Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Výrobci aut táhnou dolů český průmysl i export
11.10.2021
Domácí ekonomika začíná brzdit. Důvodem jsou přetrvávající problémy automobilek, kterým se na skladech hromadí nedokončené vozy. Už třetí měsíc po sobě česká exportně orientovaná ekonomika také více věcí dováží, než vyváží. Obchodní bilance za srpen dokonce vykázala schodek 28,1 miliardy korun, což je nejvíce v historii. Ukazují to aktuální čísla Českého statistického úřadu za srpen.
„Propadá se obchod s auty – propadá se celý zahraniční obchod,“ říká Jiří Šimek, analytik společnosti Citfin. Ve prospěch exportérů podle něj nehraje ani současná politika ČNB, která minulý týden kvůli inflaci rekordně zvýšila úrokové sazby na úroveň 1,5 procenta. To vede i ke zpevňování koruny, což nahrává dovozcům a není výhodné pro exportéry. Pozice vývozců se může zlepšit až poté, co ČNB dostane inflaci pod kontrolu. „To se však nestane dříve než ve druhé polovině příštího roku,“ dodal.
V
Průmysl v srpnu meziročně klesl
08.10.2021
Český průmysl v srpnu přešel do meziročního poklesu o 1,4 procenta z červencového růstu o 6,8 procenta. Důvodem poklesu výroby byly zejména neplánovaně prodloužené dovolené v automobilovém průmyslu a plánované odstávky v energetice. Stavební výroba předminulý měsíc mírně zrychlila meziroční růst na 1,2 procenta z červencových 0,5 procenta. Vyplynulo to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Hodnota nových zakázek v průmyslu se proti loňskému srpnu zvýšila o 3,5 procenta, což bylo ale dáno hlavně růstem cen, nikoliv objemem zakázek. V meziměsíčním srovnání byla průmyslová výroba nižší o 3,2 procenta.
Většina průmyslových odvětví v meziročním srovnání podle statistiků ale zaznamenala lepší výsledky, přičemž nejvíce vzrostla produkce ve strojírenství, kovovýrobě a výrobě elektrických zařízení. "V kumulaci obou prázdninových měsíců průmyslová produkce meziročně vzrostla o téměř tři procenta," uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu Veronika Doležalová.
Výroba strojů a zařízení se proti loňského srpnu zvýšila o 11,3 procenta, ve výrobě elektrických zařízení produkce vzrostla o 7,1 procenta a u výroby kovových konstrukcí a kovodělných výrobků o šest procent. Naproti tomu výroba aut meziročně klesla o 28,4 procenta a výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla o 6,6 procenta. O téměř pětinu nižší produkci vykázal dřevozpracující průmysl.
V
Už desetina Čechů je rizikově zadlužených
06.10.2021
České domácnosti mají vypůjčené dohromady necelé dva biliony korun. Většina z toho jsou hypotéky, 272 miliard korun ale představují spotřebitelské úvěry. Na co si nejčastěji lidé půjčují a z jakého důvodu, zjišťoval obsáhlý průzkum České bankovní asociace. Zkušenost s půjčkou má naprostá většina Čechů - a to hned osm z deseti respondentů. Nejčastěji si lidé na dluh pořizují auto či motorku, častěji muži než ženy a lidé s čistým měsíčním příjmem nad 30 tisíc korun.
Dále si na úvěr pořizují spotřební elektroniku a také elektrospotřebiče typu pračky, myčky, ledničky. Často se zadlužují i kvůli rekonstrukci či vybavení bytu. U těchto půjček už genderové rozdíly nejsou. Aktuálně má úvěr 43 procent lidí. Nejčastěji dluží do výše 200 tisíc korun. Téměř dvě třetiny Čechů si půjčku, kterou momentálně splácí, vzaly z důvodu nedostatku hotovosti, pětina nechtěla čekat, než si našetří. Každý desátý Čech se pak na nákup na splátky nechá nalákat výhodnou akcí," uvádí Michal Straka, specialista na finanční trh výzkumné agentury Ipsos, která pro Českou bankovní asociaci průzkum připravila.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Ceny energií letí vzhůru
04.10.2021
Ve Velké Británii už vznikají vtipy o tom, zda budou mít auta na co jezdit, v kontinentální Evropě se lidé zase začínají bát, aby měli v zimě čím topit. Rekord za rekordem překonává už několik týdnů za sebou historicky nejdražší elektřina. A mohutně jí sekunduje i zemní plyn, který svá historická maxima překročil v polovině týdne.
„Cena na evropském trhu prorazila hranici 1000 amerických dolarů za 1000 kubíků, a to vůbec poprvé v historii,“ uvedla ve své zprávě GECF, organizace sdružující země vyvážející plyn. Cena vychází z nizozemského TTF, což je virtuální místo, na kterém se obchoduje s plynem.
Extrémní růst je ale vidět i na lokálním českém trhu pražské energetické burzy. Aktuálně se ve čtvrtek cena plynu na další den vyšponovala až k 95 eurům za megawatthodinu. Loni to bylo necelých 13 eur. To je nárůst o astronomických 650 procent.
V