Zahraniční obchod Česka skončil v únoru v přebytku 35,5 miliardy korun
08.04.2025
Meziročně byl o 0,5 miliardy nižší. Příznivý vliv na celkovou bilanci měl především obchod s motorovými vozidly, elektřinou, ropou a zemním plynem. Vyplývá to z předběžných výsledků, které zveřejnil Český statistický úřad.
"Únorová obchodní bilance si zachovala příznivý vývoj zejména kvůli nárůstu vývozu motorových vozidel a jejich dílů, a to meziročně o šest procent. Jejich dovoz naopak klesl o 4,9 procenta. K meziročnímu růstu dovozu pak nejvíce přispěla elektrická zařízení, a to o 11,7 procenta," uvedla ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu Českého statistického úřadu. Meziročně vzrostl vývoz o 1,3 procenta na 400 miliard korun a dovoz o 1,6 procenta na 364,5 miliardy korun. Letošní únor měl o jeden pracovní den méně než únor 2024.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Káva je nejdražší od roku 1977
04.12.2024
Termínové kontrakty na kávu arabica vystoupaly na newyorské burze na nejvyšší úroveň od roku 1977. V letošním roce přidaly už takřka sedmdesát procent. Stěžejním důvodem dramatického nárůstu je obava z nedostatku kávy v důsledku špatné sklizně kávových zrn. Obavu tedy ve své podstatě stupňují letošní teplotní extrémy a extrémně silné deště v zemích typu Brazílie nebo Vietnamu, které globálně představují dvě hlavní pěstitelské velmoci. Tyto extrémy ničí úrodu, což ohrožuje celkovou světovou produkci kávy. Vývoj cen na burze tuto obavu odráží.
Zdražují obě základní varianty kávy, tedy jak robusta, tak arabica. Robusta k dnešku přidává na londýnské burze za letošek dokonce 85 procent. Burzovní cena kávy se s jistým zpožděním, způsobeným například využitím či doprodejem zásob pořízených ještě za nižší cenu, promítne i do spotřebitelských cen v obchodech, kavárnách či restauracích.
Zdražování už oznámila například švýcarská společnost Nestlé. Nestlé také bude zmenšovat velikost balení či gramáž svých výrobků, jako je Nespresso nebo Nescafé. Zmenšování balení bez odpovídající snížení ceny je také formou zdražování, jež se označuje jako „smrskflace“.
S
Český export bude letos rekordní
04.12.2024
Pomohlo mu oslabení koruny i výroba automobilů. Vývoz zboží z České republiky do zahraničí by mohl podle Asociace exportérů letos vzrůst přibližně o šest procent na rekordních zhruba šest bilionů korun z loňských 5,67 bilionu korun. Růstu exportu v korunovém vyjádření výrazně pomáhá letošní oslabení kurzu koruny vůči euru. Na Exportním fóru v Mladých Bukách na Trutnovsku to řekl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Pro rok 2025 asociace čeká snížení vývozu.
"Oslabení kurzu koruny se na růstu vývozu v korunách podílí zhruba třemi čtvrtinami. Z tohoto pohledu nejsou výsledky exportu nijak skvělé," uvedl Daněk. Při slabší koruně získávají vývozci za euro utržené ze zahraničí více peněz. Zahraniční obchod by měl letos podle odhadu Asociace exportérů skončit přebytkem na úrovni 700 miliard korun. Loni byla bilance zahraničního obchodu, tedy rozdíl mezi hodnotou vývozu a dovozu, v plusu 526 miliard korun.
Za první tři čtvrtletí vývoz meziročně vzrostl o 7,2 procenta na 4,5 bilionu korun. "V přepočtu na eura ale nárůst činil jen 1,9 procenta na 179,7 miliardy eur, oslabení kurzu koruny bylo přibližně pětiprocentní," uvedl Daněk. Vázne podle něj hlavně odbyt do Německa a na Slovensko, což jsou hlavní odbytiště pro české vývozce.
Tahounem růstu vývozu jsou letos automobily. Jejich export za prvních devět měsíců letošního roku meziročně vzrostl téměř o 30 procent na 594 miliard korun.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Lidé za elektřinu a plyn ušetří, státem určovaná část ceny ale stoupne
04.12.2024
Koncové ceny energií pro všechny odběratele podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) v příštím roce klesnou. Elektřina pro průměrnou domácnost meziročně zlevní o 10,1 procenta, plyn o 8,5 procenta, odhadl. Regulovaná složka ceny, kterou určuje stát, přitom v příštím roce pro domácnosti o jednotky procent vzroste.
U elektřiny o 1,4 procenta, u plynu o 8,6 procenta, což znamená nárůst o desítky korun za spotřebovanou megawatthodinu (MWh). Na tiskové konferenci to uvedl předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček. Výsledné ceny energií tak klesnou díky zlevňování u dodavatelů.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Ceny energií se příští rok změní, distributoři zveřejnili nové ceníky
18.11.2024
Od začátku roku 2025 mohou domácnosti v České republice očekávat úlevy v nákladech na elektřinu a plyn, protože několik hlavních dodavatelů energií ohlásilo snižování cen nefixovaných produktů. Tento krok přichází po několika letech rostoucích cen energií, které byly zátěží pro mnohé domácnosti, a je tak vítanou úlevou.
Společnost ČEZ ohlásila, že od 1. ledna sníží cenu elektřiny v nejběžnější sazbě D02, která se vztahuje na odběratele, kteří elektřinou nejen svítí, ale také vaří. Cena klesne o přibližně šest procent, což znamená, že za megawatthodinu (MWh) zákazníci zaplatí 4 099 Kč. Podobně dojde ke snížení cen u plynu na dobu neurčitou o devět procent. Tato změna bude automatická a zahrne přibližně 1,7 milionu lidí, což by mělo přinést významnou finanční úlevu.
Innogy, další velký dodavatel energií, snižuje ceny už od 1. prosince 2024. U silové elektřiny ve vysokém tarifu dojde ke snížení ceny o 300 Kč za MWh, což znamená pokles na 3 924 Kč. U plynu se cena sníží o 30 haléřů za kilowatthodinu (kWh), což představuje přibližně 300 Kč na MWh. Pro zákazníky Innogy to znamená přímou úsporu, která může být výrazná zejména při vyšší spotřebě.
Společnost E.ON rovněž potvrdila snížení cen od ledna 2025. V distribuční sazbě D02d, která je nejrozšířenější, budou zákazníci nově platit 3 933 Kč za MWh, což představuje úsporu přes 800 Kč oproti současným cenám. Radek Fišer, vedoucí prodeje elektřiny pro domácnosti v E.ON, uvedl, že zákazníci nemusí pro získání této slevy nic dělat, protože snížení cen proběhne automaticky a dojde i k úpravě záloh.
Další dodavatel energií, společnost MND, se rovněž připojuje k trendu snižování cen. Domácnosti s běžným ceníkem a věrnostní prémií 6 %, které vytápějí plynem s roční spotřebou 10 MWh, by měly za rok ušetřit celkem 3 200 Kč. Cena elektřiny v sazbě D02d se také sníží, a to z 4 544 Kč na 4 074 Kč za MWh, což představuje pokles o 470 Kč.
PRE (Pražská energetika) už ceny snížila od září 2024, přičemž u elektřiny v sazbě D02d bude cena za kilowatthodinu 3,20 Kč bez DPH, což by mělo přinést roční úsporu průměrně 1 200 Kč. Cena plynu se snížila z 1,74 na 1,45 koruny za MWh, a domácnosti, které používají plyn k vytápění, by měly ročně ušetřit až 6 000 Kč.
S