Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Mnohem více zaměstnavatelů bude zaměstnance nabírat než propouštět
16.09.2021
Čeští zaměstnavatelé plánují i ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku více nabírat zaměstnance než propouštět. Vyplývá to z pravidelného průzkumu společnosti Manpower mezi 750 zaměstnavateli v soukromém i veřejném sektoru v ČR, jehož výsledky firma dnes zveřejnila na tiskové konferenci.
S
Největší nepřátelé oživení hospodářství: inflace a málo lidí
15.09.2021
Zpráva, která vyráží dech, inflační šok nebo poplach. Analytici ve svých komentářích v těchto dnech označují nejnovější údaje o růstu spotřebitelských cen velmi dramaticky. Není divu: Česko zažívá nejrychlejší inflaci za posledních 13 let a podle odborníků není zdražování ani zdaleka u konce. Přinese i vyšší úrokové sazby a může být jednou z překážek zotavení ekonomiky z pandemie.
Rok a půl po nástupu krize způsobené šířením covidu-19 se české hospodářství rovněž znovu potýká s nedostatkem pracovních sil, tedy problémem, který tu byl už před pandemií. Firmám chybí více než 360 tisíc pracovníků, nejvíce v historii, a musí o lidi bojovat vyššími mzdami. Podle metodologie používané v Evropské unii mělo Česko v červenci míru nezaměstnanosti 2,8 procenta, nejnižší z celé sedmadvacítky států.
V
Inflace v srpnu vzrostla na 4,1 %
13.09.2021
Extrémně vysoká inflace dokládá, že ČNB bude muset na růst cen co nejdříve reagovat. Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku opět překonal všechny odhady. V srpnu se inflace zvýšila na 4,1 procenta z předchozích 3,4 %. V průměru se očekával výsledek zhruba 3,6 %. Růst cen o 1 procentní bod na prognózou ČNB.
„Největší cenový přírůstek jde na vrub nákladům na bydlení, kde rostly ceny výrobků a služeb pro údržbu a opravy bytu. Nicméně cenový růst jde napříč spotřebitelským košem. Mírně vyšší byl růst cen u čerpacích stanic. Namísto sezónního zlevnění potravin se pak dostavil jejich růst. Dle našeho předběžného odhadu akcelerovala jádrová inflace na meziroční tempo 4,8 %,“ komentuje růst cen ekonom Michal Brožka z Investment Banking.
Podle Brožky bude tempo zdražování ve zbytku roku slábnout a meziroční míra inflace dosáhne na konci roku 4 procenta. Ale i v případě, že bude tempo zdražování slábnout, růst v srpnu indikuje meziroční míru inflace na konci roku na úrovni 4,7 procenta.
„Obecně ve prospěch růstu spotřebitelských cen hovoří oživující spotřeba domácností, utahující se trh práce a omezená nabídka v některých oblastech, které jsou postižené zpožděnými dodávkami do výroby. Stále zůstává nezodpovězenou otázkou, jaká část současných cenových pohybů je pouze přechodného charakteru a souvisí s krátkodobým cenovým přizpůsobením po pandemii. Podobnou otázku si kladou v mnoha dalších zemích,“ komentuje dění Brožka.
V
Předčasné splacení hypotéky by mohlo zdražit
10.09.2021
Lidé, kteří se rozhodnou předčasně splatit hypotéku, se musí připravit, že jim banka za zrušení úvěru naúčtuje zvláštní poplatek. Jeho výše není u všech bank stejná – některé požadují od klientů desítky tisíc, jiné si účtují jen stovky korun.
Česká bankovní asociace (ČBA), která tuzemské banky sdružuje, se teď ale snaží změnit zákon tak, aby byla jednotná pravidla pro všechny a aby bankám neunikaly stovky milionů korun způsobené odchody klientů.
V