Daňové změny 2025
04.12.2024
Od 1. ledna 2025 vstoupí v účinnost řada nových daňových opatření, která přinášejí významné změny pro jednotlivce i firmy.
• Nový limit pro zdravotní výdaje
Zaměstnancům přináší novela možnost osvobození benefitů v podobě zdravotnických služeb a prostředků až do výše průměrné mzdy, což umožní větší podporu zdraví zaměstnanců. Zůstává však původní limit pro ostatní benefity.
• Nové limity pro osvobození příjmů z prodeje cenných papírů a podílů
„Jednou z nejvýraznějších změn, kterou novela přináší, je omezení dosud neomezeného daňového osvobození příjmů z prodeje cenných papírů a podílů na obchodních korporacích. Od ledna 2025 bude platit roční limit 40 milionů Kč na osvobozené příjmy. Toto omezení se týká brutto příjmů a zahrnuje veškeré prodeje, které splňují podmínky časového testu, tedy 3 roky u cenných papírů, 5 let u podílů,“ vysvětluje Michal Jelínek, partner V4 Group.
Důležitým aspektem je, že rozhodující bude datum přijetí příjmů, nikoli datum uzavření smlouvy o prodeji. Pokud například prodávající uzavře smlouvu v roce 2024, ale finanční prostředky obdrží až v roce 2025, bude nový limit aplikován i na tento příjem. Pro příjmy nad limit 40 milionů Kč bude možné využít daňově uznatelný náklad – buď ve formě nabývací ceny cenného papíru nebo podílu, nebo v podobě tržní hodnoty stanovené k 31. prosinci 2024. Možnost uplatnění tržní hodnoty však vyžaduje znalecký posudek, což představuje další náklad pro poplatníky.
• Změna pravidel pro obrat a nové povinnosti pro plátce
„Pro plátcovství k dani z přidané hodnoty (DPH) přicházejí zásadní změny, které budou mít dopad zejména na podnikatele. Od roku 2025 se bude obrat počítat na základě kalendářního roku místo dosavadního období 12 po sobě jdoucích měsíců. Limit pro povinnost registrovat se k DPH zůstává dva miliony Kč. Dále je zaveden nový obratový limit 2 536 500 Kč, po jehož překročení se osoba povinná k dani stává plátcem DPH ihned následující den,“ dodává Michal Jelínek.
„Mezi další změny patří prodloužení lhůty pro uplatnění nároku na odpočet DPH, vracení uplatněného odpočtu v případě nezaplacení do šesti měsíců od splatnosti, a také nové možnosti uplatnění odpočtu při registraci nového plátce,“ uvádí Jelínek.
• Osvobození příjmů z prodeje kryptoaktiv
Zcela novou oblastí daňové legislativy je osvobození příjmů z prodeje kryptoaktiv u fyzických osob. Dle nového návrhu by měly být příjmy z prodeje kryptoaktiv osvobozeny do limitu 100 000 Kč ročně, nebo pokud držení kryptoaktiv přesáhne dobu tří let. Tento krok reaguje na rostoucí význam kryptoaktiv a přibližuje legislativu evropským standardům.
„Pro fyzické osoby znamená tato změna daňové zvýhodnění při obchodování s kryptoaktivy, ale současně bude existovat roční souhrnný limit 40 milionů Kč, který zahrnuje příjmy z prodeje kryptoaktiv, cenných papírů a podílů na obchodních korporacích. Novela však neumožňuje uplatnit tržní hodnotu kryptoaktiv jako daňový náklad, jako je tomu u cenných papírů nebo podílů,“ říká Jelínek.
• Úprava zdanění příjmů z akciových a opčních plánů zaměstnanců
K dalším změnám patří úprava zdanění příjmů z akciových a opčních plánů zaměstnanců, která má zaměstnavatelům umožnit návrat ke způsobu zdanění platnému do roku 2023. „Zaměstnavatelé budou mít možnost zvolit, zda chtějí zdanění odložit, nebo zdanit příjem již v okamžiku, kdy zaměstnanec akcie či opce nabude. Cílem této změny je snížení administrativní náročnosti spojené s novým režimem odloženého zdanění zavedeného v roce 2024,“ komentuje Michal Jelínek z V4 Group.
S
(Zdroj: moneymag.cz)
Dodání elektřiny a plynu - nové nařízení vlády
10.02.2016
Nařízením vlády se s účinností od 1. února 2016 změnilo nařízení vlády o stanovení dodání zboží nebo poskytnutí služby pro použití přenesení daňové povinnosti.
Režim přenesení daňové povinnosti se použije nejen při dodání elektřiny a plynu obchodníkovi za účelem dalšího prodeje, ale také v případech, kdy je obchodníkovi dodávána elektřina nebo plyn pro jeho vlastní spotřebu. Režim přenesení daňové povinnosti se použije za předpokladu, že se jedná o zdanitelné plnění s místem plnění v tuzemsku, uskutečněné mezi plátci. Při zdanitelném plnění, uskutečněném v režimu přenesení daňové povinnosti platí, že daň z přidané hodnoty je povinen přiznat plátce (příjemce plnění), pro kterého bylo zdanitelné plnění uskutečněno. Povinnost přiznat daň má příjemce zdanitelného plnění vždy ke dni uskutečnění zdanitelného plnění. K úplatám přijatým před uskutečněním zdanitelného plnění se nepřihlíží.
Cestovní náhrady zaměstnanců v roce 2016
28.01.2016
Bylo-li zaměstnanci během pracovní cesty poskytnuto jídlo, které má charakter snídaně, oběda nebo večeře, na které finančně nepřispívá, snižuje se stravné za každé takovéto „bezplatné jídlo“ až o hodnotu:
• 70 % stravného, trvá-li pracovní cesta 5 až 12 hodin,
• 35 % stravného, trvá-li pracovní cesta mezi 12 a 18 hodinami,
• 25 % stravného, trvá-li pracovní cesta déle než 18 hodin.
Uplatnění nezdanitelných částek a slev na dani
28.01.2016
Nezdanitelné částky základu daně podle § 15 zákona při výpočtu záloh na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a z funkčních požitků nelze uplatnit měsíčně ve výši 1/12 příslušné částky jako částku snižující základ daně.
Tyto nezdanitelné částky lze uplatnit až v rámci ročního zúčtování (pokud si je poplatník neuplatní v daňovém přiznání).
Plátci pojistného a rok 2016 ve zdravotním pojištění
28.01.2016
Do osmi dnů je rovněž zaměstnavatel povinen oznámit zdravotní pojišťovně ukončení činnosti organizace, její zrušení nebo vstup do likvidace. Sankční postih za porušení některé z těchto povinností může formou pokuty činit až 50 000 Kč.