Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Věci se kazí

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Vyměním vysavač za demižón vína. Zn..: Z titulu rozvodu jsem přestal vysávat a začal nasávat.

Co se v životě podaří, o chvíli se obrátí naruby.

Mýlit se je lidské ale výsledek stojí za to.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

(Murphyho zrnká II)

Změny daňového bonusu

07.06.2017 Zákon o daních z příjmů v § 35c odst. 3 stanoví, že je-li nárok poplatníka na daňové zvýhodnění vyšší než daňová povinnost vypočtená za příslušné zdaňovací období, je vzniklý rozdíl daňovým bonusem.
Poplatník může daňový bonus uplatnit, pokud jeho výše činí alespoň 100 Kč, maximálně však do výše 60 300 Kč ročně. Daňový bonus vyplacený poplatníkovi je omezen částkou 60 300 Kč ročně. Slevu na dani zákon neomezuje. Zákon pro daňový bonus stanoví i další omezující podmínky. Daňový bonus může podle § 35c odst. 4 zákona uplatnit poplatník, který ve zdaňovacím období:
– měl příjem podle § 6, 7, 8 nebo 9 alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy. Minimální mzda pro r. 2017 činí 11 000 Kč, pro r. 2017 zákonný limit pro daňový bonus činí 6 x 11 000 = 66 000 Kč,
– u poplatníka, který má příjmy pouze podle § 9, nesmí výdaje převýšit tyto příjmy, tj. nesmí vykázat daňovou ztrátu.
Počínaje r. 2018 zákon o daních z příjmů zpřísní podmínky pro vyplácení daňového bonusu. Do limitu příjmů, který je nutno pro získání bonusu splnit se nebudou započítávat příjmy z kapitálového majetku a příjmy z nájmu podle § 8 a 9 zákona. Daňový bonus na vyživované děti se nově poskytne pouze těm poplatníkům, kteří dosahují aktivních příjmů, tzn. příjmů ze závislé činnosti nebo příjmů ze samostatné činnosti podle § 6 nebo 7 zákona.
Pro r. 2018 zákon nově stanoví, že daňový bonus může uplatnit poplatník, který ve zdaňovacím období měl příjem podle § 6, nebo 7 alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy.

Omezení slev na dani z příjmů FO

06.06.2017 Zákon stanoví, že poplatníci, kteří uplatní výdaje paušálem podle § 7 odst. 7 nebo § 9 odst. 4, nemohou uplatnit slevu na dani na manžela a daňové zvýhodnění na vyživované dítě. Podmínkou, aby poplatník mohl tuto slevu a daňové zvýhodnění uplatnit, je, aby součet jeho dílčích základů, u kterých neuplatňuje výdaje paušálním způsobem (tj. i u dílčích základů daně podle § 7 nebo § 9), přesahoval 50 % jeho celkového základu.
Bude-li mít poplatník např. příjem ze závislé činnosti 400 000 Kč a příjem z podnikání 100 000 Kč s tím, že u příjmů z podnikání uplatní výdaje paušální částkou 80 % (dílčí základ daně podle § 7 zákona, tj. z podnikání, bude tedy činit 20 000 Kč) slevu na dani na manželku a daňové zvýhodnění na vyživované děti uplatnit bude moci. Dílčí základ daně ze závislé činnosti, kde neuplatňuje paušální výdaje, je vyšší než 50 % celkového základu daně.

Snížení paušálních výdajů u příjmů ze samostatné činnosti a z nájmu

06.06.2017 Podle § 7 odst. 7 zákona o daních z příjmů paušální výdaje z příjmů ze samostatné činnosti počínaje r. 2018 lze uplatnit ve výši:
a) 80 % z příjmů ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství a z příjmů z živnostenského podnikání řemeslného; nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 800 000 Kč, b) 60 % z příjmů ze živnostenského podnikání; nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 600 000 Kč, c) 30 % z příjmů z nájmu majetku zařazeného v obchodním majetku; nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 300 000 Kč, d) 40 % z jiných příjmů ze samostatné činnosti, s výjimkou příjmů podle odstavce 1 písm. d) a odstavce 6; nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 400 000 Kč. Podle § 9 odst. 4 zákona o daních z příjmů paušální výdaje z příjmů z nájmu počínaje r. 2018 lze uplatnit ve výši 30 % z veškerých dosažených příjmů, nejvýše však do částky 300 000 Kč. Počínaje r. 2018 jsou paušální výdaje pro poplatníky daně z příjmů fyzických osob sníženy na polovinu. Dále novela zákona doplní § 7 odst. 8. Ten stanoví, že uplatní-li poplatník výdaje paušálem, má se za to, že v částce výdajů jsou zahrnuty veškeré výdaje poplatníka vynaložené v souvislosti s dosahováním příjmů ze samostatné činnosti. Jiné výdaje než výdaje paušální již poplatník uplatnit nemůže.

U první novely občanského zákoníku jednoznačně platí, že méně je více

29.05.2017 Občanský zákoník přinesl v roce 2014 největší změny v právu pro každodenní život i podnikání za posledních 50 let. Práce na něm trvala odborníkům zhruba deset let.
Hned od chvíle, kdy začal být účinný, ale nastaly debaty o tom, že potřebuje další změny. Novelu občanského zákoníku začalo ministerstvo spravedlnosti v čele s Robertem Pelikánem (ANO) připravovat ještě v roce 2014. Pelikán její nutnost odůvodňoval tím, že zákon obsahuje nejednoznačné úseky, které připouští více výkladů. Historicky první novela zákoníku loni prošla parlamentem a po podpisu prezidenta vyšla na sklonku loňského roku ve Sbírce zákonů. Teď byla nominována v anketě Zákon roku, kterou pořádá advokátní kancelář Deloitte Legal a veřejnost v ní vybírá předpis s nejlepším dopadem na byznys. Novela řeší jen zřejmé nedostatky a odstraňuje zbytečnou administrativu, vysvětluje nominační komise. Dodala, že se tak občanský zákoník v zásadě podařilo ubránit před většími změnami, na které neuzrál čas. Změněný zákon je účinný od března tohoto roku s určitými výjimkami, které vejdou v platnost až od ledna roku 2018. A podnikatelé i odborníci se shodují, že důvodem nominace novely na Zákon roku je právě fakt, že není příliš rozsáhlá a řeší jen to, co změnu skutečně potřebovalo.

Vstupní cena hmotného majetku

24.05.2017 Správné ocenění, resp. stanovení vstupní ceny majetku je jedním z klíčových momentů jak v účetnictví, tak pro daň z příjmů.
Způsob stanovení vstupní ceny (ocenění) záleží na tom, jakým způsobem účetní jednotka předmětný majetek nabyla. Obdobně je tomu i při stanovení vstupní ceny pro účely ZDP. Pořizovací cenou se rozumí cena, za kterou byl majetek pořízen a další náklady s pořízením související. Pořizovací cenou se pořizuje majetek, je-li pořízen – obdobně jako v účetnictví – úplatně (koupí). Jedná se o nejčastější způsob pořízení majetku, přičemž ZDP má některá další specifika. Při odkoupení najatého majetku, u něhož nájemce odpisoval technické zhodnocení, je součástí vstupní ceny i zůstatková cena tohoto technického zhodnocení.
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner