Česko má 5184 dobíjecích bodů pro elektromobily, za řadou zemí EU výrazně zaostává
25.07.2024
Podíl bodů s velmi rychlým dobíjením činí 6,6 procenta, je jich tedy 344. Vyplývá to z tiskové zprávy Lukáše Kaduly z Centra dopravního výzkumu a z aktualizovaných údajů na webu Čistá doprava. Ačkoliv se tempo výstavby dobíjecích stanic v posledních letech zrychlilo, před Českem je v počtu dobíjecích bodů například velikostně srovnatelné Řecko či Portugalsko a státy jako Dánsko, Rakousko, Švédsko či Belgie jich mají násobně více.
Téměř 60 procent dobíjecích bodů v EU přitom připadá na tři státy, a to Nizozemsko, Německo a Francii. V Nizozemsku, které má o polovinu obyvatel více než Česko, je dobíjecích bodů zhruba 170 tisíc, což je více než třicetinásobek. Dobíjecí bod se přitom nerovná počtu dobíjecích stanic, nýbrž počtu konektorů, u kterých mohou elektromobily nabíjet současně. Každá dobíjecí stanice má minimálně jeden takový konektor, nejčastěji se však lze setkat se dvěma konektory.
V prvním pololetí bylo v Česku nově zaregistrováno 5622 bateriových elektrických vozidel, celkem jich je 40.584. Čtvrtina nových registrací připadala na ojetiny. Jednoznačně v oblíbenosti vede Tesla s 1987 registracemi, druhá je se 489 vozy Škoda, podobný počet registrovaných aut je značky BMW. Tesla byla nejčastěji registrovaným elektroautem i mezi ojetinami. "Meziroční růst registrací nových bateriových elektrických vozidel činil v prvním pololetí 38,6 procenta. Podíl na celkových registracích byl 3,6 procenta, což nás v EU řadí na 24. pozici. Zásadní vliv na meziroční růst měl bezesporu také postupný náběh záručního programu Elektromobilita Národní rozvojové banky, který byl spuštěn v březnu," uvedl Kadula.
V EU bylo za první pololetí registrováno 712.637 bateriových elektrických aut, jejich podíl na celkových registracích dosáhl 12,5 procenta. Benzinových aut byla třetina, hybridních bez externího dobíjení 29 procent a dieselových 13 procent. Meziročně bylo registrováno o 1,3 procenta více bateriových aut. Na nízký růst měl vliv trh v Německu, který poklesl o 16,4 procenta. Citelně klesaly i trhy ve Švédsku či ve Finsku, naopak velké trhy jako Francie, Belgie, Nizozemsko či Dánsko rostly.
S
Evropská komise schválila podporu devět miliard korun pro českou železnici
03.08.2023
Peníze mají pomoci české železnici k interoperabilitě, tedy bezpečnému a nepřerušovanému provozu. Podporu budou moci čerpat železniční dopravci a Správa železnic do konce července roku 2028. V tiskové zprávě to oznámil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Program má podpořit například modernizaci českých železničních vozidel na evropský systém řízení železničního provozu.
Tento systém v sobě zahrnuje zavedení ETCS, tedy evropského vlakového zabezpečovacího systému, a zavedení komunikačního systému GSM-R. Podpůrný evropský program obsahuje pět podprogramů, jeden z nich nově cílí na podporu zavedení takzvaného automatického digitálního spřáhla (DAC). Má zajistit větší automatizaci přepravy nákladů po kolejích. Nový systém spojování vozů má nahradit klasickou techniku, ke které je potřeba ruční práce posunovačů. Podpora DAC nebyla v předchozích verzích programu. "Je základním předpokladem pro automatizaci vlakotvorné činnosti," stojí v tiskové zprávě.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Míra nezaměstnanosti v EU v červnu zůstala na 5,9 procenta
02.08.2023
Oznámil to Evropský statistický úřad Eurostat. Nejnižší míru nezaměstnanosti vykázala Malta, a to 2,6 procenta. Za ní následovaly Česká republika a Polsko, obě s hodnotou 2,7 procenta. Údaje Eurostatu nicméně ukázaly v Česku na výrazný vzestup nezaměstnanosti mezi mladými lidmi. V eurozóně zůstala míra nezaměstnanosti v meziměsíčním srovnání rovněž beze změny, a to na 6,4 procenta.
V meziročním srovnání ale v eurozóně i v EU nezaměstnanost klesla. Loni v červnu v eurozóně dosahovala 6,7 procenta a v EU činila 6,1 procenta. V Česku míra nezaměstnanosti podle údajů Eurostatu v červnu vzrostla na 2,7 procenta z květnových 2,5 procenta. Ve věkové kategorii do 25 let se ale zvýšila na 13,7 procenta z květnových 9,5 procenta. Meziročně se téměř zdvojnásobila ze 7,2 procenta, kde byla v červnu loňského roku. Nejvyšší míru nezaměstnanosti v rámci EU podle údajů Eurostatu vykázalo Španělsko, a to 11,7 procenta. Za ním následovalo Řecko s 11,1 procenta.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Prezident podepsal novelu pravidel pro vyměřování místních poplatků
01.08.2023
Prezident Petr Pavel podepsal novelu pravidel pro vyměřování místních poplatků, která nabude účinnosti od příštího roku. Nová novela umožní lázeňským městům vybírat pobytový poplatek i v případě lázeňské péče, která je plně hrazena ze zdravotního pojištění, včetně platby za ubytování. Pavel také podepsal zákon o zrušení obsoletních právních předpisů a o sjednocení pravidel pro konání veřejných dražeb. Dříve platilo, že na plně hrazenou lázeňskou péči se nevztahoval pobytový poplatek, na rozdíl od příspěvkové péče, kdy pojišťovna hradí pouze léčení, a od péče plně placené klientem. Novela odstraňuje tento rozdíl. Ovšem obce budou mít možnost osvobodit pacienty s plně hrazenou lázeňskou péčí od tohoto poplatku prostřednictvím vyhlášky.
Další novinkou je zákon o zrušení obsoletních právních předpisů. Více než 10 000 zákonů, nařízení a vyhlášek, které sice formálně platí, ale už se nepoužívají, zmizí z českého právního řádu počátkem příštího roku. To má přispět k pročištění a zpřehlednění právního systému.
Podle vypracované předlohy ministerstvem vnitra se zruší přes 6600 tzv. vyhaslých právních předpisů, které jsou sice stále platné, ale v praxi se nepoužívají. Dalších zhruba 3600 předpisů už v minulosti zrušilo některé obecné ustanovení, ale stále jsou obsaženy v právním řádu.
Takové nadbytečné předpisy zatěžují systém eSbírka, který má sloužit občanům k elektronickému vyhledávání veškerých zákonů a mezinárodních smluv v platné podobě. Očištění právního systému by tedy mělo přispět k efektivnějšímu fungování tohoto systému.
Zároveň se plánuje sjednotit pravidla pro konání veřejných dražeb, které jsou převážně v elektronické formě, od roku 2025. K tomu bude zřízena Centrální evidence veřejných dražeb, která by měla usnadnit povinné zveřejňování dražebních dokumentů. Tento krok má být zaveden na základě změn obsažených v novém zákonu, který dnes podepsal prezident Petr Pavel, spolu s příslušnými novými úpravami.
S
Inflace v EU se opět snížila. V Česku zůstává enormně vysoká
28.07.2023
V červnu zaznamenala Evropská unie opět výrazný pokles míry inflace, která klesla na 6,4 procenta. Jde o snížení o sedm desetin procentního bodu ve srovnání s květnem. Tuto informaci zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.
V České republice se tempo růstu spotřebitelských cen ještě více zpomalilo. Inflace se snížila o 1,3 bodu na 11,2 procenta. Nicméně, i přesto zůstává Česká republika třetí nejvyšší mírou inflace v rámci všech zemí Evropské unie.
Co se týče eurozóny, statistický úřad potvrdil předchozí rychlý odhad, podle kterého se inflace snížila na 5,5 procenta z květnových 6,1 procenta. V porovnání s předchozím rokem, kdy se ceny výrazně zvyšovaly kvůli dramatickému zdražování energií, byla inflace v EU 9,6 procenta. V zemích používajících euro dosáhla 8,6 procenta. V červnu tohoto roku se ceny v EU i v eurozóně meziměsíčně zvýšily o 0,3 procenta.
Ceny nejrychleji rostly ve čtveřici států Visegrádské skupiny (V4) stejně jako v květnu. Nejvýrazněji zdražovaly v Maďarsku (19,9 procenta), dále na Slovensku (11,3 procenta), v Česku (11,2 procenta) a Polsku (11 procent)...
B