Asociace českého obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla EET
16.08.2023
Asociace českého tradičního obchodu vyzvala vládu, aby znovu zavedla elektronickou evidenci tržeb (EET). Podle ní by se tak narovnalo podnikatelské prostředí a zvýšily příjmy státu. Asociace tvrdí, že někteří obchodníci se mohou díky zrušení EET snáz vyhýbat placení daní, a to bez ohledu na to, zda umožňují platbu kartou či nikoliv.
Stát podle asociace po zrušení EET rezignoval na snahu řešit narůstající šedou ekonomiku a nepřišel s žádným jiným řešením tohoto problému. Aktuální debata vyvolaná rozhodnutím některých podnikatelů přijímat pouze hotovost se tak prý často stáčí k otázce poctivosti subjektů, kteří se rozhodli jít touto cestou.
Asociace připomíná, že se také objevují návrhy, aby pro zvýšení komfortu zákazníků byla uzákoněna povinnost karty přijímat. "Je bezpochyby pravdou, že subjekty, které platební karty nepřijímají, se mohou snadněji vyhnout placení daní z těchto transakcí. Pro mnoho podniků může být však příjímání platebních karet ekonomicky nevýhodné, protože je spojeno s provizemi bankám a kartovým společnostem. Může existovat i řada jiných důvodů, proč zavádění této možnosti nemusí dávat pro některé podnikatele smysl, typickým příkladem jsou různé formy sezónního podnikání," varují v tiskové zprávě, kterou obdržel server EuroZprávycz obchodníci.
Otázku plateb kartou by přitom měl podle asociace vyřešit především trh a samotné rozhodování podnikatelů a jejich zákazníků, a stát by se neměl v této otázce angažovat, naopak by měl být daleko důraznější v otázce omezování šedé ekonomiky.
"Podle naších statistik počet terminálů v maloobchodě roste a stejně tak počet zákazníků, kteří tuto platbu preferují. Umožnění plateb kartami je dnes pro obchodníka fakticky nutností pro udržení konkurenceschopnosti. Tento trend však bohužel nesouvisí s úbytkem šedé ekonomiky, u které nyní naopak předpokládáme další růst. V oblasti šedé ekonomiky se totiž může jednoduše pohybovat i podnikatel, který platební karty přijímá. Vždy totiž bude existovat část zákazníků, kteří budou hotovost preferovat a nepoctivým subjektům se tak vytváří prostor pro vytváření nezdaněných příjmů," tvrdí obchodníci.
Na nezájem státu podle nich doplácejí především podnikatelé, kteří daně poctivě platí, ačkoliv vytvořit černé peníze je například v oblasti maloobchodu velmi jednoduché. "Stačí za hotové nakoupit a za hotové prodat. Stát díky svému laxnímu přístupu tratí nejen v současnosti, ale hlavně si zadělává na ještě větší problémy v budoucnosti. Vzniká totiž nebezpečná situace, kdy reálně bude ubývat právě těch podnikatelů, kteří své daňové povinnosti plní a kteří nebudou schopni konkurovat těm, kteří se jim vyhýbají," tvrdí asociace.
Podle ní byl nástrojem, který celou situaci efektivně řešil, systém elektronické evidence (EET), který zavedla přechozí vláda, ale následně jej v době pandemie zastavila. Systémy elektronické evidence tržeb přitom v současnosti využívá 17 států EU a jejími přednostmi bylo narovnání podnikatelské prostředí a zajišťování konkurenceschopnosti subjektům řádně platících daně.
Elektronická evidence tržeb navíc podle obchodníků zajišťovala pro státní rozpočet dodatečný každoroční příjem až ve výši 13 miliard korun a poskytla státu nejen informaci o tom, že proběhla transakce, jejíž příjem je předmětem daňové povinnosti, ale též informace, které jsou předmětem nejrůznějších statistických zjišťování.
"Efektivní získávání informací o podnikatelských subjektech na základě EET se také promítlo ve snížení počtu daňových kontrol v důsledku jejich lepšího cílení na rizikové subjekty. Kontrolní orgány se mohly cíleně zaměřit na subjekty podezřelé z obcházení daňových předpisů a nemuselo tak docházet k náhodně zaměřeným daňovým kontrolám a zatěžujícímu kontrolování poctivých podnikatelů na úkor těch nepoctivých," upozornila asociace s tím, že podnikatelé našli v EET efektivní nástroj pro podporu svého podnikání, protože jeho využívání snižovalo administrativní zátěž podnikatelů.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz)
ČNB zvýšila sazby, obává se rychlého růstu cen
07.11.2017
Bankovní rada ČNB letos podruhé zvýšila úrokové sazby. To se odrazí i na výši sazeb na mezibankovním trhu, od kterých se odvíjí ceny úvěrů.
ČNB tak reaguje na rychlý růst tuzemské ekonomiky spojený s přehříváním trhu práce a nemovitostí a růst spotřebitelských cen. Doba nulových úroků v Česku definitivně skončila. Bankovní rada České národní banky potvrdila očekávání ekonomů a na svém zasedání přistoupila letos již k druhému zvýšení úrokových sazeb. Klíčová, takzvaná dvoutýdenní repo sazba vzrostla o čtvrt procentního bodu na 0,5 procenta. Rozhodnutí bylo jednomyslné, pro hlasovalo všech sedm členů bankovní rady.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Zahraniční obchod skončil v přebytku 20 miliard
07.11.2017
Vývoz tradičně táhnou auta. Zahraniční obchod Česka skončil v září v přebytku 20,2 miliardy korun, meziročně tak byl o 800 milionů korun vyšší.
Kladně se na tom podepsal zejména obchod s auty, stroji a elektrickými zařízeními. Zlepšil se i výsledek obchodování s koksem a rafinovanými ropnými produkty. Naopak negativní vliv na celkovou bilanci mělo prohloubení deficitu obchodu s ropou a zemním plynem o 3,7 miliardy korun a s kovy o 2,4 miliardy.
(Zdroj: byznys.lidovky.cz)
O české produkty je v zahraničí zájem
06.11.2017
Jan Prokeš - redaktor
6. 11. 2017 10:33 (aktualizováno 12:28) Byznys
Facebook Twitter Google+ Přeposlat
reklama
reklama
Inflace vzroste na 2,9 procenta v roce 2018, odhaduje Hospodářská komora.
Letos zrychlí česká ekonomika růst na 4,5 procenta z loňských 2,5 procenta.
Základním zdrojem růstu HDP je zahraniční poptávka.
Česká ekonomika letos zrychlí růst na 4,5 procenta, tvrdí Hospodářská komora
Česká ekonomika letos zrychlí růst na 4,5 procenta, tvrdí Hospodářská komora
autor: Shutterstock
Zástupci firem se přidali k ostatním institucím, které vylepšují odhad kondice tuzemského hospodářství. Česká ekonomika letos podle prognózy Hospodářské komory poroste o 4,5 procenta. Stejné tempo předvídá také Česká národní banka, odhad na letošní rok vylepšila na 4,3 procenta nedávno i Česká bankovní asociace. V příštím roce by růst HDP měl podle komory zpomalit na 3,6 procenta.
"Česká ekonomika prožívá dobré období. Základním zdrojem růstu HDP je zahraniční poptávka, stabilizace v eurozóně, která se přetavuje do zahraničního obchodu, ale dopadá i na soukromé investice firem. To vede k větším zakázkám, tlaku na přijímání lidí. Při situaci na trhu práce to znamená růst mezd. Ten se potom přelévá do dalšího pozitivního faktoru, kterým je rostoucí spotřebitelská poptávka," řekl prezident komory Vladimír Dlouhý. Export by měl letos růst o více než sedm procent, stejné tempo by si podle odhadů měl udržet i v příštím roce. Nedaří se ale všem sektorům, například stavebnictví v září kleslo o 1,1 procenta. Ekonomický analytik komory Petr Zahradník to vyčítá hlavně veřejnému sektoru. "Stavebnictví se stalo rukojmím neschopnosti využívat velkorysé možnosti finančních programů EU," tvrdí Zahradník. České vládě vytkl i zdlouhavé procesy, kterými musí každý projít, než může začít stavět. Podle prognózy bude i v příštím roce pokračovat výrazný růst mezd a nízká nezaměstnanost. Pracovníci si nominálně polepší o 8,6 procenta, podíl lidí bez práce se sníží na 4,1 procenta.
Průmysl v září zpomalil růst na 4,4 procenta
06.11.2017
Průmyslová výroba v Česku v září zpomalila meziroční růst na 4,4 procenta po srpnovém zvýšení o 5,8 procenta. K růstu nejvýrazněji přispěly energetika a výroba vozidel. Proti srpnu průmyslová produkce klesla. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.
Po očištění o sezonní vlivy se průmyslová výroba v porovnání s předchozím měsícem snížila o 0,4 procenta. Letošní září mělo ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní den méně. "Zářijový růst tuzemského průmyslu se opírá o globální růst poptávky, o solidní a po letech opět plošný růst eurozóny i o poptávku domácí. Situace bude příznivá i v dalších měsících," uvedl hlavní ekonom Cyrrusu Lukáš Kovanda. Za celý letošní rok podle něj průmysl vykáže růst zhruba o pět procent. Vývoj průmyslu podle ekonoma UniCredit Bank Jiřího Poura naznačuje, že česká ekonomika nadále zůstává ve výborné kondici a zároveň je už ale růst příliš vysoký. "Budoucí ochlazení průmyslové produkce potažmo celé ekonomiky očekáváme na straně klíčového automobilového segmentu, neboť poptávka po automobilech v Evropě se pravděpodobně bude postupně blížit k bodu svého nasycení. Zatím však důvod k pesimismu nevidíme," uvedl. Výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla se v září meziročně zvýšily o 30,9 procenta, výroba motorových vozidel o 3,7 procenta a chemická výroba téměř o čtvrtinu. Pokles postihl těžební průmysl či výrobu nápojů.