Česko přidá ovocnářům zasaženým mrazy sto milionů korun
16.07.2024
Česko doplní pomoc pro ovocnáře zasažené mrazy o sto milionů korun ze státního rozpočtu, informoval ministr zemědělství Marek Výborný na sítí X. Na částce se dohodl s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou. Většina peněz půjde pěstitelům ovoce, zhruba deset procent dostanou také školkaři.
Evropská komise už dříve navrhla uvolnit pro české pěstitele ovoce 15 milionů eur, tedy zhruba 378 milionů korun. "K evropské pomoci pro ovocnáře postižené mrazy přidáme po dohodě s ministrem Zbyňkem Stanjurou sto milionů korun z národních zdrojů. Budeme tak mít k dispozici téměř půl miliardy korun. Zhruba deset procent celkové částky půjde školkařům, zbytek pěstitelům ovoce," napsal Výborný na síti X. Všechny země mohli unijní podporu doplnit až o dvě stě procent z vnitrostátních prostředků.
Výborný (KDU-ČSL) už dříve řekl, že vláda počítá s uvolněním peněz pro zasažené ovocnáře ze státního rozpočtu, konkrétní částku ale chtěl ministr dohodnout až poté, co Evropská komise zveřejní výši unijní podpory. Komise v úterý navrhla uvolnit z rezerv 77 milionů eur (přes 1,9 miliardy korun) na podporu zemědělcům pěstujících ovoce, zeleninu a víno v Česku, v Rakousku a v Polsku. Členské státy návrh schválily.
Žádosti bude Česko přijímat nejspíš během září či října. Celkové ztráty českých ovocnářů na tržbách z úrody zničené mrazy budou podle odhadu přes 1,3 miliardy korun. Výborný upozornil na to, že nebude možné kompenzovat sto procent škod, peníze ale podle něj pomohou ovocnářům přečkat složité období. Platby farmářům v Česku, Rakousku a Polsku musí být podle Evropské komise provedeny do konce ledna 2025.
Podle odhadu sklizně k 15. červnu úroda ovoce v Česku kvůli silným jarním mrazům klesne v porovnání s pětiletým průměrem o 77 procent na 31 430 tun ze 138 963 tun. U jablek se čeká sklizeň pouhých 23 437 tun, což je v porovnání s pětiletým průměrem pokles 79 procent. Pěstitelé ovoce nevylučují, že propad úrody bude ještě vyšší. Dosud ovocnáři odhadovali, že by mohlo být až existenčně ohroženo kolem 500 z 800 pěstitelských podniků.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Česká ekonomika rostla nejrychleji od krize
16.02.2016
Rychlý růst české ekonomiky kontrastuje s výkonem zbytku Evropy. Český hrubý domácí produkt loni vzrostl o 4,3 procenta, což je trojnásobek růstu o 1,4 procenta v případě zemí eurozóny.
Jde o zatím první odhad Českého statistického úřadu. Ten zatím nezveřejnil detaily růstu. Vedle rychlého celoročního růstu je ale varováním pokles ekonomiky v posledním čtvrtletí roku. Ta je sice o 3,9 procenta silnější než na konci roku 2014, ale poklesla o 0,1 procenta oproti třetímu čtvrtletí. Co konkrétně táhne českou ekonomiku, statistici zatím nezveřejnili, pokud čtvrtý kvartál navázal na předchozí tři, měly by pomáhat firmy i domácnosti. Ty více utrácí a mají i výdaje, které během předchozí recese a stagnace odkládaly. Ekonomice pomohlo i rychlé dočerpávání evropských dotací a pokračující zahraniční investice.
zdroj: ihned.cz
Český export rekordně vzrostl
08.02.2016
Česká republika v minulém roce zvýšila svou závislost na vývozu do Evropské unie, který tak dosáhl na podíl 83,3 procenta. Naopak prudce se propadl vývoz do Ruska, a to o téměř 30,9 procenta. Celkově pak export tuzemských firem v přeshraničním pojetí dosáhl loni rekordních 3,89 bilionu korun, meziročně o 7,2 procenta více.
Export do Německa loni vzrostl o 8,7 procenta na 1,26 bilionu korun. Rychle rostl vývoz na Slovensko, meziročně o 14,3 procenta. Do Velké Británie tuzemské firmy vyvezly o 11,9 procenta víc zboží. Dovoz do Česka se loni meziročně zvýšil v přeshraničním pojetí o osm procent. Import z Číny vyskočil o 28 procent.
Bilance zahraničního obchodu skončila loni přebytkem 149,1 miliardy korun, meziročně o 3,1 miliardy korun více. Vývoz v národním pojetí se loni meziročně zvýšil o 6,5 procenta, dovoz vzrostl o 6,7 procenta. Za prosinec vykázal zahraniční obchod přebytek půl miliardy korun, což je meziroční růst o 6,2 miliardy korun.
zdroh: ihned.cz
Čechům se daří nejvíce za posledních osm let
08.02.2016
Čechům se daří nejlépe za posledních osm let – alespoň pokud jde o stav ekonomiky. Kromě základních statistik, jako jsou hrubý domácí produkt (HDP) či vývoj maloobchodních tržeb. Na konci loňského roku dosahoval nejvyšší hodnoty od podzimu 2007.
Index porovnává, jak se zvyšují výdělky zaměstnanců a kolik lidí bylo bez práce. Výsledek vznikne jako rozdíl tempa růstu mezd a míry nezaměstnanosti, která je vydělena dvěma. Když například v prosinci rostly reálné mzdy o 4,3 procenta a bez práce bylo 4,5 procenta osob, index prosperity dosahoval zhruba 2,1 procenta. Od vzniku České republiky v lednu 1993 dosahoval index prosperity v průměru 0,1 procenta. Podle Marka to ale neznamená, že by se naše ekonomická úroveň za uvedené období téměř nikam neposunula.
zdroj: ihned.cz
Češi investovali do podílových fondů o pětinu více peněz
03.02.2016
Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, loni stoupl o 65,3 miliardy na 385,3 miliardy korun, informovala v úterý Asociace pro kapitálový trh (AKAT) s tím, že 79 procent majetku drží fyzické osoby a 21 procent právnické osoby.
Nárůst se projevil zejména u smíšených fondů (35,2 miliardy korun), dluhopisových fondů (11,6 miliardy korun), akciových fondů (13,6 miliardy), nemovitostních fondů (7,4 miliardy) a fondů fondů (čtyři miliardy). Pokles zaznamenaly fondy peněžního trhu (minus 2,8 miliardy) a zajištěné fondy, tzv. strukturované fondy (minus 3,7 miliardy).
Nejvíce peněz je v dluhopisových (101,3 miliardy) a smíšených fondech (102,9 miliardy korun). Hodnota majetku v zahraničních fondech stoupla o 22,2 miliardy na 181,8 miliardy, domácí fondy vykázaly růst o 43,2 miliardy korun na 203,5 miliardy korun.
zdroj: ihned.cz