Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Úmrtí podnikatele z pohledu živnostenského zákona
27.06.2012
Živnostenské oprávnění vydané podnikateli, který je fyzickou osobou, opravňuje k provozování konkrétní živnosti jen tu fyzickou osobu, na jejíž jméno je vystaveno. Je nepřenosné. Výjimku z této zásady upravují ustanovení, která stanovují postupy zajišťující plynulé pokračování chodu podniku po úmrtí podnikatele.
Živnostenské úřady jsou informovány o úmrtí podnikatele z evidence obyvatel. Novelizujícím zákonem je zajištěno, aby v živnostenském rejstříku byly řádně a aktuálně vyznačeny zániky živnostenských oprávnění v důsledku úmrtí podnikatele. Nově tento zákon upřesňuje postavení osob oprávněných pokračovat v provozování živnosti po zemřelém podnikateli. Nově je stanovena povinnost soudu poskytnout na žádost živnostenského úřadu údaj o tom, kdy nabylo právní moci usnesení soudu o skončení řízení o dědictví po zemřelém podnikateli.
Zůstává zachován okruh oprávněných osob, které při úmrtí podnikatele mohou po dobu trvání dědického řízení pokračovat v provozování živnosti na základě živnostenského oprávnění zemřelého podnikatele.
Dotovaný zadavatel
24.05.2012
Vymezení pojmu „dotovaný zadavatel“ novela zákona o veřejných zakázkách značně zjednodušila.
Aby právnická nebo fyzická osoba byla považována za dotovaného zadavatele, musí jí zadávaná veřejná zakázka splňovat jednu z těchto podmínek: veřejná zakázka je z více než 50 % hrazena z peněžních prostředků pocházejících z veřejných zdrojů; peněžní prostředky poskytnuté na veřejnou zakázku z veřejných zdrojů přesahují 200 milionů Kč. I když jsou peněžní prostředky poskytované prostřednictvím jiné osoby, jsou považovány za poskytované z veřejných zdrojů.
Pracovně-lékařské služby
22.05.2012
Součástí zdravotní reformy je i zákon o specifických zdravotních službách s účinností od 1. dubna 2012.
Zákon o spcifických službách obsahuje novou kapitolu, jejíž ustanovení zasahují do personální činnosti zaměstnavatelů při zjišťování zdravotního stavu zaměstnanců nebo uchazečů o zaměstnání. Zákon zavádí a nově vymezuje pojem „pracovnělékařská služba“ (dále jen „poskytovatel služeb“). Její součástí je hodnocení vlivu pracovní činnosti, pracovního prostředí a pracovních podmínek a zejména hodnocení zdravotního stavu za účelem posuzování zdravotní způsobilosti k práci.
Obecní zájem a pracovní volno
22.05.2012
Vedle důležitých osobních překážek v práci jako je např. vyšetření ve zdravotnickém zařízení, svatba, stěhování apod. existují v průběhu pracovního poměru překážky v práci na straně zaměstnance z důvodu tzv. obecného zájmu.
Jde o tři skupiny překážek, které ZP blíže konkretizuje. Jedná se o výkon veřejné funkce (např. člen zastupitelstva obce, poslanec Sněmovny, senátor, přísedící u soudu), občanskou povinnost (účast svědka v trestním řízení, soudní znalci, poskytnutí první pomoci při živelních událostech nebo obdobných mimořádných případech) a jiné úkony v obecném zájmu (např. činnost vedoucího na dětském táboře, dárci krve apod.).