Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Věci se kazí

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Hledáme analfabety na práci s přísně tajnými dokumenty. Zn..: Úřad vlády.

Výhodně vyměním falešnou pětistovku za dvě pravé dvěstěkorunáčky. Zn..: Berte, dokud je v akci!

Mýlit se je lidské ale výsledek stojí za to.

(Murphyho zrnká II)

Co čeká po eurovolbách zvolené europoslance a Evropskou unii?

11.06.2024 Občané Evropské unie si v eurovolbách zvolili 720 poslanců, kteří je budou v Evropském parlamentu (EP) zastupovat následujících pět let. Po volbách oznámí vnitrostátní orgány členských států EU jména zvolených europoslanců a ověří, zda nevykonávají funkce neslučitelné s mandátem poslance EP. První činností nových poslanců bude jednání o vytvoření politických skupin (frakcí), která mohou trvat až do první plenární schůze ve Štrasburku. Politická skupina musí mít minimálně 23 poslanců z alespoň sedmi členských států, jak uvádí stránka EP. Ustavující plenární schůze se bude konat od 16. do 19. července, čímž začne nové volební období.
Na ní poslanci zvolí předsedu EP, 14 místopředsedů a pět kvestorů. Také rozhodnou o složení stálých výborů a podvýborů EP a oznámí členy jednotlivých výborů. Po této schůzi se uskuteční první zasedání výborů, kde zvolí své předsedy a místopředsedy. Dalším klíčovým úkolem EP po volbách je volba předsedy Evropské komise (EK). Tento proces může začít po ustavující plenární schůzi a proběhnout po letní přestávce (na schůzi 16.-19. září), ale může se také uskutečnit dříve. Evropská rada, složená z nejvyšších představitelů členských států EU, navrhne kandidáta na předsedu EK, přičemž zohlední výsledky eurovoleb. Navržený kandidát představí své politické směřování před poslanci EP.
EP pak může zvolit předsedu EK tajným hlasováním nadpoloviční většinou 361 z 720 poslanců. Pokud kandidát nezíská potřebnou většinu, předseda EP požádá Evropskou radu o navržení nového kandidáta do jednoho měsíce.
Po zvolení předsedy EK jednotlivé členské státy EU navrhnou své kandidáty na eurokomisaře ve spolupráci s předsedou EK. Kandidáti musí získat souhlas europoslanců po slyšení ve výborech EP. Celkové složení nové Evropské komise schválí EP hlasováním nadpoloviční většinou poslanců, čímž se komise ujme funkce na pět let, jak uvádí oficiální stránka EP.
Poslanci EP se sdružují podle politické příslušnosti, nikoli podle národnosti. Pro vytvoření politické frakce je potřeba 23 poslanců a zastoupení alespoň jedné čtvrtiny členských států (minimálně 7 zemí), jak uvádí stránka EP.
V končícím funkčním období působilo v EP sedm politických frakcí. Někteří poslanci nejsou členy žádné politické skupiny a jsou nezařazení. Po volbách se může seznam frakcí a jejich velikost změnit.
Každá politická skupina má svou vnitřní organizaci, včetně jmenování předsedy (nebo dvou spolupředsedů), předsednictva a sekretariátu. Před každým hlasováním frakce zkoumají zprávy vypracované parlamentními výbory a předkládají k nim pozměňovací návrhy. Stanovisko je dosaženo diskusí uvnitř skupiny, ale žádný poslanec není nucen hlasovat určitým způsobem.
EP je od roku 1979 jediným přímo voleným orgánem EU, což postupně zvýšilo jeho význam. Má tři hlavní pravomoci: legislativní, kontrolní a rozpočtovou. Právní předpisy EU navrhuje Evropská komise, ale EP se většinou účastní jejich přijímání spolu s Radou EU. EP má také několik kontrolních pravomocí, včetně demokratické kontroly všech institucí Unie. Klíčovým úkolem je volba předsedy EK a schválení složení EK s jednotlivými eurokomisaři. EP může také hlasovat o vyslovení nedůvěry Komisi, což ji přinutí k rezignaci, ale tuto pravomoc dosud nevyužil. EP rovněž rozhoduje o mezinárodních dohodách, například o rozšíření Unie, a stanovuje a schvaluje rozpočet a výdaje EU.
S
(Zdroj: moneymag.cz)

Německo pomůže ekonomice ochromené nákazou půl bilionem eur

16.03.2020 Německo podpoří svou ekonomiku částkou až půl bilionu eur (zhruba 13 bilionů Kč) ve snaze minimalizovat dopady šíření nového koronaviru. Státní banka KfW je připravena poskytnout firmám úvěry bez omezení, oznámil ministr financí Olaf Scholz. Jde o největší pomoc firemnímu sektoru v poválečné historii Německa.
Scholz řekl, že společnostem bude poskytnuta daňová úleva, včetně odkladů splátek. Stát by to mohlo vyjít na desítky miliard eur, částka zatím není konečná, řekl ministr a dodal, že případně by to mohlo být ještě více. Opatření ministr označil za bazuku. Termínem, který odkazuje na ruční protitankovou zbraň, dal najevo razanci, s jakou chce německá vláda potíže firem řešit. Vláda podle ministra nyní zvažuje, že některé podniky bude muset i zestátnit, respektive v nich převzít majetkový podíl. Zatím to ale není nutné, zdůraznil Scholz. "Přijímáme veškerá nezbytná opatření k ochraně zaměstnanců a firem," uvedl ministr.
(Zdroj: aktualne.cz)

Vlády posilují ekonomiky různými stimuly

13.03.2020 Ochabující tempo růstu globální ekonomiky, na kterou ještě udeřil koronavirus, padající akciové burzy a cenový propad na trhu s ropou − to vše vyvolává ve světě velké obavy z možné recese. Varuje před ní i Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, jejímiž členy je 34 průmyslově vyspělých zemí, včetně Česka. Vlády pod tlakem tohoto rizika přijímají opatření, která by měla hrozbu zažehnat.
Velké obavy z recese panují v Německu, kam směřuje skoro třetina českého vývozu zboží. "Koronavirus silně sevřel naši ekonomiku. Doufám, že jen na krátkou dobu," vyjádřil se pro list Handelsblatt Gabriel Felbermayr, šéf Ústavu světové ekonomiky v Kielu. Stejně jako další ekonomové vyzývá spolkovou vládu, aby urychleně přijala podpůrná opatření. Mohlo by jím být alespoň dočasné snížení daní domácnostem i firmám. "Ale příznivý účinek daňových úlev na ekonomiku by se neměl přeceňovat," upozorňuje Clemens Fuest, šéf mnichovského Ústavu pro hospodářský výzkum (IFO).
(Zdroj: ihned.cz)

Vlády posilují ekonomiky různými stimuly

11.03.2020 Ochabující tempo růstu globální ekonomiky, na kterou ještě udeřil koronavirus, padající akciové burzy a cenový propad na trhu s ropou − to vše vyvolává ve světě velké obavy z možné recese. Varuje před ní i Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, jejímiž členy je 34 průmyslově vyspělých zemí, včetně Česka. Vlády pod tlakem tohoto rizika přijímají opatření, která by měla hrozbu zažehnat.
Velké obavy z recese panují v Německu, kam směřuje skoro třetina českého vývozu zboží. "Koronavirus silně sevřel naši ekonomiku. Doufám, že jen na krátkou dobu," vyjádřil se pro list Handelsblatt Gabriel Felbermayr, šéf Ústavu světové ekonomiky v Kielu. Stejně jako další ekonomové vyzývá spolkovou vládu, aby urychleně přijala podpůrná opatření. Mohlo by jím být alespoň dočasné snížení daní domácnostem i firmám. "Ale příznivý účinek daňových úlev na ekonomiku by se neměl přeceňovat," upozorňuje Clemens Fuest, šéf mnichovského Ústavu pro hospodářský výzkum (IFO). Politici i ekonomové v Německu se nejvíc obávají vlny propouštění. Stát má ale osvědčenou metodu, jak mu zabránit − zkrácený pracovní režim (německy Kurzarbeit). Firmy ho za určitých podmínek stanovených zákonem mohou zavést a vyhnout se propouštění. Odpovídajícím způsobem krátí mzdu a ušetří. Ušlou sumu zaměstnancům dorovná stát (v průměru asi ze dvou třetin).
(Zdroj: ihned.cz)

Nejbohatší Evropan usiluje o koupi londýnského hotelu Ritz

09.03.2020 Nejbohatší Evropan a šéf luxusního impéria LVMH Bernard Arnault se uchází o ikonický londýnský hotel Ritz. Sedmdesátiletý podnikatel z Francie se přidal po bok asi deseti dalších zájemců, kterým skončil hotel v hledáčku, napsal britský deník The Daily Telegraph.
Získat hotel nebude nijak snadné. Mezi další zájemce údajně patří i katarská královská rodina nebo investiční fondy, které zastupují bohaté rodiny ze Saúdské Arábie.
(Zdroj: ihned.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Pankrác
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner