Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Murphyho vynálezy

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Dvě za sebou jdoucí rány osudu jsou vždy jen předzvěstí začátku.

Výhodně vyměním falešnou pětistovku za dvě pravé dvěstěkorunáčky. Zn..: Berte, dokud je v akci!

Pokud se již jednou něco pokazilo, všechny pokusy o opravu to ještě víc pokazí.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)

Český export bude letos rekordní

04.12.2024 Pomohlo mu oslabení koruny i výroba automobilů. Vývoz zboží z České republiky do zahraničí by mohl podle Asociace exportérů letos vzrůst přibližně o šest procent na rekordních zhruba šest bilionů korun z loňských 5,67 bilionu korun. Růstu exportu v korunovém vyjádření výrazně pomáhá letošní oslabení kurzu koruny vůči euru. Na Exportním fóru v Mladých Bukách na Trutnovsku to řekl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Pro rok 2025 asociace čeká snížení vývozu.
"Oslabení kurzu koruny se na růstu vývozu v korunách podílí zhruba třemi čtvrtinami. Z tohoto pohledu nejsou výsledky exportu nijak skvělé," uvedl Daněk. Při slabší koruně získávají vývozci za euro utržené ze zahraničí více peněz. Zahraniční obchod by měl letos podle odhadu Asociace exportérů skončit přebytkem na úrovni 700 miliard korun. Loni byla bilance zahraničního obchodu, tedy rozdíl mezi hodnotou vývozu a dovozu, v plusu 526 miliard korun.
Za první tři čtvrtletí vývoz meziročně vzrostl o 7,2 procenta na 4,5 bilionu korun. "V přepočtu na eura ale nárůst činil jen 1,9 procenta na 179,7 miliardy eur, oslabení kurzu koruny bylo přibližně pětiprocentní," uvedl Daněk. Vázne podle něj hlavně odbyt do Německa a na Slovensko, což jsou hlavní odbytiště pro české vývozce.
Tahounem růstu vývozu jsou letos automobily. Jejich export za prvních devět měsíců letošního roku meziročně vzrostl téměř o 30 procent na 594 miliard korun.

S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Téměř polovina českých podniků letos utlumí své investice

07.04.2022 Téměř polovina českých podniků letos vlivem výrazného růstu cen surovin, polotovarů a výrobních materiálů, nedostatečné dostupnosti materiálů a vstupních surovin a nepřímých dopadů ruské invaze na Ukrajinu utlumí své investice. Vyplývá to z aktuálního výzkumu Hospodářské komory mezi jejími členy.
Proti lednovému zjišťování je to výrazné zhoršení. "K růstu produktivity je nezbytné, aby podniky investovaly do technologických inovací, strojů a zařízení, výzkumu a vývoje. Nedostatečné investice firem mohou způsobit jejich zaostávání za zahraniční konkurencí, zejména z Německa a dalších západních zemí,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Útlum investic oznámilo 44 procent podniků, ještě v lednu hodlalo snížit investiční aktivity 29 procent. Pokles hlásí především nejmenší firmy a stavebnictví. Třetina podniků oznámila, že letos jejich investiční aktivita klesne o více než desetinu.
S
(Zdroj: eurozpravy.cz)

Hypotéky budou jen pro bohaté, nájemní bydlení také zdražuje

07.04.2022 Úrokové sazby hypoték letí dál vzhůru. Nabídky bank jsou nyní pro mnoho lidí nad jejich finanční možnosti. Zvyšuje se proto zájem o nájemní bydlení, ale i to začíná zdražovat. Hlouběji do kapsy budou muset sáhnout také klienti, kterým letos končí u starších hypoték krátkodobé fixace do pěti let. Na Česko tak naplno dopadla "hypoteční krize".
Ovšem jiná než ta před 14 lety. Průměrná úroková sazba hypoték je opět u pětiprocentní hranice. Je to nejvyšší úroveň od roku 2010, kdy svět čelil následkům finanční krize. Pro srovnání například před pěti lety byla sazba pod dvěma procenty. Znamená to jediné: úvěry na bydlení výrazně zdražily. "Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti při fixaci na tři roky, splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 4,88 procenta činí v dubnu 20 227 korun. To si opravdu každý nemůže dovolit. Kvůli vysokým sazbám a vysokým cenám nemovitostí se stávají hypoteční úvěry produktem pouze pro vysokopříjmové části obyvatel," říká Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select. Dostupnost hypoték nyní zhoršují i přísnější pravidla pro jejich poskytování, která od 1. dubna zavedla Česká národní banka. Žadatelé starší 36 let musí mít naspořeno minimálně 20 procent odhadované hodnoty nemovitosti, výše poskytované hypotéky nesmí překročit 8,5 násobku čistého ročního příjmu a maximální měsíční splátka nesmí být vyšší než 45 procent čistého měsíčního příjmu.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

ČNB opět zasáhla proti inflaci. Sazbu zvedla na pět procent

01.04.2022 Bankovní rada České národní banky zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu na pět procent. Informovala o tom mluvčí centrální banky Markéta Fišerová. Důvodem zvýšení sazeb je rostoucí inflace a s tím spojená snaha centrální banky tlumit inflační očekávání, tedy že inflace nadále rychle poroste.
Takto vysoko byla základní úroková sazba naposledy v roce 2001. Zároveň šlo o páté nadstandardní zvýšení základní sazby o více než 0,25 procentního bodu v řadě za sebou. Ekonomové tento krok centrální banky očekávali. "Současný ekonomický vývoj vykazuje stagflační trend, což je obecně pro centrální banky nepříjemné dilema. Nicméně v situaci s velmi nízkou mírou nezaměstnanosti v tuzemské ekonomice se ČNB rozhodla klást prozatím důraz na boj s inflací a obavy týkající se podvázání růstu ekonomiky jsou prozatím na druhé koleji," uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Dodal, že další zvyšování úrokových sazeb již zrychlování inflace v letošním roce nezvrátí.
ČNB také zvýšila lombardní sazbu o 0,5 procentního bodu na šest procent. Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Diskontní sazbu, na kterou jsou například navázána penále za nesplácené úvěry, zvýšila rovněž o 0,5 procentního bodu na čtyři procenta.
V
(Zdroj: aktualne.cz)

Cena pohonných hmot opět roste, nafta zdražila o korunu

29.03.2022 Ceny pohonných hmot v Česku opět rostou. Nafta na konci minulého týdne stála v průměru 47,06 koruny, to je o korunu a osm haléřů více než předchozí neděli. O něco mírněji pak podražil benzin, když jeho cena stoupla o padesát haléřů na 44,48 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. "Obnovení růstu cen pohonných hmot, a to zejména nafty, bylo očekávané. Důvodem bylo opětovné zvýšení cen ropy a velkoobchodních cen paliv na evropském trhu," vysvětluje pro Aktuálně.cz analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.
"V nejbližších dnech ještě může nastat další zdražení, a to především u nafty, u které přetrvávají značné celoevropské problémy na straně nabídky," upozorňuje. Výkyvy cen na trhu s ropou vyvolává jak ruská invaze na Ukrajinu, tak pandemická situace v Číně. Rusko je druhý největší vývozce ropy na světě, Čína zase největší světový dovozce této suroviny. Minulý týden obchodníky s ropou i palivy na burze v Rotterdamu znervóznil požadavek ruského prezidenta Vladimira Putina, ať země platí Rusku za energie v rublech, a i to, že země EU i G7 takový postup převážněji odmítají. Ceny ropy tak v reakci na tuto situaci rostly. Začátkem tohoto týdne již ovšem ropa opět zlevňuje. Důvodem jsou pro změnu obavy ze slabší poptávky po pohonných hmotách v Číně. Šanghaj, finanční centrum země, totiž zahájila dvoufázovou uzávěru ve snaze omezit nárůst počtu nově nakažených koronavirem.
AS
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner