Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Věci se kazí

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Nic netrvá věčně. Ale to neznamená, že se to nemůže opakovat. Proto nevyskakujte a nejásejte od radosti, že se něco skončilo. Mohla by vám chybět pára právě když to vypukne nanovo.

Pokud se již jednou něco pokazilo, všechny pokusy o opravu to ještě víc pokazí.

Dvě věci na této zemi jsou všudypřítomné: vodík a lidská hloupost.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

(Murphyho zrnká II)

Sněmovna schválila vyšší nemocenskou pro dlouhodobě nemocné zaměstnance

23.05.2017 Zaměstnanci, kteří jsou dlouhodobě v pracovní neschopnosti, budou mít nárok na vyšší nemocenskou. Poslanecká sněmovna schválila novelu, podle které budou po 31. dni pracovní neschopnosti nemocní dostávat 66 procent redukovaného denního vyměřovacího základu. Od 61. dne nemoci se dávka zvýší na 72 procent.
Novelu musí ještě projednat a schválit Senát a podepsat prezident, platit by mohla od příštího roku.
V současné době zaměstnanec v prvních třech dnech nemoci nedostává nic, od 4. do 14. dne mu platí náhradu mzdy zaměstnavatel. Od 15. dne dostává nemocenskou ve výši 60 procent redukovaného denního vyměřovacího základu, a to bez ohledu na délku trvání dočasné pracovní neschopnosti. Není tedy rozdíl, jestli je pacient nemocný patnáct dní nebo trpí závažnějším onemocněním, kde si léčení vyžádá často i několik měsíců. Výše náhrady příjmu u nemocenského se měnila v posledních 20 letech poměrně často.
V období od roku 1993 do roku 2007 byla sice od 4. dne pracovní neschopnosti stále platná jednotná sazba 69 procent, byl však zejména v počátku výrazně omezen příjem, ze kterého se výpočet nemocenského odvozoval. Postupně se zvyšoval jak absolutně, tak zavedením druhé a později i třetí redukční hranice. V letech 2008 až 2010 pak došlo k několika rychlým změnám. Od roku 2010 poklesla sazba z důvodu škrtů na současných 60 procent. Ze státního rozpočtu by na tuto variantu pomoci dlouhodobě nemocným mělo jít 2,4 miliardy korun ročně.

Účtování o dohadných položkách

22.05.2017 Poplatníci, kteří jsou účetními jednotkami, musí – na rozdíl od poplatníků, kteří vedou daňovou evidenci – respektovat zásadu časového rozlišení. To znamená, že o výnosech a nákladech účtují do toho účetního období, se kterým věcně a časově souvisí bez ohledu na to, ve kterém účetním období dojde, resp. došlo k pohybu peněžních prostředků, tedy k příjmu či výdaji.
Jedním z nástrojů pro realizaci časového rozlišení jsou dohadné položky. Co se týká daňové účinnosti nákladů a výnosů zaúčtovaných souvztažně s účty dohadných položek, jedná se v zásadě vždy o daňové náklady a zdanitelné výnosy. ZDP pro tyto náklady a výnosy neobsahuje žádnou výjimku. Účtování o dohadných položkách a o rozdílech z toho vyplývajících je součástí výsledků hospodaření těch účetních obdobích, ve kterých je o těchto částkách účtováno v souladu s právními předpisy upravujícími účetnictví. Jen v případě, kdy je dohadná položka tvořena na nedaňový náklad je i náklad nákladem nedaňovým. U plátců DPH se dohadné položky tvoří v úrovni ceny bez této daně.

Paušální výdaje

18.05.2017 Menší živnostníci velmi často využívají možnost stanovit si výdaje z podnikání tzv. výdaji procentem z příjmů. Výdaje nemusí nijak prokazovat. Paušální výdaje jsou výhodné, pokud skutečně prokazatelné výdaje jsou nižší než paušální.
V paušálních výdajích jsou již zahrnuty veškeré výdaje vynaložené v souvislosti s dosahováním příjmů ze samostatné činnosti. Paušální výdaje lze uplatnit podle druhu příjmu ve výši: • 80 % z příjmů ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství a z příjmů z živnostenského podnikání řemeslného; nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 1 600 000 korun • 60 % z příjmů ze živnostenského podnikání; nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 1 200 000 korun • 40 % z jiných příjmů ze samostatné činnosti; nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 800 000 korun • 30 % z příjmů z nájmu majetku zařazeného v obchodním majetku, příjmy z nájmu nemovitých věcí nebo bytů – dle § 9; nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 600 000 korun Od příštího roku dojde v oblasti paušálních výdajů k řadě změn. Poplatníci využívající paušální výdaje si budou moci uplatnit slevu na manželku (manžela) a daňové zvýhodnění na děti. Novela zákona o daních z příjmů i sníží limity u paušálních výdajů. Maximální limity paušálních výdajů by se měly snížit na polovinu.

Archivace účetní a daňové agendy

18.05.2017 Mezi obecné povinnosti právnických osob a podnikajících fyzických osob patří odborná správa dokumentů vzešlých z jejich činnosti nebo v souvislosti s ní, včetně dokumentů z činnosti jejích právních předchůdců i dokumentů přijatých od jiných osob.
Účetní doklady, účetní knihy, inventurní soupisy, účetní závěrky, výroční zprávy, a další účetní písemnosti přísluší do kategorie účetních záznamů. Účetní záznamy mohou být využívány i pro účely, které s účetnictvím přímo nesouvisí. Uplatňují se zejména v daňovém řízení, ve správním řízení, v trestním řízení, v občanském soudním řízení, pro účely sociálního zabezpečení, veřejného zdravotního pojištění, ochrany autorských práv. Proto se při rozhodování o jejich úschově musí respektovat i ustanovení obecně platných předpisů upravujících řízení v uvedených oblastech.

Daň z nemovitých věcí

17.05.2017 Již brzy obdrží majitelé pozemků, bytů a domů složenky týkající se daně z nemovitých věcí. Na této složence najdete celkovou výši daně z nemovitých věcí, termíny splatnosti splátek a stav daňového účtu poplatníka (přeplatek nebo nedoplatek na dani z nemovitých věcí).
Daň je nutno uhradit do konce května. Od loňského roku mohou fyzické osoby zaplatit daň složenkou bez poplatku. Výše daně mimo jiného závisí i na typu nemovitosti a obci, v níž se byt, dům, garáž či pozemek nacházejí. Každá obec si může vyhláškou stanovit vlastní koeficient, jímž se daň násobí podle typu nemovitosti. Příslušné koeficienty pro jednotlivé obce můžete najít na stránkách Finanční správy ČR. V případě, že je vypočtená daň nižší než pět 5 000 Kč, musíte ji celou odvést najednou. Pokud je vypočtená daň vyšší, můžete ji uhradit ve dvou stejných splátkách – a to do 31. května a do 30. listopadu. Výjimkou jsou zemědělci a chovatelé ryb. Ti mají termín posunutý na 31. srpna 2017, a to i v případě, že platí méně než 5 000 Kč. Poplatník se může přihlásit i k zasílání údajů pro placení daně e-mailem. Každoročně tak obdrží místo složenky před splatností první splátky daně e-mailovou zprávu, kde najde kompletní informace s údaji pro placení daně.
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner