Daňové změny 2025
04.12.2024
Od 1. ledna 2025 vstoupí v účinnost řada nových daňových opatření, která přinášejí významné změny pro jednotlivce i firmy.
• Nový limit pro zdravotní výdaje
Zaměstnancům přináší novela možnost osvobození benefitů v podobě zdravotnických služeb a prostředků až do výše průměrné mzdy, což umožní větší podporu zdraví zaměstnanců. Zůstává však původní limit pro ostatní benefity.
• Nové limity pro osvobození příjmů z prodeje cenných papírů a podílů
„Jednou z nejvýraznějších změn, kterou novela přináší, je omezení dosud neomezeného daňového osvobození příjmů z prodeje cenných papírů a podílů na obchodních korporacích. Od ledna 2025 bude platit roční limit 40 milionů Kč na osvobozené příjmy. Toto omezení se týká brutto příjmů a zahrnuje veškeré prodeje, které splňují podmínky časového testu, tedy 3 roky u cenných papírů, 5 let u podílů,“ vysvětluje Michal Jelínek, partner V4 Group.
Důležitým aspektem je, že rozhodující bude datum přijetí příjmů, nikoli datum uzavření smlouvy o prodeji. Pokud například prodávající uzavře smlouvu v roce 2024, ale finanční prostředky obdrží až v roce 2025, bude nový limit aplikován i na tento příjem. Pro příjmy nad limit 40 milionů Kč bude možné využít daňově uznatelný náklad – buď ve formě nabývací ceny cenného papíru nebo podílu, nebo v podobě tržní hodnoty stanovené k 31. prosinci 2024. Možnost uplatnění tržní hodnoty však vyžaduje znalecký posudek, což představuje další náklad pro poplatníky.
• Změna pravidel pro obrat a nové povinnosti pro plátce
„Pro plátcovství k dani z přidané hodnoty (DPH) přicházejí zásadní změny, které budou mít dopad zejména na podnikatele. Od roku 2025 se bude obrat počítat na základě kalendářního roku místo dosavadního období 12 po sobě jdoucích měsíců. Limit pro povinnost registrovat se k DPH zůstává dva miliony Kč. Dále je zaveden nový obratový limit 2 536 500 Kč, po jehož překročení se osoba povinná k dani stává plátcem DPH ihned následující den,“ dodává Michal Jelínek.
„Mezi další změny patří prodloužení lhůty pro uplatnění nároku na odpočet DPH, vracení uplatněného odpočtu v případě nezaplacení do šesti měsíců od splatnosti, a také nové možnosti uplatnění odpočtu při registraci nového plátce,“ uvádí Jelínek.
• Osvobození příjmů z prodeje kryptoaktiv
Zcela novou oblastí daňové legislativy je osvobození příjmů z prodeje kryptoaktiv u fyzických osob. Dle nového návrhu by měly být příjmy z prodeje kryptoaktiv osvobozeny do limitu 100 000 Kč ročně, nebo pokud držení kryptoaktiv přesáhne dobu tří let. Tento krok reaguje na rostoucí význam kryptoaktiv a přibližuje legislativu evropským standardům.
„Pro fyzické osoby znamená tato změna daňové zvýhodnění při obchodování s kryptoaktivy, ale současně bude existovat roční souhrnný limit 40 milionů Kč, který zahrnuje příjmy z prodeje kryptoaktiv, cenných papírů a podílů na obchodních korporacích. Novela však neumožňuje uplatnit tržní hodnotu kryptoaktiv jako daňový náklad, jako je tomu u cenných papírů nebo podílů,“ říká Jelínek.
• Úprava zdanění příjmů z akciových a opčních plánů zaměstnanců
K dalším změnám patří úprava zdanění příjmů z akciových a opčních plánů zaměstnanců, která má zaměstnavatelům umožnit návrat ke způsobu zdanění platnému do roku 2023. „Zaměstnavatelé budou mít možnost zvolit, zda chtějí zdanění odložit, nebo zdanit příjem již v okamžiku, kdy zaměstnanec akcie či opce nabude. Cílem této změny je snížení administrativní náročnosti spojené s novým režimem odloženého zdanění zavedeného v roce 2024,“ komentuje Michal Jelínek z V4 Group.
S
(Zdroj: moneymag.cz)
Neaktivní investiční fondy přijdou o daňové zvýhodnění
15.06.2018
Některé z investičních fondů asi přijdou o možnost výhodnějšího zdanění pětiprocentní sazbou daně z příjmů namísto devatenáctiprocentní sazby. Platit to bude pro fondy, v nichž by právnická osoba vlastnila více než desetiprocentní podíl. Schválila to sněmovna, upravila tak senátní novelu o daních z příjmů.
Cílem novely senátora Libora Michálka (za piráty) bylo zabránit praktikám některých, hlavně developerských firem. Michálek poukazoval na to, že klasické akciové společnosti si nyní dají nálepku fondu pro kvalifikované investory, zaregistrují své akcie na burze a mohou využívat nižší daňovou sazbu. S jejich akciemi se podle něj ale na burze cenných papírů většinou neobchoduje. "Registrace byla často účelová a formální, tedy jen z důvodu takzvané daňové optimalizace. Na daních unikalo ještě v roce 2016 jen díky této výjimce přes 450 milionů korun ročně," uvedl senátor, který ocenil, že sněmovna původní záměr novely nezmařila. V budoucnu by se tak daňové zvýhodnění mělo týkat jen aktivních fondů.
Po Lidlu a Kauflandu zvyšuje mzdy i Tesco
13.06.2018
Obchodní řetězec Tesco zvýší od července zaměstnancům obchodů základní tarifní měsíční mzdu v průměru o 17 procent. Někteří si polepší až o 24 procent. Dohodli se na tom zástupci společnosti a odborových organizací. Firma s odboráři uzavřela kolektivní smlouvy na období dvou let. Tesco to v úterý oznámilo v tiskové zprávě. Výši průměrné mzdy firma neuvedla.
Například diskonty Lidl zvýšily letos od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček o pětinu na 28 tisíc korun, v Praze na 29 tisíc korun. Podle údajů portálu Platy.cz činí průměrný plat prodavače 17 475 korun. Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku letos v prvním čtvrtletí podle Českého statistického úřadu přitom meziročně vzrostla o 8,6 procenta na 30 265 korun. "Oproti předcházejícím rokům bude letošní investovaný objem prostředků do mezd zaměstnanců našich obchodů dosud nejvyšší. Věřím, že i tímto krokem dokážeme nadále vytvářet motivační prostředí pro naše stávající i nové zaměstnance," uvedl výkonný ředitel Tesco Czech Patrik Dojčinovič. Podle odborů je vyjednaný výsledek více než uspokojivý. "Podařilo se nejen docílit zásadního navýšení základních mezd, ale i v rámci balíčku benefitů, které jsou zachovány, došlo k jejich rozšíření," dodal zástupce odborových organizací při Tesku Milan Matušík. Tesco je jedním z největších soukromých zaměstnavatelů v České republice, zaměstnává přes 11 tisíc lidí.
Reálná mzda v Česku vzrostla nejvíce za 15 let
06.06.2018
Nízká míra nezaměstnanosti a k tomu velký počet neobsazených volných pracovních míst ženou mzdy a platy v tuzemsku nahoru. Podle dat Českého statistického úřadu vzrostla měsíční nominální průměrná mzda v prvním čtvrtletí roku o 8,6 procenta, reálně po očištění od inflace o 6,6 procenta. Zatímco nominální růst odměny za práci tak v období prvních tří měsíců roku rostl nejrychlejším tempem od roku 2008, u reálné mzdy je to dokonce nejvyšší tempo za posledních 15 let.
"Průměrná mzda, na kterou obvykle nedosáhnou dvě třetiny zaměstnanců, tentokrát rostla rychleji než medián. To znamená, že tentokrát se přidávalo spíše lidem se mzdami vyššími. Ale i zde nejspíše zafungoval efekt administrativního zvýšení platů veřejné sféry," říká analytik ČSOB Petr Dufek. Medián představuje hodnotu uprostřed pomyslné řady, pokud bychom všechny mzdy a platy seřadili za sebe od nejnižší po nejvyšší. Tento ukazatel je tedy méně zkreslený případnými extrémně vysokými či nízkými hodnotami než průměr. Medián mezd stoupl za leden až březen meziročně o 8,3 procenta na 25 674 korun. Podle hlavního ekonoma poradenské společnosti Deloitte Davida Marka je růst mezd tažen ještě víc než nedostatkem pracovních sil přidáváním ve veřejné sféře. "Tam se průměrná mzda meziročně zvýšila o 12,5 procenta, ve školství o 12,6 procenta," upozorňuje Marek.
Srovnání mezd v Česku
04.06.2018
Rekordně nízká nezaměstnanost se stále více promítá do růstu mezd a platů. V pondělí Český statistický úřad oznámí čerstvá čísla vývoje výše mezd za první čtvrtletí. Na konci loňského roku rostl průměrný plat meziročně v nominálním vyjádření o osm procent, reálně o 5,3 procenta. Průměrná hrubá mzda dosáhla 31 646 korun. Podobný růst očekávají ekonomové i teď.
V čerstvých číslech by se navíc už mohlo odrazit i navýšení platů, které si vyjednali zaměstnanci ve velkých podnicích v rámci nových kolektivních smluv. Až dvouciferného růstu mezd ve srovnání s rokem 2017 dosáhli například pracovníci velkých potravinářských řetězců. Naopak nedávno vyjednaný růst tarifních mezd ve Škoda Auto na číslech ještě vidět nebude. Dvanáctiprocentní nárůst se na výplatních páskách začal projevovat až od dubna. Dobré ekonomické situace se snaží využít také centrální odbory. Na příští týden, konkrétně úterý 12. června, svolala Českomoravská konfederace odborových svazů protestní shromáždění, kde chtějí zhruba dvě stovky odborářů jednat i o případných nátlakových akcích.