Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Životní náklady Čechů rostou
25.06.2019
Počet neplatičů půjček, kteří nevycházejí se svými příjmy, se meziročně zvýšil o osm procent. Nejde přitom o nejnižší příjmové skupiny. Ve většině případů tito lidé vykonávají kvalifikovanou práci a dostávají takovou mzdu, že nemají nárok na žádné sociální dávky.
Problémem jsou prý rostoucí životní náklady. Podle ČSÚ průměrná mzda vzrostla reálně o 4,6 %, ale průměrnou měsíční mzdu 32 466 korun hrubého má jen jedna třetina zaměstnanců, respektive polovina vydělává méně než 27 582 korun. Pro téměř pětinu domácností je obtížné vycházet se svými příjmy a skoro čtvrtina domácností není schopna platit neočekávaný výdaj nad 10 000 korun.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz )
Komerční banka omylem rozeslala 130 tisíc plateb dvakrát
23.06.2019
Jednalo se o platby na účty v ostatních bankách. Peníze se klientům, kteří se těšili z dvojnásobné částky, ještě ten samý večer začaly strhávat a odesílat zpět do Komerční banky.
Podle mluvčího banky došlo k duplicitnímu odeslání z důvodu technické chyby na straně KB. Neprodleně bankám příjemců poslali žádost o storno transakcí, čím se měl problém vyřešit. Klienti jiných bank, kterým přišli duplikované platby, budou ve svých výpisech vidět dvě stejné příchozí platby a jednu stornovanou. Tyto výpisy budou jedinou upomínkou technického problému Komerční banky.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Dělníci marodí pětkrát častěji než manažeři
22.06.2019
Rozdíly v absenci a nemocnosti zaměstnanců, podle průzkumu PwC, nejvýrazněji ovlivňuje pozice, na níž lidé pracují. Manuální pracovníci mají v některých odvětvích až šestinásobně vyšší absenci než manažeři. Nejvyšší absenci vykazuje automobilový průmysl s průměrem 14, 4 dne a s nemocností 12,1 dne.
Naproti tomu v high-tech odvětví jsou zaměstnanci nemocní pouze 4,7 dne za rok. Analýza také ukázala, že počet dnů nemoci je také přímo úměrný velikosti společnosti. Nepřítomnost pracovníků firmám ale zvyšuje náklady a někdy jde až o dvojnásobek mzdy chybějícího zaměstnance. Proto by firmy měly pamatovat i na tento faktor spokojenosti jejich zaměstnanců.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Soud rozhodl: čeští majitelé aut VW mají nárok na odškodnění
21.06.2019
Obvodní soud pro Prahu 8 zatím nepravomocně uznal nárok na odškodnění českých majitelů vozů koncernu Volkswagen v tzv. kause Dieselgate. Naftové vozy koncernu byly vybaveny softwarem, který sloužil k manipulaci s emisemi. Volkswagen má podle březnového verdiktu vyplatit celkem 533 milionů korun.
Volkswagen prohrál spor s majiteli aut proto, že se v požadované lhůtě nevyjádřil k jejich žalobě. Soud tedy vynesl takzvaný rozsudek pro uznání. Vyhověl tak 2435 lidem. Nároky byly uznané ve výši 220 000 Kč na jednoho zákazníka. Částka je odvozená od modelu odškodnění v USA, kde VW již dříve dobrovolně vyplatil postiženým spotřebitelům až 10 000 dolarů a zároveň jim nabídl opravu či zpětný odkup vozidel s upravenými motory.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)