Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Letošní žně jsou pomalé
26.07.2021
Letošní žně jsou nebývale pomalé kvůli opožděné vegetaci. Uvedlo to ve sklizňovém zpravodajství ministerstvo zemědělství.
Sklizena jsou tři procenta ploch základních obilovin, loni to byl touto dobou dvojnásobek. Řepky je sklizeno přes procento ploch, loni byl zhruba pětinásobek. Postup prací zpomalují také bouřky s kroupami.
S
Hypoteční trh navzdory zdražování jede dál
22.07.2021
Za první pololetí tohoto roku si desítky tisíc klientů českých bank sjednaly úvěry na bydlení ve výši 224 miliard korun. Na taková čísla se dostávaly jen v těch nejlepších obdobích za celý rok, například v letech 2016 a 2017. Zájemce o vlastní střechu nad hlavou neodrazuje ani neustále rostoucí průměrná výše sjednaných úvěrů, ani zvyšující se úroková sazba, která činí hypotéky stále dražšími.
Podle dat Fincentrum Hypoindexu se červen stal s objemem sjednaných hypoték ve výši 44,5 miliardy korun druhým nejúspěšnějším měsícem v historii. Větší celkovou hodnotu měly podepsané smlouvy jen letos v březnu, kdy byla částka ještě zhruba o 200 milionů vyšší. Velkou část, zhruba jednu třetinu, tvoří mezi nově sjednanými úvěry ty, jež si lidé převedli ke konkurenční bance s vidinou nižší úrokové sazby. Mezi těmito takzvaně refinancovanými a čistě novými úvěry metodika Hypoindexu nerozlišuje.
Analytik poradenské společnosti Fincentrum Jiří Sýkora se domnívá, že již v červenci může dojít k vyrovnání loňského rekordního objemu sjednaných hypoték, což je 254 miliard korun. A na konci roku bude hodnota atakovat hranici 300 miliard.
V
Nezaměstnanost v červnu klesla
12.07.2021
Podíl nezaměstnaných v Česku v červnu klesl na 3,7 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně než v květnu. Na Twitteru to v pátek uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Počet uchazečů o práci v evidenci úřadu se oproti květnu snížil o zhruba 12 500 na 273 302.
Ve srovnání s minulým rokem hledalo letos v červnu práci o 3665 lidí víc, meziročně ale přibylo i volných pracovních míst, a to o 20 708.
Důvodem dalšího poklesu nezaměstnanosti jsou podle odborníků především zlepšující se pandemická situace a nedostatek pracovníků ze zahraničí. Trh práce podle úřadu ovlivňují zejména sezonní práce ve stavebnictví, zemědělství, lesnictví, rybářství, v živočišné a potravinářské výrobě, pohostinství, prodeji či ve službách.
"V souvislosti s uvolňováním ochranných opatření obnovili své ekonomické aktivity zaměstnavatelé působící v oborech, ve kterých vlivem pandemie došlo ke značným hospodářským ztrátám. Řada nezaměstnaných také nastoupila do práce v rámci sezonních činností, které už jsou v plném proudu," uvedl generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon.
V
Chybějící součástky a materiál brzdí české podniky
09.07.2021
Tuzemské firmy mají dostatek zakázek, jen často nemají z čeho vyrábět. Složitou situaci potvrdila také středeční čísla o domácím průmyslu nebo zahraničním obchodu. Průmyslová výroba v květnu sice meziročně vzrostla o více než čtvrtinu, ale v porovnání s letošním dubnem jde o pokles o 3,6 procenta. Důvodem je především nedostatek součástek a výrazné zdražení řady materiálů.
„V současné chvíli chybí materiál na zhotovení výrobku. V některých případech extrémní nárůst cen vstupních materiálů vede k zákaznickému rozhodnutí projekty zastavit. Náš zákazník z USA v polovině září zastavuje projekt právě z důvodu extrémního nárůstu ceny oceli, neboť v tomto případě činí 85 procent hodnoty výrobku,“ říká například Evžen Reitschläger, jednatel vlašimské společnosti Metalkov, který zároveň působí ve vedení Asociace malých a středních podniků.
V