Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Murphyho zákoník

Jeden iniciativní blbec je horší než teroristické komando!

Hledáme analfabety na práci s přísně tajnými dokumenty. Zn..: Úřad vlády.

Výhodně vyměním falešnou pětistovku za dvě pravé dvěstěkorunáčky. Zn..: Berte, dokud je v akci!

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

(Murphyho zrnká II)

Platy ve veřejné sféře od ledna vzrostou

19.11.2024 Ministerstvo práce poslalo návrh dál. Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení. Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. Podle ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) je navýšení důležitým krokem pro rodiny zaměstnanců státu i pro posílení veřejného sektoru na trhu práce.
"Výrazně si polepší hlavně nejhůře odměňovaní pracovníci, jako jsou školní kuchařky, školníci, nepedagogičtí pracovníci nebo třeba soudní zapisovatelky. O různých návrzích jsme v posledních měsících intenzivně jednali mimo jiné se sociálními partnery a nyní přicházíme s konkrétní předlohou, která znamená více peněz pro všechny zaměstnance ve veřejné sféře již od ledna," uvedl Jurečka.
Náklady na tuto valorizaci vyčíslil ministr na 16,6 miliardy korun. Ministerstvo připomnělo, že ačkoliv tarify se naposledy valorizovaly předloni, vláda učinila jiné kroky ke zlepšení ekonomické situace zaměstnanců. Zvýšila například minimální mzdu.
Platové tarify pedagogických pracovníků v regionálním školství a akademických pracovníků státních vysokých škol se podle návrhu navýší o 7 %, tedy o 1090 až 4040 korun. "Zavázali jsme se, že budeme klást důraz na udržení 20 % podílu nadtarifních složek platu a jejich efektivního využívání. Za rok 2023 tento podíl dosáhl u pedagogických pracovníků 21 %. Příští rok by to mohlo být ještě více díky zvýšení objemu prostředků na platy učitelů, které letos nebylo promítnuto do platových tarifů," konstatoval ministr.
Zaměstnanci ve veřejné sféře a státní službě navíc budou od ledna chráněni před nízkými výdělky tzv. zaručeným platem. Další změnou je zrušení limitu šest let při zápočtu tzv. náhradní doby spočívající v péči o dítě. K tomu typicky dochází během mateřské a rodičovské dovolené při posuzování započitatelné praxe zaměstnance, a tedy i určení jeho platu. To přispěje k omezení negativního vlivu péče o dítě na odměňování zaměstnanců, kdy dojde především ke snížení rozdílu odměňování žen a mužů v důsledku péče o dítě. Návrh počítá také se sloučením stupnic platových tarifů, podle nichž jsou určovány platové tarify pracovníkům v sociálních službách, sociálním pracovníkům, manželským nebo rodinným poradcům a tzv. nelékařským zdravotnickým pracovníkům. Cílem je znovu sjednotit stanovování platových tarifů těchto zaměstnanců do jedné stupnice na základě principu rovného odměňování za stejnou práci a práci stejné hodnoty.
S
(Zdroj: moneymag.cz)

Česká minimální mzda patří v EU mezi nejnižší

07.02.2022 Minimální mzdy se v zemích Evropské unie výrazně liší. Zatímco nejnižší je s 332 eury v Bulharsku, nejvyšší ji má Lucembursko, a to 2257 eur. Při přepočtu na kupní sílu je sice rozdíl menší, ale stále znatelný. I proto má letos evropský parlament hlasovat o směrnici, která by rozdíly napříč unií upravila. Pro Česko by to mohlo znamenat zvýšení minimálního příjmu o několik tisíc korun.
O tom, zda se minimální mzda v Česku na tento popud pohne směrem vzhůru, rozhodne podoba, v jaké bude případně směrnice přijata. Tedy zda půjde pouze o doporučení, jak a podle čeho minimální mzdu v každém státě nastavit, nebo zda skutečně určí konkrétní pravidla výpočtu.
První, volnější variantu prosazují zaměstnavatelé napříč zeměmi. Naopak odboráři tvrdí, že bez jasně stanovených pravidel to nepůjde. Podle odborů totiž to, co není v legislativě, je v praxi velice těžko dosažitelné.
V
(Zdroj: aktualne.cz)

Mimořádná valorizace důchodů kvůli inflaci

01.02.2022 Vláda podle předsedy KDU-ČSL a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky chystá na červen mimořádnou valorizaci důchodů kvůli inflaci. Míru zvýšení penzí Jurečka nesdělil, neboť ještě není vyčíslena. Jurečka také uvedl, že vláda daně zvyšovat nehodlá, v koalici je ale podle něj shoda na valorizaci spotřební daně z tabáku či alkoholu.
Mimořádné zvýšení penzí podle zákona o důchodové pojištění nastává v případě, že inflace překoná od poslední valorizace pět procent. Česká národní banka odhaduje, že inflace by na počátku letošního roku mohla být až dvouciferná. Podle Jurečky by důchodci mohli se zvýšením penzí počítat od července, pravděpodobněji už od června.
S
(Zdroj: moneymag.cz)

Podat přiznání k dani z nemovitých věcí je nutné do 31. ledna

28.01.2022 Jestli jste se minulý rok staly majiteli nemovitosti nebo jste u té stávající provedli významné změny, máte povinnost podat přiznání k dani z nemovitých věcí. Nejzazším termínem je pondělí 31. ledna. Vzhledem k množství prodaných a pořízených nemovitostí za rok 2021 by se tato povinnost měla podle odhadu dotknout zhruba 230 tisíc lidí.
Týká se všech, kteří v loňském roce do svého vlastnictví nabyli pozemek, dům či bytovou jednotku. To samé platí v případě, pokud byly u stávající nemovitosti provedeny změny, které se dotkly změny druhu stavby či výměry zastavěné plochy nebo plochy bytu. Přiznání se týká také nově vybudovaných zpevněných ploch sloužící k podnikání nebo nově vydaných stavebních povolení na pozemek k výstavbě zdanitelné stavby,“ vysvětluje Jana Melicharová, daňová poradkyně společnosti KODAP. Přiznání se podává i v situaci, pokud majitel nemovitost dostal darem či zdědil. Přiznání k dani lze podat v elektronické podobě prostřednictvím portálu MOJE daně. Formulář je k dispozici také v tištěné podobě, a sice na místně příslušném finančním úřadě. Lze si jej také stáhnout z webu Finanční správy ČR.
S

Nefunguje elektronické podání daňového přiznání

20.01.2022 Lidé, kteří jsou zvyklí podávat daňové přiznání elektronickou formou, si letos budou muset počkat. Finanční správa provádí aktualizaci databáze, která má potrvat až do druhé poloviny února. „Finanční správa upozorňuje veřejnost na skutečnost, že z důvodu probíhající aktualizace databáze formulářů není zatím možné zpracovat a odeslat formulář daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob za zdaňovací období 2021 přes aplikaci Elektronická podání (EPO),“ uvedla už 6. ledna Finanční správa na svém webu.
Přitom pro určitou skupinu daňových poplatníků začala od 1. ledna tohoto roku platit povinnost podávat daňové přiznání výhradně elektronicky. Jedná se o lidi, kteří si zřídili datovou schránku ze zákona, nikoliv o ty, kdo si datovou schránku založili na vlastní žádost (podnikající fyzické osoby, osobní datové schránky). Konkrétně se tedy povinnost elektronického podání daňového přiznání týká „pouze případů, kdy za poplatníka činí podání daňového přiznání profesionální zástupce, který má pro roli zástupce datovou schránku ze zákona zřízenou, a dále v případě, že má poplatník zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem,“ vysvětluje Finanční správa.
S
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Svatava
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner