Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Murphyho vynálezy

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Vyměním vysavač za demižón vína. Zn..: Z titulu rozvodu jsem přestal vysávat a začal nasávat.

Dvě věci na této zemi jsou všudypřítomné: vodík a lidská hloupost.

Co se v životě podaří, o chvíli se obrátí naruby.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)

ZVÝŠENÁ MINIMÁLNÍ ZÁLOHA A MINIMÁLNÍ VYMĚŘOVACÍ ZÁKLAD OSVČ

19.11.2015 Minimální měsíční vyměřovací základ OSVČ pro rok 2016 je určen sazbou 50 % z částky průměrné mzdy 27 006 Kč, tj. 13 503 Kč.
Minimální výše zálohy OSVČ pro rok 2016 se vypočte jako 13,5 % z částky 13 503 Kč a zvyšuje se tak od ledna 2016 z dosavadních 1 797 Kč na 1 823 Kč.
Pokud musí OSVČ dodržet ve zdravotním pojištění zákonné minimum, pak alespoň minimální:
• zálohu za prosinec 2015 ve výši 1 797 Kč zaplatí nejpozději dne 8. 1. 2016,
• zálohu za leden 2016 ve výši 1 823 Kč uhradí nejpozději dne 8. 2. 2016.

NEMOC ZAMĚSTNANCE

19.11.2015 Ve zdravotním pojištění je důležité, jak dlouho nemoc trvá.
Pokud je zaměstnanec nemocen po dobu nejméně jednoho celého kalendářního měsíce, je za této situace postup zaměstnavatele následující: • z titulu nemoci nevzniká v tomto případě povinnost placení pojistného ani zaměstnavateli, ani zaměstnanci, • nemoc zaměstnance zaměstnavatel zdravotní pojišťovně neoznamuje (zvláštní postup může být uplatněn při onemocnění v ochranné lhůtě – kódy „N“ resp. „K“, kdy zaměstnavatel oznamuje zdravotní pojišťovně období pobírání nemocenských dávek tehdy, jsou-li mu dané skutečnosti známy), • jelikož trvá u zaměstnance pracovněprávní vztah, uvádí jej zaměstnavatel i na předkládaném Přehledu o platbě pojistného zaměstnavatele s nulovým vyměřovacím základem, • i v případě nemoci má zaměstnanec svůj pojistný vztah v příslušném kalendářní měsíci vyřešen. V kalendářním měsíci, ve kterém zaměstnanec nemoc zahájí a zároveň ukončí, musí být zaměstnavatelem zajištěn odvod pojistného v návaznosti na poměrnou část minimálního vyměřovacího základu za podmínky, že se na zaměstnance (a zaměstnavatele) tato povinnost vztahuje.

Rozsah práce dle dohody o provedení práce

19.11.2015 Dle ust. § 75 zákoníku práce rozsah práce, na který se dohoda o provedení práce uzavírá, nesmí být větší než 300 hodin v kalendářním roce.
Důvodem zákonem omezeného rozsahu je jednak skutečnost, že tento pracovněprávní vztah neposkytuje zaměstnanci oproti pracovnímu poměru prakticky žádnou sociální jistotu, dále pak zvláštní režim účasti zaměstnance v systémech nemocenského, důchodového a veřejného zdravotního pojištění. Do rozsahu práce se započítává také doba práce konaná zaměstnancem pro zaměstnavatele v témže kalendářním roce na základě jiné dohody o provedení práce. Není vyloučeno, aby zaměstnanec se zaměstnavatelem uzavřel i více dohod o provedení práce, celkový součet rozsahu práce vykonávaný na základě těchto dohod však nesmí přesáhnout 300 hodin v kalendářním roce.

Nově upravena problematika osvobození od daně při dodání nemovitých věcí

11.11.2015 Zásadní změnou je definování stavebního pozemku.
Podle zákona o DPH účinného od 1. ledna 2016 je osvobozeno od daně dodání pozemku, který současně splňuje dvě podmínky, a sice v okamžiku dodání netvoří funkční celek se stavbou pevně spojenou se zemí a není stavebním pozemkem. První podmínka, že pozemek netvoří funkční celek se stavbou pevně spojenou se zemí, znamená, že se jedná o nezastavěný pozemek (louka, pole). Inženýrská síť, která je ve vlastnictví jiné osoby než vlastníka pozemku, není stavbou, která tvoří funkční celek se stavbou pevně spojenou se zemí (§ 48 odst. 3 návrhu zákona). To znamená, že dodání pozemku, na kterém je například zřízen stožár vysokého napětí, který není ve vlastnictví osoby, která pozemek prodává, je osvobozeno od daně.

Na co nezapomenout při uzavírání pracovní smlouvy

28.10.2015 Pracovní smlouva je dvoustranné právní jednání, které vede ke vzniku pracovního poměru. Musí splňovat určité formální a obsahové náležitosti.
Smluvními stranami jsou zaměstnavatel a jedné straně a zaměstnanec na straně druhé. Pracovní smlouva musí být uzavřena písemně (§ 34 odst. 2 zákoníku práce). Vyhotovuje se ve dvou vyhotoveních s platností originálu. Každá smluvní strana musí obdržet jedno vyhotovení pracovní smlouvy (§ 34 odst. 5 zákoníku práce). Aby byla pracovní smlouva považovaná za písemně uzavřenou, musí být vyhotovena a oběma smluvními stranami podepsána nejpozději v den, který je sjednán jako den nástupu zaměstnance do práce. K podpisu pracovní smlouvy může dojít s jakýmkoli časovým předstihem před sjednaným datem nástupu do práce. Tento časový předstih není nijak omezen.
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner