Nájemníci budou platit o polovinu víc za opravy v bytech
Nájemce je povinen zajištovat a hradit běžnou údržbu a drobné opravy související s užíváním bytu. Za ostatní opravy pak odpovídá pronajímatel. Nařízení o běžné...
Cena bitcoinu zlomila další rekord
Cena nejznámější kryptoměny bitcoin se ve středu vyšplhala na rekordních více než 109 481 dolarů (zhruba 2,4 milionu korun).
Hrad ušetří 57 milionů
Kancelář prezidenta republiky by měla mít v rozpočtu na příští rok 446,5 milionu korun. Je to zhruba o 57 milionů korun méně, než jí přidělil letošní schválený...
Počet nehod na elektrokolech přibývá
Počet dopravních nehod, při kterých byli cyklisté na elektrokolech, loni tvořil téměř 15 procent ze všech nehod na kolech. Policisté jich evidovali 641...
Teplomilné plodiny "migrují" na sever
Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle odborníků se zemědělství...

Murphy radí

Věci se kazí

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Pokud se již jednou něco pokazilo, všechny pokusy o opravu to ještě víc pokazí.

Dvě věci na této zemi jsou všudypřítomné: vodík a lidská hloupost.

Výhodně vyměním falešnou pětistovku za dvě pravé dvěstěkorunáčky. Zn..: Berte, dokud je v akci!

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

(Murphyho zrnká II)

Zvyšovat mzdy pro rok 2025 plánuje 43 procent malých a středních firem

13.11.2024 Z toho čtvrtina z chce v příštím roce zvyšovat zaměstnancům mzdy stejně jako letos a 11 procent hodlá přidávat více. Dalších 6,5 procenta svým pracovníkům mzdy vylepší, ale méně než v tomto roce.
Zbylých 57 procent přidávání neplánuje nebo o něm nemá jasno, vyplývá z říjnového průzkumu Index očekávání firem, který ČSOB poskytla ČTK. Přístup ke mzdám se výrazně liší podle velikosti podniků. Zatímco ve firmách s ročními tržbami nad 40 milion korun chtějí přidávat zaměstnancům tři čtvrtiny dotazovaných, tak u firem a podnikatelů s tržbami do tří milionů korun je to necelá pětina.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Bezúročná zápůjčka v daních z příjmů

23.08.2017 Jak dle starého, tak i nového občanského zákoníku lze uzavřít bezúročnou smlouvu o zápůjčce, resp. soukromé právo považuje bezúročnou variantu za standardní, když coby výjimku uvádí, že: „Při peněžité zápůjčce lze ujednat úroky“.
Zatímco pro soukromé právo je tedy bezúročná zápůjčka „normální“, tak z hlediska daní z příjmů se jedná o „nenormální“ situaci, kterou je zapotřebí za účelem „daňové spravedlnosti“ speciálně řešit. Daňovým problémem je majetkový prospěch dlužníka spočívající ve fiktivní úspoře peněz, resp. výdajů za úroky, které by zřejmě u „tržně obvyklé“ zápůjčky musel věřiteli platit. Tento bezúplatný příjem je proto obecně předmětem daní z příjmů. Naproti tomu daňovým problémem není jakkoli nízký – ale nenulový – úrok sjednaný u zápůjčky; ledaže by smluvní strany byly tzv. spojenými osobami, kdy by pro dlužníka opět obecně bylo úrokové zvýhodnění předmětem zdanění. Pokud se tedy smluvní strany chtějí vyhnout daňové komplikaci s majetkovým prospěchem dlužníka, měly by raději uzavřít alespoň mírně úročenou zápůjčku. Protože ačkoli je nízkým úrokem u zápůjčky – ve srovnání s jeho obvyklou výší – nepochybně dlužník rovněž majetkově zvýhodněn, tak tato sleva na úrocích není předmětem daní z příjmů.

Vyrovnání odpočtu daně

22.08.2017 Vyrovnání odpočtu daně je korekčním mechanismem, který se podle zákona o DPH provádí v případě změny účelu použití obchodního majetku, vyjma dlouhodobého majetku, tj. prakticky při změně účelu použití u zboží či majetku krátkodobého charakteru.
Vyrovnání odpočtu bylo zavedeno novelou zákona o DPH, která nabyla účinností od 1. 4. 2011 a následně byla pravidla pro vyrovnání odpočtu některými dalšími novelami zákona o DPH upřesňována. Aktuální novelou zákona o DPH, která nabyla účinnosti od 1. 7. 2017, bylo rozšířeno vyrovnání odpočtu také na případy, kdy dojde ke zničení, ztrátě či odcizení majetku, které nebudou plátcem řádně doloženy ani potvrzeny. V článku jsou shrnuta aktuálně platná pravidla pro vyrovnání odpočtu daně, včetně příkladů jejich aplikace.

Záloha je pro účely zákona o DPH

22.08.2017 Záloha je pro účely zákona o DPH chápána prakticky jako úplata přijatá před datem uskutečnění plnění. Plátce, který přijme zálohu před datem uskutečnění zdanitelného plnění v tuzemsku, z něhož mu vzniká povinnost přiznat daň na výstupu, je obecně povinen z přijaté zálohy k datu jejího přijetí přiznat daň.
Novelou zákona o DPH, která nabyla účinnosti od 1. 7. 2017, byla vedle dalších změn upřesněna také pravidla pro vznik povinnosti přiznat daň a povinnosti přiznat plnění, z nichž vyplývají také novelizovaná pravidla pro přiznávání daně z přijatých záloh či povinnost tyto zálohy přiznat v daňovém přiznání. V následujícím článku jsou vysvětleny s využitím příkladů praktické postupy při přijetí zálohy na tuzemské zdanitelné plnění a je upozorněno na změny, které přinesla v této oblasti novela zákona o DPH, která nabyla účinnosti od 1. 7. 2017. V článku jsou vysvětleny také dopady, jež má přijetí či zaplacení zálohy v případě zdanitelných plnění v režimu přenesení daňové povinnosti, u intrakomunitárních dodávek zboží, při dovozu a vývozu zboží do třetích zemí a u při poskytnutí přeshraničních služeb, a to podle aktuálně platného znění zákona o DPH.

Paušální výdaj na dopravu 5 000 Kč měsíčně

18.08.2017 Podle § 24 odst. 2 písm. zt) ZDP je daňovým výdajem paušální výdaj na dopravu silničním motorovým vozidlem („paušální výdaj na dopravu“), pokud nebyl uplatněn výdaj na dopravu silničním motorovým vozidlem podle písmene k) tohoto odstavce ve výši 5 000 Kč na jedno motorové vozidlo. Podle § 24 odst. 2 písm. k) ZDP jsou daňovými výdaji mj. výdaje na pohonné hmoty spotřebované silničním motorovým vozidlem zahrnutým v obchodním majetku poplatníka, pořizovaným na finanční leasing nebo v nájmu a náhrady výdajů za spotřebované pohonné hmoty při dopravě vlastním silničním motorovým vozidlem nezahrnutým do obchodního majetku poplatníka.
Poplatník tedy má v zásadě tři možnosti, jakým způsobem daňově zohlední výdaje vynaložené na nákup PHM: a) skutečně vynaložené výdaje na základě dokladů o nákupu (podmínkou je, že vozidlo je zahrnuto do obchodního majetku) b) náhradu výdajů za spotřebované PHM (v situaci, kdy vozidlo není zahrnuto do obchodního majetku) c) paušální výdaj na dopravu. -PaM-
červenec 2025
T po út st čt so ne
27 30 1 2 3 4 5 6
28 7 8 9 10 11 12 13
29 14 15 16 17 18 19 20
30 21 22 23 24 25 26 27
31 28 29 30 31 1 2 3
32 4 5 6 7 8 9 10
Dnes má svátek Bořek
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
n� partner