každý den prodlení, přičemž sankce se začne počítat až šestý pracovní den po tomto datu. Pokud pokuta nepřekročí částku 1000 Kč, nevyměřuje se.
Změny se dotkly i pravidel pro vykazování garáží a obytných místností určených k pronájmu turistům. Tyto úpravy v minulém roce zvýšily počet poplatníků, kteří museli daňové přiznání podat.
Daňová povinnost se každoročně mění na základě úprav zákona, cen půdy, místních koeficientů či jiných vlivů. Je proto důležité sledovat novinky a v případě změn nemovitosti včas podat daňové přiznání, aby se předešlo sankcím.
S
(Zdroj: moneymag.cz)

Spotrebná daň z tabakových výrobkov

02.12.2020 Ministerstvo financií Slovenskej republiky predložilo podľa plánu legislatívnych úloh vlády Slovenskej republiky na rok 2020 návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 106/2004 Z. z. o spotrebnej dani z tabakových výrobkov v znení neskorších predpisov.
Zámerom novely zákona je transponovať do zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov: – smernicu Rady (EÚ) 2019/475 z 18. februára 2019, ktorou sa menia smernice 2006/112/ES a 2008/118/ES, pokiaľ ide o začlenenie talianskej obce Campione d´Italia a talianskych vôd jazera Lugano do colného územia Únie a do územnej pôsobnosti smernice 2008/118/ES, – smernicu Rady (EÚ) 2019/2235 zo 16. decembra 2019, ktorou sa mení smernica 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty a smernica 2008/118/ES o všeobecnom systéme spotrebných daní, pokiaľ ide o obranné úsilie v rámci Únie, – smernicu Rady (EÚ) 2020/262 z 19. decembra 2019, ktorou sa ustanovuje všeobecný systém spotrebných daní. Ďalej sa zavádza – úprava sadzieb spotrebnej dane pri cigaretách, bezdymovom tabakovom výrobku a tabaku v troch krokoch (v rámci pokračovania daňového kalendára), v prípade cigár a cigariek sa zavádza jednorazová úprava sadzby spotrebnej dane, – úprava ustanovení týkajúcich sa označovania cigár a nastavenie prechodného obdobia pre cigary do vypredania zásob, – legislatívno-technické úpravy vyplývajúce z poznatkov aplikačnej praxe.
K

Spotrebná daň z alkoholických nápojov

02.12.2020 Hlavným zámerom novely zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov je transpozícia smernice Rady (EÚ) 2020/262 z 19. decembra 2019, ktorou sa ustanovuje všeobecný systém spotrebných daní do vnútroštátnej legislatívy.
Cieľom predmetnej smernice je najmä znížiť administratívnu záťaž daňových subjektov, ako i správcov dane a minimalizovať daňové úniky pri preprave tovarov podliehajúcich spotrebnej dani medzi jednotlivými členskými štátmi Európskej únie. Z toho dôvodu sa na základe rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/263 o informatizácii prepravy a kontroly tovaru podliehajúceho spotrebnej dani dopĺňa súčasný elektronický systém kontroly prepravy tovarov o povinnosť prepravovať alkoholické nápoje uvedené do daňového voľného obehu na daňovom území, alebo na území iného členského štátu s elektronickým zjednodušeným administratívnym dokumentom. Okrem transpozičných úprav obsahuje novely zákona úpravy vyplývajúce z poznatkov aplikačnej praxe.
K

Piráti schovali do daňového balíčku nové zdanění

30.11.2020 Chystaná novela daňového řádu skrývá nejedno překvapení. Vedle bouřlivě diskutovaného rušení superhrubé mzdy, zvýšení slevy na poplatníka a zavedení stravenkového paušálu obsahuje dokument ještě nové zdanění příjmů z prodeje cenných papírů a z prodeje podílu v akciových společnostech. Odborníci z kapitálového trhu záměr kritizují, podle nich dojde k odlivu investorů a likvidaci některých firem.
Jeden z bodů daňového balíčku, který je nyní ve schvalovacím procesu v parlamentu, nově zavádí zdanění příjmů z prodeje cenných papírů, ať už akcií, dluhopisů, či podílových listů, nad hranicí 20 milionů korun. Upozornily na to Hospodářské noviny.
Autorem návrhu je pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. Opatření se má od roku 2021 týkat nejen burzovních investorů, ale i osob, které prodávají podíly v akciových společnostech, jichž jsou spolumajiteli. Základní sazba by měla být 15 procent. V případě, že příjem překročí dvacetimilionový limit o 48násobek průměrné mzdy (o zhruba 1,6 milionu korun), zvýší se sazba na 23 procent.
V
(Zdroj: aktualne.cz)

Stará pokuta, nedoplatek na daních

25.11.2020 Češi dluží státním úřadům miliardy korun. Za neuhrazené pokuty, různé poplatky, za nezaplacené pojištění nebo daně. Státní instituce mají přitom povinnost občany o dluhu informovat. Mnohdy to ale nedělají a lidé často o svých závazcích ani nevědí. Usnadnit pátrání jim nyní pomůže nová webová aplikace.
Dluh, o kterém nevíte a který někde neustále roste a jednou vás dožene, je pro mnohé noční můrou. Jenže zjistit, zda jsem dlužník, nebo ne, je u státních institucí - u finančního úřadu, na sociálce, na zdravotní pojišťovně, celním úřadu - náročný a mnohdy i stresující úkol. Jen najít správného úředníka a dovolat se mu může zabrat i několik dní. Nový projekt Institutu prevence a řešení předlužení a komunity Česko.Digital s názvem Nedlužím státu lidem v pátrání po dluhu pomůže. "Web je určen všem, kteří chtějí mít jistotu, že nikde nedluží, ale nevědí, jak to zjistit nebo jak předcházet sankcím, penále, exekucím a frustraci ze zadlužení," vysvětluje základní myšlenku šéf Institutu prevence a řešení předlužení Radek Hábl, který je i autorem projektu Mapa exekucí.
V
(Zdroj: aktualne.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Blažena
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner