Daňové změny 2025
04.12.2024
Od 1. ledna 2025 vstoupí v účinnost řada nových daňových opatření, která přinášejí významné změny pro jednotlivce i firmy.
• Nový limit pro zdravotní výdaje
Zaměstnancům přináší novela možnost osvobození benefitů v podobě zdravotnických služeb a prostředků až do výše průměrné mzdy, což umožní větší podporu zdraví zaměstnanců. Zůstává však původní limit pro ostatní benefity.
• Nové limity pro osvobození příjmů z prodeje cenných papírů a podílů
„Jednou z nejvýraznějších změn, kterou novela přináší, je omezení dosud neomezeného daňového osvobození příjmů z prodeje cenných papírů a podílů na obchodních korporacích. Od ledna 2025 bude platit roční limit 40 milionů Kč na osvobozené příjmy. Toto omezení se týká brutto příjmů a zahrnuje veškeré prodeje, které splňují podmínky časového testu, tedy 3 roky u cenných papírů, 5 let u podílů,“ vysvětluje Michal Jelínek, partner V4 Group.
Důležitým aspektem je, že rozhodující bude datum přijetí příjmů, nikoli datum uzavření smlouvy o prodeji. Pokud například prodávající uzavře smlouvu v roce 2024, ale finanční prostředky obdrží až v roce 2025, bude nový limit aplikován i na tento příjem. Pro příjmy nad limit 40 milionů Kč bude možné využít daňově uznatelný náklad – buď ve formě nabývací ceny cenného papíru nebo podílu, nebo v podobě tržní hodnoty stanovené k 31. prosinci 2024. Možnost uplatnění tržní hodnoty však vyžaduje znalecký posudek, což představuje další náklad pro poplatníky.
• Změna pravidel pro obrat a nové povinnosti pro plátce
„Pro plátcovství k dani z přidané hodnoty (DPH) přicházejí zásadní změny, které budou mít dopad zejména na podnikatele. Od roku 2025 se bude obrat počítat na základě kalendářního roku místo dosavadního období 12 po sobě jdoucích měsíců. Limit pro povinnost registrovat se k DPH zůstává dva miliony Kč. Dále je zaveden nový obratový limit 2 536 500 Kč, po jehož překročení se osoba povinná k dani stává plátcem DPH ihned následující den,“ dodává Michal Jelínek.
„Mezi další změny patří prodloužení lhůty pro uplatnění nároku na odpočet DPH, vracení uplatněného odpočtu v případě nezaplacení do šesti měsíců od splatnosti, a také nové možnosti uplatnění odpočtu při registraci nového plátce,“ uvádí Jelínek.
• Osvobození příjmů z prodeje kryptoaktiv
Zcela novou oblastí daňové legislativy je osvobození příjmů z prodeje kryptoaktiv u fyzických osob. Dle nového návrhu by měly být příjmy z prodeje kryptoaktiv osvobozeny do limitu 100 000 Kč ročně, nebo pokud držení kryptoaktiv přesáhne dobu tří let. Tento krok reaguje na rostoucí význam kryptoaktiv a přibližuje legislativu evropským standardům.
„Pro fyzické osoby znamená tato změna daňové zvýhodnění při obchodování s kryptoaktivy, ale současně bude existovat roční souhrnný limit 40 milionů Kč, který zahrnuje příjmy z prodeje kryptoaktiv, cenných papírů a podílů na obchodních korporacích. Novela však neumožňuje uplatnit tržní hodnotu kryptoaktiv jako daňový náklad, jako je tomu u cenných papírů nebo podílů,“ říká Jelínek.
• Úprava zdanění příjmů z akciových a opčních plánů zaměstnanců
K dalším změnám patří úprava zdanění příjmů z akciových a opčních plánů zaměstnanců, která má zaměstnavatelům umožnit návrat ke způsobu zdanění platnému do roku 2023. „Zaměstnavatelé budou mít možnost zvolit, zda chtějí zdanění odložit, nebo zdanit příjem již v okamžiku, kdy zaměstnanec akcie či opce nabude. Cílem této změny je snížení administrativní náročnosti spojené s novým režimem odloženého zdanění zavedeného v roce 2024,“ komentuje Michal Jelínek z V4 Group.
S
(Zdroj: moneymag.cz)
Zdanění příjmů z prodeje bytu
11.09.2018
Od daně z příjmů se osvo¬bozuje příjem z prodeje nemovitých věcí nebo z vypořádání spoluvlastnictví k nemovitým věcem neosvobozený podle písmene a), přesáhne-li doba mezi nabytím vlastnického práva k těmto nemovitým věcem a jejich prodejem nebo vypořádáním spoluvlastnictví k nim dobu 5 let.
Pokud nejsou při prodeji rodinného domu nebo jednotky splněny podmínky pro osvobození podle předchozí úpravy, je možné postupovat podle této úpravy, kdy základní podmínkou je doba vlastnictví, která pro osvobození dosaženého příjmu musí být delší než 5 let.
Pokud bude prodávaný rodinný dům či jednotka součástí obchodního majetku poplatníka, potom bude tento příjem součástí dílčího základu daně podle § 7 ZDP, tedy jako příjem ze samostatné činnosti. Pokud rodinný dům či byt součástí obchodního majetku nebude, což bude v praxi jistě častější případ, bude tento příjem patřit do dílčího základu daně podle § 10 ZDP, bude se tedy jednat o ostatní příjem.
Od ledna 2019 dojde k největšímu navýšení důchodů v historii
11.09.2018
Ministerstvo práce a sociálních věcí promítlo údaje Českého statistického úřadu o průměrných mzdách za první pololetí roku 2018 do definitivního výpočtu valorizace penzí od 1. ledna 2019. Od nového roku dojde k historicky největšímu navýšení důchodů. Průměrný starobní důchod přesáhne částku 13 200 korun.
Celkové navýšení pro rok 2019 je 7,3 %, což je výrazně nad limitem 2,7 %, v rámci kterého může vláda svým nařízením valorizaci dodatečně navýšit. Základní výměra důchodů se navýší u všech důchodů stejně, konkrétně o 570 korun na hodnotu 3 270 korun. Procentní výměry důchodů, které jsou u jednotlivých příjemců důchodů rozdílné, budou všem příjemcům navýšeny o 3,4 %.
„Jsem ráda, že se nám podařilo vybojovat v Poslanecké sněmovně mimořádné navýšení základní výměry důchodů a že díky tomu bude valorizace od ledna o 300 korun vyšší, než kdybychom ji určovali jen ze statistických údajů jako každý jiný rok. Od ledna 2019 dojde k největšímu navýšení důchodů v historii. Průměrný starobní důchod, který byl v polovině roku 12386 korun, bude navýšen o 900 korun a přesáhne tak 13 200 korun,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) s tím, že je důležité, aby v období rychlého růstu mezd měli z hospodářského růstu odpovídající užitek i lidé, kteří svojí celoživotní prací budovali naši ekonomiku.
Ke konkrétnímu provedení valorizace důchodů v lednu příštího roku vydá vláda do konce září nařízení, jehož návrh ministerstvo předloží do vlády v nejbližších dnech. Lednová valorizace navýší výdaje na výplatu důchodů o 31,7 miliardy korun na celkových 464,4 miliardy korun.
Výdaje a příjem z pojištění
10.09.2018
Pokud poplatník s příjmy podle § 7 zákona či pronajímatel s příjmy podle § 9 zákona pro svoji činnost využívá pouze část předmětného majetku, je třeba výdaje spojené s pojištěním krátit podle vhodně zvoleného kritéria, např. plochy příslušné nemovité věci využívané pro podnikatelské aktivity či pro¬najímané, nebo počet kilometrů ujetých celkem k počtu kilometrů ujetých pro podnikatelskou činnost, jedná-li se o automobil.
Není-li si poplatník jistý jakou část příslušného výdaje může uplatnit do výdajů daňových, může požádat správce daně o závazné posouze¬ní způsobu rozdělení výdajů (ná¬kladů), které nelze přiřadit pouze ke zdanitelným příjmům v souladu s § 24a zákona.
Billa zvýší mzdy o dva tisíce, přidává už potřetí za rok
07.09.2018
Supermarkety Billa zvýší od září mzdy zaměstnancům prodejen v průměru o 7,3 procenta. Navýšení tak dosáhne zhruba 2000 korun. Jde o třetí navýšení mezd společnosti za posledních 12 měsíců. Firma to uvedla v tiskové zprávě. Průměrnou mzdu ve svých prodejnách však společnost neuvedla.
Nejvyšší nárůst čeká pokladní a prodavače či prodavačky čerstvých úseků, kteří si polepší v průměru až o 2400 korun, uvedla Billa. Změny se dotknou více než 4000 zaměstnanců vybraných pozic. Od loňska se tempo růstu platů v tuzemských obchodech výrazně zvýšilo, mzdy navýšila většina velkých obchodních řetězců, některé vícekrát. Nutí je k tomu nedostatek provozních pracovníků a snaha udržet si ty stávající. odle odborů dosáhla průměrná mzda v českém maloobchodu letos 18 000 korun. Zahraniční obchodní řetězce platí zaměstnancům podstatně více než čeští obchodníci, rozdíl je v řádu tisíců korun, řekla ČTK tento týden prezidentka Unie zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb (UZO) Renáta Burianová. Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku stoupla v letošním druhém čtvrtletí na 31 851 korun.