Mzdy letos navyšuje 85 procent výrobních firem
08.04.2025
Mzdy zaměstnancům letos v Česku zvyšuje 85 procent výrobních, velkoobchodních a logistických firem. Průměrné zvýšení činí 4,8 procenta, což je méně než loňských 5,5 procenta. Vyplývá to z průzkumu personální agentury Hofmann Personal, kterého se zúčastnilo 255 respondentů z řad personalistů mezi výrobními, velkoobchodními a logistickými firmami v Česku s více než stovkou zaměstnanců. "Je pozitivní, že podniky navyšují mzdy, i když tempo růstu je nižší než průměr celé ekonomiky. Podle dat Českého statistického úřadu se meziročně průměrná nominální měsíční mzda v ekonomice zvýšila o 7,2 procenta. Spotřebitelské ceny se za toto období zvýšily o tři procenta, reálně tak mzda vzrostla o 4,2 procenta. Zaměstnanci ve zkoumaných podnicích si tak reálně si polepšili o 1,8 procenta," uvedla ředitelka Hofmann Personal Gabriela Hrbáčková.
Nižší stavy zaměstnanců hlásí 28 procent firem. Naopak 21 procent podniků uvádí, že letos zaměstnance přibíralo. Podle úřadu práce míra nezaměstnanosti vzrostla meziročně o 0,3 procentního bodu na 4,3 procenta v lednu 2025. To naznačuje, že pracovní trh dokáže propouštěné pracovníky dobře absorbovat. "I když téměř třetina firem hlásí nižší stavy, na celkové nezaměstnanosti se tento trend výrazně neprojevuje. Zaměstnanci si nacházejí nové uplatnění, což ukazuje na přetrvávající poptávku po pracovní síle," doplnila Hrbáčková.
Průzkum ukázal na to, že zhoršení ekonomické situace očekává především 27 procent firem s německým vlastníkem, a to kvůli obavám z možné krize v Německu. Největší obavy z poklesu poptávky mají podniky v automobilovém a lehkém průmyslu, stejně jako větší firmy s více než 500 zaměstnanců. Firmy z velkoobchodu, logistiky a služeb, které rovněž očekávají zhoršení ekonomické situace, za hlavní příčinu svých obav považují inflaci.
reklama
I přes propouštění většina firem, 62 procent, stále čelí nedostatku určitých typů zaměstnanců, zejména kvalifikovaných dělníků. Data úřadu práce ukazují změny ve struktuře nezaměstnaných podle délky setrvání v jeho evidenci. Podíl těch, kteří jsou bez práce méně než tři měsíce, na celkovém počtu nezaměstnaných klesl o 3,6 procentního bodu na 33,2 procenta. Naopak podíl uchazečů, kteří jsou v evidenci více než rok, vzrostl o 2,3 procentního bodu na 30,7 procenta.
Průměrná mzda v Česku se v loňském roce zvýšila meziročně o 7,1 procenta na 46 165 korun. Lidem tak v průměru na výplatní pásce přibylo 3044 korun. Reálně po zohlednění inflace průměrná mzda po předchozích dvou letech poklesu loni vzrostla o 4,6 procenta, vyplývá z dat Českého statistického úřadu. Obecně ale platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Do předčasného důchodu loni zamířil rekordní počet lidí
16.11.2023
Počet příjemců starobního důchodu v Česku se v roce 2022 meziročně snížil o 11 tisíc na 2,37 milionu osob. Ze 104 tisíc nově přiznaných starobních důchodů jich 45 tisíc bylo přiznáno lidem před dosažením řádného věku odchodu do důchodu. Průměrná výše starobního důchodu v prosinci 2022 činila 18 098 Kč, tedy meziročně o 2 645 Kč více. „Starobní důchod pobíralo 2,37 milionu osob, což představovalo většinu všech důchodců.
Dále 414 tisíc osob pobíralo invalidní důchod, 24 tisíc samostatně vdovský nebo vdovecký důchod a 39 tisíc sirotčí,“ uvedla Helena Chodounská z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ. „Průměrná výše nově přiznaného předčasného starobního důchodu v roce 2022 dosáhla 18 221 Kč, byla tedy o 2 220 Kč nižší, než při dosažení řádného důchodového věku,“ sdělila Markéta Pištorová z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.
S
Za předčasné splacení hypotéky nejvýše procento ze zbývající jistiny
16.11.2023
Klienti bank by měli bankám při předčasném splacení hypotéky zaplatit čtvrt procenta z nesplacené jistiny za každý započatý rok zbývajícího období. Celkově tato částka nebude smět překročit jedno procento. Schválila to Sněmovna v předloze, která mění zákony v souvislosti s rozvojem finančního trhu. Vláda původně navrhla, aby klienti platili dvě procenta. Sněmovna také rozhodla, že nové pravidlo se použije až u nových hypotečních smluv a nebo už u existujících smluv při novém zafixování úrokové sazby.
Předlohu nyní dostane k posouzení Senát. Obsahuje i možnost sjednat si daňově zvýhodněné pojištění dlouhodobé péče pro případ špatného zdravotního stavu, kdy si klient z pojistky zaplatí péči. Schválení zákona umožní bankám žádat po klientovi v případě, že hypotéku splácí za jiných než zákonem vymezených podmínek, poplatek v zákonem stanovené výši. Zachovává nicméně dosavadní právo každý rok splatit 25 procent původní jistiny úvěru zdarma za jakýchkoliv podmínek. Nově se možnost bezplatného předčasného splacení hypotéky rozšíří i na rozvody a následné vypořádání společného jmění manželů. Dosavadní zákon stanoví, že banka poskytující hypotéku má nárok na náhradu účelně vynaložených nákladů, které jí v souvislosti s předčasným splacením vzniknou. Banky tyto poplatky účtovaly rozdílně, některým kvůli způsobu výpočtu udělila Česká národní banka pokutu. Nově bude Česká národní banka dohlížet na správnost výpočtu poplatku podle nového znění zákona.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Prezident podepsal zákon o prodloužení náhradního výživného o dva roky
15.11.2023
Novela z dílny MPSV tak začala platit v listopadu. To pomůže především samoživitelkám a samoživitelům, kteří čelí obtížím při soudním vymáhání stanoveného výživného. Náhradní výživné bude vypláceno i zpětně, aby navázalo na předchozí právní úpravu. Je ale nutné doložit do konce listopadu potřebné dokumenty příslušnému Úřadu práce, který bude klienty písemně informovat. „Jedná se o skvělou zprávu pro rodiny, které čelí obtížné finanční situaci, protože jeden z rodičů neplní svou vyživovací povinnost. Náhradní výživné je zatím jediný účelný způsob, jak poskytnout přímou pomoc samoživitelkám, samoživitelům a samozřejmě i jejich dětem. Zaměřena je tedy na poskytnutí podpory těm, kteří ji potřebují nejvíce. Děti by neměly doplácet na situace, za které nemohou,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Výplata náhradního výživného se novelou z původních 24 výplat prodlužuje na 48. Nárok na prodloužení mají i děti, na které již bylo poskytnuto dosud možných 24 dávek do letošního července, tedy za dva roky od účinnosti původního zákona.
Aby žadatelům mohlo být výživné přiznáno zpětně, musí do konce listopadu doložit potřebné dokumenty Úřadu práce ČR. Tito příjemci budou písemně vyzvání k prokázání přijatého výživného pro pokračování nároku. Zajistí se tak, že všichni, kterých se to týká, budou informováni. Přiznání této formy pomoci není závislé na příjmech rodičů, ale je nutné splnit podmínku soudního vymáhání pro druhém rodiči, kteří výživné nehradí. Náhradní výživné nejčastěji pomáhá dětem ve věku povinné školní docházky a je určeno nezaopatřeným dětem, maximálně do 26. věku, pokud po dokončení povinné školní docházky pokračuje dítě ve studiu.
S
Finanční správa a samosprávy budou pomáhat lidem s daňovým přiznáním
13.11.2023
Finanční správa a Svaz měst a obcí se dohodly na spolupráci při zajišťování služeb pro občany při podávání přiznání k dani z nemovitosti a z příjmu v příštím roce. Spolupráce se bude týkat obcí, které spadaly pod letos zrušená územní pracoviště finančních úřadů. Základem bude zajištění výjezdů pracovníků Finanční správy do dotčených obcí, uvedly dnes obě organizace ve společné tiskové zprávě.
K 1. červenci ukončilo činnost 77 z 201 územních pracovišť finančních úřadů, jejich agendu převzaly většinou nejbližší finanční úřady v daném regionu. Většina zrušených poboček finančního úřadu byla pracoviště, která předtím fungovala v omezeném režimu a na která dojížděli zaměstnanci Finanční správy z jiných míst. Finanční správa krok zdůvodňovala zlepšením efektivity provozu a posílením elektronické komunikace s daňovými poplatníky.
Na základě podepsaného memoranda zajistí pracovníci Finanční správy v lednu, kdy se podává přiznání k dani z nemovitosti, a v březnu, kdy se podává přiznání k dani z příjmu, pět výjezdů do dotčených obcí, aby lidé mohli osobně daňové záležitosti vyřešit. Finanční správa také zřídí v lednu a v březnu telefonické linky pro každý kraj, na kterých se budou moct lidé poradit s odborníkem finančního úřadu. Ve spolupráci se samosprávou také zajistí dostupnost tiskopisů pro daňové přiznání na obecních úřadech dotčených obcí.
Předseda Svazu měst a obcí František Lukl zdůraznil, že považuje za zásadní zachování dostupnosti služeb státní správy pro občany v místě jejich bydliště. "On-line komunikace je modernější, rychlejší a hlavně úspornější, nesmíme však zapomínat na občany, kteří k ní nemají přístup či preferují osobní jednání. Proto vítáme a podporujeme spolupráci s finanční správou, která těmto občanům přinese stejný komfort při jednání s úřady, na který jsou zvyklí," uvedl.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)